Ako obkladať interiér prírodným kameňom?

obkládanie interiéru kameňomNielen v exteriéroch, ale aj v interiéroch domu možno využiť na obklad stien prírodný kameň. Ten vytvára pekný estetický prvok. Efektne pôsobí napríklad v okolí kachlí či krbu. Realizácia obkladov prírodným kameňom je do značnej miery podobná klasickému lepeniu obkladov a dlaždíc, pár rozdielov sa tu ale predsa len nájde. Ako obkladať interiér prírodným kameňom?

Postup obloženia interiéru


V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že kameň je pomerne ťažkým materiálom. Je tak nutné počítať s tým, že na obloženie steny prírodným kameňom bude potrebné použiť hrubšie vrstvy lepidla tak, aby na stene vydržal a rýchlo sa neodlúpol. Na lepenie kameňa sa využívajú špeciálne druhy lepidiel.

interiér a prírodný kameňKamene pre obklad steny vyberáme tak, aby mali aspoň približne rovnakú hrúbku a niektoré kusy tak príliš nevyčnievali zo steny do voľného priestoru. Pri usadzovaní kameňov si tiež dajme záležať na tom, aby škáry medzi nimi boli zhruba rovnako široké.

Škárovaciu hmotu je potrebné vybrať tak, aby príliš nekontrastovala so zvolenou farbou kameňa, aby ten naopak dostatočne vynikol.

kameň a interiérPri obložení kameňov a ich lepení si môžeme vypomôcť napríklad drevenými klinmi, ktoré zabezpečia, že kachle do zaschnutia lepidla nespadnú. Až potom škáry medzi kameňmi vyškárujeme, a to buď ručne alebo pomocou špeciálneho škárovacieho prístroja.


Čo je potrebné na obloženie prírodným kameňom

  • vhodne vybrané kusy kameňa s rovnakou hrúbkou
  • silné lepidlo
  • škárovaciu hmotu
  • drevené klinky

Ako dlho obkladanie potrvá


Veľmi dôležité je počkať aspoň štrnásť dní po nalepení. Lepidlo počas tejto doby dobre zaschne. Až potom pristúpime k škárovaniu a následnému konečnému zarovnaniu a odstráneniu zvyškov škárovacej hmoty.

Aké budú náklady na obkladanie interiéru prírodným kameňom?

Prírodný obkladový kameň môžete kúpiť v obchodoch od cca 18 € za meter štvorcový. Náklady sa samozrejme znížia, ak máme k dispozícii kameň z vlastných zdrojov. Kvalitné špeciálne lepidlo na prírodný kameň možno zakúpiť od 7 € (200g balenie). Cena balenia škárovacej hmoty sa pohybuje od 7 €.

Video ako obkladať interiér prírodným kameňom:

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20%!

Tip: Momentálne prebieha aj akcia 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!


Mohlo by vás zaujímať

Návod ako si zariadiť chalupu

7 praktických rád, ako si zariadiť chalupu podľa seba

Potrebujete oživiť svoju chalupu, ale došli vám všetky nápady? Vyberte si jeden z našich. Pripravili …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.