Domácnosť

Ako postaviť komín v rodinnom dome?

stavba tehlového komínaOproti stavbe starých jednoduchých komínov je stavba moderných komínových systémov zložitejšia, avšak napriek tomu ju môže zvládnuť úplne sám aj priemerne zručný kutil.Ak sa rozhodnete postaviť komín sami, budete postupovať po štyroch základných krokoch a tými sú založenie komína, stavba tela komína, montáž hlavy komína, omietanie komína, osadenie komínových dvierok a vetracej mriežky.

Ako na to, keď chceme postaviť komín?

postaviť kamenný komín so strieškouZaloženie komína spočíva vo vybudovaní základu, a to tvárnicami v betónovej malte.

Tvárnicu je nutné uložiť podľa vodováhy, lebo to je predpoklad, že komín bude stáť rovno.

Betón je potrebné ponechať poriadne vyzrieť. Potom nasleduje ukladanie šamotových pätiek komína, opäť do betónovej malty a vodováhy.

Dôležité je neustále pozorné meranie, keď teda chcete postaviť komín, musí byť postavený tak, ako ho potrebujete. Dobré je preniesť si olovnicou rohy otvoru v strope pre priechod komína na podlahu.

Tu vybetónujete sokel alebo zabetónujete tvárnicu, v oboch prípadoch do výšky budúcej podlahy.

Pokladanie tvárnic na stavbu komína

postavenie malého komínaKomín sa skladá z tvárnic a ku stavbe budete potrebovať lepidlo na tvárnice, kachliarsky tmel alebo šamot. Na základ komína umiestnite šamotovú vložku s otvorom pre čistenie komína. Vložka musí zapadnúť zámkom do pätky. Odmeriate si vzdialen

osť od spodnej hrany tvárnice a šírku čistiaceho otvoru a tú prenesiete na ďalšiu tvárnicu. Rezaný otvor musí byť väčší z dôvodu rozťažnosti šamotovej vložky aspoň o jeden centimeter.

Do usadenej tvárnice sa vkladá minerálna izolácia, v ktorej nesmiete zabudnúť vyrezať otvor pre šamotovú vložku.

Stavba komína a montáž hlavy

Po domurovaní poslednej tvárnice prichádza na rad záverečná fáza, ktorou je montáž hlavy komína

Keď ste rozhodnutý postaviť komín, je dobré stavbu rozložiť na viac dní, aby komín bol dostatočne vyzretý a stabilný. Potom nasleduje omietka a osadenie dvierok a vetracej mriežky. Prvé kúrenie by malo byť mierne a až postupne môžete prikladať do pecí viac. Nezabúdajte na čistenie a hlavne revíziu komína počas roka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button