Domácnosť

Ako maľovať sadrokartón?

ako maľovať sadrokartónV predchádzajúcich článkoch ste sa mohli dozvedieť, ako sa robí oprava sadrokartónu, prípadne tiež to, ako na montáž sadrokartónu. Neoddeliteľnou súčasťou zariaďovania domácnosti je však aj maľovanie. Ako maľovať sadrokartón?

Obsah článku:

  • Postup maľovania
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

Postup maľovania sadrokartónu:

Oprava nerovností a chýb na sadrokartónovej ploche

V prvom rade je potrebné povedať, že musíte mať dokonale pripravenú plochu. Sadrokartón má byť pred finálnou úpravou čistý, rovný a súvislý. Až potom je možné pristúpiť k nasledujúcim úkonom.

tmelenie a maľovanie sadrokartónuSadrokartónové dosky sa na steny usádzajú vedľa seba. To však znamená, že medzi nimi vznikajú škáry, spojenie nie je dokonalé. Pred tým, než začnete maľovať, je tak nutné zabezpečiť, aby tieto spoje boli čo najtesnejšie. Vyplňte ich pomocou tmelu.

Ďalej celú plochu obrúste tak, aby ste ju zbavili všetkých nerovností, a to aj tých najmenších. Zvlášť si pritom dajte záležať práve u spojov, kde môže nanesený tmel vytŕčať.

Na brúsenie použite jemnú brúsnu mriežku, ktorá dokáže zahladiť všetky ryhy a nerovnosti. Na mriežku príliš netlačte.

Keď použitie brúsnej mriežky na vyrovnanie nerovností nestačí, použite na miesta, kde sú ryhy, opäť trochu sadrokartónového tmelu, ale len v minimálnej vrstve. Dôležité je, aby ste zvolili tmel, ktorý možno pretierať interiérovou farbou. Najlepšia je voľba akrylátového tmelu.

Penetrácia sadrokartónu

Ďalším nevyhnutným krokom pri maľovaní sadrokartónu je jeho penetrácia. Penetračným náterom zaistíte ideálne nasatie materiálu, vďaka čomu sa následne nanesená farba dobre uchytí, a to súvisle po celej ploche.

Platí tu pravidlo, že čím nižšie je nasatie penetrácie, tým viac finálna farba lepšie kryje. Je nutné použiť výhradne penetráciu, ktorá je priamo určená na sadrokartónové plochy.

Maľovanie sadrokartónu

maľovanie valčekomK samotnému maľovaniu farbou pristupujte až v okamihu, keď je penetračný náter suchý. Prvý náter je vhodné zriediť s penetráciou, a to v pomere 1:30.

Nasleduje opäť pauza, kedy vyčkáte na zaschnutie prvého náteru. Potom pokračujte nanesením druhej, prípadne tretej vrstvy.

Ak používate klasické farby, je na maľovanie sadrokartónu najvhodnejšie použiť valček, ktorý má kratší vlas. O tom, ako sa maľuje valčekom, sa dozviete viac informácií tu.

Čo je potrebné na maľovanie sadrokartónu?

  • Sadrokartónový tmel
  • Brúsna mriežka
  • Penetrácia
  • Maliarska farba
  • Valček, štetec

Ako dlho maľovanie potrvá?

Pri prvom maľovaní sadrokartónu počítajte s dlhším časovým úsekom prác. Priemerne veľký byt zvládnete počas víkendu. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť špinavú stenu.

Aké budú náklady na maľovanie sadrokartónu?

Sadrokartónový tmel, ktorý je možné brúsiť, sa dá zakúpiť v malej tube od 2 Eur. Za brúsnu mriežku zaplatíte rovnako do 2 Eur.

Ceny maliarskych farieb sa pohybujú podľa kvality a objemu nádoby od 3 Eur a vyššie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button