Úvod / Právo / Ako podať trestné oznámenie na exmanžela, ktorý neplatí výživné?

Ako podať trestné oznámenie na exmanžela, ktorý neplatí výživné?

návod ako podať trestné oznámenie na exmanželaRozviedla ste sa a dieťa či deti boli zverené do vašej starostlivosti s tým, že exmanžel má platiť alimenty. Ale neplatí. Riešením, aj keď nie vždy ideálnym, býva exekúcia. V určitých prípadoch navyše môžete podať trestné oznámenie. Náš článok vám poradí, ako na to.

Trestný čin zanedbania povinnej výživy


Ak exmanžel neplatí výživné po dobu dlhšiu ako 4 mesiace, s najväčšou pravdepodobnosťou sa dopúšťa trestného činu zanedbania povinnej výživy.

neplatenie výživného na deti od manželaTrestný zákonník stanovuje, že stačí, ak neplatí výživné z nedbanlivosti, úmysel sa nevyžaduje! To znamená, že sa exmanžel nemôže napríklad vyhovárať na to, že nevedel, že má výživné platiť, že nepoznal číslo účtu, adresu, kde s maloletými deťmi bývate atď.

Ako napísať trestné oznámenie

Trestné oznámenie nemusíte písať sama. Ani nemusíte platiť advokáta. Proste sa vyberiete na políciu.

Trestné oznámenie je povinný prijať každý útvar Polície SR a tiež prokurátor. Takže ak máte prokuratúru bližšie pri dome, môžete to využiť.

Čo treba mať so sebou

So sebou majte určite občiansky preukaz a súdne rozhodnutie (prípadne súdne schválenú dohodu), ktoré exmanželovi ukladajú povinnosť platiť výživné. Ak máte kontakt na exmanžela (telefón, adresu …), uveďte ho. Keď bude polícia potrebovať niečo ďalšie, vyzve vás.

Čo exmanželovi hrozí

Môže byť potrestaný trestom odňatia slobody až na dva roky a v určitých prípadoch (ak vystaví vaše dieťa nebezpečenstvu núdze alebo ak bol už v posledných troch rokoch za taký čin odsúdený) až na päť rokov.

Trestné stíhanie

Ak polícia dospeje k záveru, že váš exmanžel pravdepodobne spáchal trestný čin, začne trestné stíhanie. A to už nie je sranda. Že dostane maximálne podmienku? Pokiaľ nebude platiť aj naďalej, opäť na neho môžete podať trestné oznámenie. Potom už reálne hrozí, že pôjde do väzenia. Tým síce peniaze pre svoje deti nezískate, ale strach z trestu ho môže donútiť, aby výživné zaplatil.

Dodatočne zaplatí

trestné stíhanie za neplatenie výživnéhoExmanžel bude motivovaný k tomu, aby ešte v priebehu trestného stíhania (alebo dokonca pred ním) dlžné výživné uhradil. Prečo? Trestný zákonník totiž stanovuje, že ak exmanžel splní svoju povinnosť skôr, ako súd prvého stupňa začne vyhlasovať rozsudok a ak ono neplatenie výživného nemalo trvalo nepriaznivé následky pre dieťa, bude beztrestný.

Tipy


Trestného činu zanedbania povinnej výživy sa samozrejme môže dopustiť aj matka detí, ak sú v starostlivosti otca. Avšak to sú skôr výnimočné prípady.

Upozornenie

Článok má len informatívny charakter.

Ako podať trestné oznámenie na exmanžela, ktorý neplatí výživné?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako napísať dodatok k zmluve

Ako napísať dodatok k zmluve

S plynutím času sa menia aj priania, potreby a možnosti strán zmluvy. Ceny, ktoré boli …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *