Návody

Ako urobiť jednoduché veľkonočné dekorácie?

veľkonočné dekorácieNávod ako si urobiť jednoduché veľkonočné dekorácie. Pomaly končí zima, blíži sa jar a s ňou prvé jarné sviatky a vlastne najväčšie kresťanské sviatky – Veľká noc. Veľká noc sú pohyblivé sviatky, nemajú pevný dátum, oslavujú sa každý rok inokedy. Ich oslavy sa riadia prvým jarným splnom. Veľkonočná nedeľa je prvou jarnou nedeľou po tomto splne. Na Veľkú noc je zvykom zdobiť si domácnosti aj záhradky zdobenými kraslicami, korbáčmi a dekoráciami z jarných kvetov. nesmú chýbať ani dekorácie v podobe zajačikov, baránkov či kuriatok. Niekoľko inšpirácií a návodov na jednoduché dekorácie vám ponúkame v nasledujúcom článku.

Čo budete na jednoduché veľkonočné dekorácie potrebovať:

  • materiál a pomôcky podľa vytváranej dekorácie

Základ na veľkonočné dekorácie

Na prútenú podložku pomocou tavnej pištole pripevnite hniezdočko zo sena alebo suchých tráv. Dozdobte sušenými kvetmi a škrupinkami od prepeličích vajíčok. Zdobiť môžete aj krútenými vetvičkami liesky, vŕby, zelenými lístkami buxusu, machom a iným materiálom získaným z prírody.

Pokiaľ chcete dekoráciu zo živých kvetov, vezmite kúsok zelenej aranžovacej hmoty, ktorá pohlcuje vodu, navlhčite a zabaľte ju do mikroténu. Potom pripevnite k podložke, drôtom prepichnite obal aj oasis a do vzniknutého otvoru upevnite kvet narcisu, prvosienky alebo iných jarných kvetov podľa fantázie.

Veľkonočné dekorácie vo forme veľkonočných vajíčok

veľkonočné vajíčka na halúzkachK dekorácii sa hodia aj rôznou technikou vyzdobené vajíčka. Naaranžujte ich na slamený košíček, prútený košíček alebo škatuľky od vajec.

Doplňte ich prvosienkami. V obchodoch bývajú na jar za priaznivú cenu. Po skončení sviatkov prvosienky zasaďte na záhradku, budúci rok vykvitnú.

Hitom tejto Veľkej noci sú aj odrôtované vajíčka. Sú ozdobené jednoduchým drôtovaním, ľahko sa tento spôsob naučíte podľa návodov na internete – návod na zdobenie predmetov drôtikovanou technikou  nájdete na množstve hand-made portáloch alebo na youtube.

Vajíčka sa môžu dozdobiť farebnou stuhou a zavesiť na vetvičky mladých halúzok, krútenej vŕby alebo liesky.

Veľkonočné dekorácie zdobené bavlnkovou technikou

Na internete ma zaujal spôsob zdobenia pomocou bavlniek. Je veľmi jednoduchý a je skvelý pre zabavenie detí. Potrebovať budete len lepidlo a farebné bavlnky. Škrupina sa jemne potrie lepidlom (najlepšie je tekuté) a obtáča sa bavlnkou. Motívy vytvárajte podľa fantázie.

Pekne vyzerajú aj kraslice cik-cak oviazané zlatou alebo striebornou niťou a sem-tam polepené sklenenými ozdôbkami, ktoré sa predávajú buď v kvetinárstve alebo v špeciálnych obchodoch zameraných na hand-made.

Ozdobené vajíčka poskladajte do misky, košíčkov alebo napríklad zaveste na brezové vetvičky.

Veľkonočné dekorácie z pierok

veľkonočné vajíčka na halúzkachVďačným materiálom k veľkonočným tvoreniu sú rôznofarebné pierka. Pierka sa dajú nájsť na vychádzkach v prírode, predávajú sa v hobby obchodoch a každý chovateľ exotických vtákov alebo hydiny vám ich rád venuje.

Zafarbené vajcia položte do škatuliek z vajíčok z obchodu, medzi ne voľne položte pierka a do kúska navlhčenej aranžovacej hmoty zapichnite vetvičky stále zeleného buxusu, snežienok, čemerice, a iných.

Veľkonočné dekorácie z prírodných materiálov

Dekoráciu za pár minút zhotovíte aj zo zafarbených vajec. Stačí k nim priložiť vtáčie pierka, obviazať lykom, špagátom či farebnou stuhou a položiť na dosku alebo košíček vyloženú machom.

Mach prineste z vychádzky do prírody. Ako podklad poslúži aj väčší kus kôry, pekne tvarovaný kúsok koreňa stromu či kúsok polienka.

Možností je veľa, veď príroda ponúka množstvo materiálov, ktoré môžete pri tvorbe použiť. Fantázií sa medze nekladú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button