KuchyňaDomácnosť

Ako na montáž digestora v kuchyni?

ako na montáž digestoraPočas prípravy pokrmov na sporáku vznikajú výpary, ktoré zhoršujú vzduch v miestnosti. Preto je dobré si nad platňu nainštalovať digestor, ktorý všetky vzniknuté výpary odvedie do vetracej šachty, prípadne ich vyfiltruje. Ako na montáž digestora v kuchyni?

V článku sa dozviete:

  • Postup montáže
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Ako vyčistiť mriežku digestora
  • Aké budú náklady

Postup montáže digestrora

Záleží na tom, aký typ digestora zvolíte. Vyrábajú sa totiž digestory s odsávaním, ktoré sú napojené na vetraciu šachtu, alebo bez odsávania, kedy len dochádza k filtrácii výparov vnútri zariadenia.

Montáž digestora bez odsávania

Digestory bez odsávania sú lacnejším variantom, u ktorého je montáž veľmi jednoduchá. Stačí zvoliť správne umiestnenie. Musí byť v priestore nad sporákom.

Konkrétne v takej výške, aby bol schopný dostatočne odsávať vznikajúce výpary, zároveň však nesmie brániť pri manipulácii s hrncami a nádobami, ktoré používame počas varenia na sporáku. Ideálna je výška minimálne 50 – 60 centimetrov nad platňou.

Ideálne je umiestnenie digestora pod hornú skrinku kuchynskej linky. Bez-odsávací digestor potom už namontujeme postupom, ktorý vykonáme jednoducho podľa návodu pripevnením pomocou skrutiek.

Montáž digestora s odsávaním

digestor s odsávanímV prípade digestora s odsávaním je montáž predsa len zložitejšia. Je totiž nutné vyriešiť práve napojenie na vetraciu šachtu, skrz ktorú budú nasiaknuté výpary unikať mimo priestor kuchyne.

Každý digestor má zvyčajne dva vývody, bočné a horné. To, aký vývod zvolíte, záleží predovšetkým na umiestnení digestora v hornej skrinke linky. Ten z otvorov, ktorý pri montáži nepoužijete, potom stačí jednoducho zakryť pomocou krytu, ktorý je spravidla súčasťou zakúpeného balenia.

Je nutné pripraviť otvor pre odťahovú hadicu. Ten vyrežte pomocou priamočiarej pílky podľa rozmerov hadice. Následne už stačí hadicu prepojiť s vetracou šachtou a digestor opäť zapojiť do zásuvky, prípadne priamo do elektroinštalácie. To však radšej prenechajte na elektrikárovi.

Čo je potrebné pri montáži digestora:

  • digestor v kuchyniSkrutkovač
  • Priamočiara pílka

Ako dlho montáž digestora potrvá?

Montáž digestora je záležitosť na 30 – 60 minút v závislosti na tom, aký typ zariadenia zvolíte. Dlhšie a zložitejšie práce vás čakajú pri inštalácií digestora s odsávaním.

Ako vyčistiť mriežku digestora?

U digestora je nutné čas od času meniť filtre. Okrem toho sa však zariadenie zanáša prachom a usadzujú sa na ňom tiež mastnoty. Najviac je to viditeľné na mriežke digestora. Jej čistenie preveďte tak, že ju zložíte z prístroja a vložíte do vane plnej vody.

Do nej ešte pred umiestnením mriežky pridajte trochu hydroxidu sodného. Vzhľadom k tomu, že je vo vode hydroxid, odporúčame pri umývaní mriežky použiť ochranné rukavice na ruky.

Mriežku dôkladne vyčistíte pomocou kefy a hubky. Potom ju ešte dobre opláchnite pod čistou teplou vodou a nechajte uschnúť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť digestor.

Aké budú náklady na digestor?

Moderné digestory môžete kúpiť už od zhruba 75 eur, cez internet aj od 50€, kvalitnejšie komínové varianty však môžu vyjsť pokojne až na niekoľkonásobok tejto ceny.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button