Domácnosť

Ako odstrániť vŕzganie a drhnutie dverí?

odstrániť vŕzganie dverí v domácnostiNepríjemné zvuky, ktoré dokážu dvere vydávať, sú často až neznesiteľné, obzvlášť v prípadoch, keď sa snažíme v noci pohybovať ticho po byte. Veľké množstvo užívateľov vŕzganie alebo drhnutie dverí vôbec nerieši a pokojne sa nechávajú dlhé roky trýzniť ich nepríjemným zvukom. Odstrániť vŕzganie alebo drhnutie je pritom veľmi jednoduché a je to možné zvládnuť aj za niekoľko minút. Ako teda opravíme dvere, ktoré vŕzgajú?

Ako odstrániť vŕzganie jednoducho?

ako na odstránenie vŕzgania dveríPokiaľ zaznamenáte slabé drhnutie dverí, tak je to zvyčajne po obstaraní koberca, ktorý sa tak stal prekážkou, o ktorú dvere drhnú.

V iných prípadoch sa môže jednať o drobné posuny zeme alebo dverí. Drhnutia sa zbavíte ľahko prostredníctvom dištančných krúžkov alebo podložiek. Kúpite ich v železiarstve.

Dvere jednoducho vysaďte z pántov a následne krúžky, alebo podložky nasaďte na čapy pántov. Vždy začnite po jednom krúžku, kým vŕzganie nezmizne. Následne môžete dvere zavesiť naspäť. Ak dáte podložiek viac a naraz, tak je možné, že by potom dvere nesedeli do zárubne.

Ak dvere drhnú a je voľným okom viditeľné, že sú na jednej strane viac zvesené, tak je potrebné vyskrutkovať pánty a zvesenie narovnať. Postačí vám zvyčajne skrutkovač alebo imbus.

Môžete odstrániť vŕzganie aj pri otváraní

odstraňovanie vŕzgania starých dveríAk dvere veľmi silno drhnú a nepomôže ani pre-skrutkovanie pántov a nasadenie krúžkov, tak musíte zistiť príčinu nerovnosti.

Ak je vada v silnom nátere alebo vo veľkej nerovnosti povrchu dverí, tak dvere vysaďte a následne ich budete musieť zbrúsiť alebo zrezať. Ihneď po zbrúsení povrchu ich zjemnite drsným papierom a na dané miesto naneste slabší náter.

Ak vám dvere slabo vŕzgajú pri otváraní, tak si nájdite tuhu z ceruzky a na styčnej ploche pántu vytvorte drobnú vrstvu grafitu, ktorá zabráni drhnutiu kovových častí.

Odstrániť vŕzganie, ktoré je už naozaj problém

Ak je vŕzganie pravidelné, tak použite silikónový olej pre kovové časti a dôkladne ho aplikujte na celý čap. Použiť  môžete aj minerálny olej.

Ak je vŕzganie dverí veľmi intenzívne, tak použite vazelínu alebo špeciálny pastu na mazanie styčných kovových plôch. Problémy by mali následne prestať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button