Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať domácu vodováhu?

ako si správne vybrať vodováhuVodováha je často potrebná nielen pre domácich majstrov, ale pre každého, kto v domácnosti aktívne rekonštruuje, montuje alebo rôzne upravuje veci. Najznámejšou funkciou vodováhy je vyrovnávanie uhla, k čomu nám slúži bublinka, ukazujúca nepresnosti. V súčasnej dobe majú moderné vodováhy už aj oveľa viac funkcií, ktoré vám môžu uľahčiť vašu prácu. Ako si vybrať domácu vodováhu?

Dĺžka vodováhy

Dĺžka vodováhy je hlavný parameter, podľa ktorého je potrebné pomocníka vyberať. Krátke vodováhy nám nezmerajú dva vzdialenejšie konce a dlhé zasa nevmestíme do menších priestorov.

Ak hľadáte univerzálnu vodováhu, tak si vyberajte veľkosť do 1 metra.

Presnosť vodováhy

Pri každej vodováhe by mala byť uvedená presnosť, vyberajte si vždy vodováhy s presnosťou do 1 mm až jeden cm.

Najlepšie je kupovať značkové vodováhy, pretože neznačkové vodováhy s veľmi nízkou cenou majú často veľmi malú presnosť.

 

Pri kúpe neznačkovej vodováhy s nízkou cenou riskuje, že bude mať veľmi nepresné merania. Presnosť je dôležitá pri meraní rôznych objektov, a to najmä pri stavebných prácach, výrobe alebo laboratórnych testoch.

Priemerne presná vodováha by mala mať rozsah od 1 mm do 1 cm, čo znamená, že jej meranie nedovoľuje odchýlky väčšie ako 1 mm až 1 cm od skutočnej hodnoty. Tento rozsah je dostatočný pre väčšinu bežných úloh, no ak potrebujete väčšiu presnosť, siahnite po vodováhe s menším rozsahom.

Značkové vodováhy si získali dôveru užívateľov vďaka ich spoľahlivosti a presnosti. Tieto výrobky prešli prísnejšou kvalitnou kontrolou a ich výrobcovia zabezpečujú, že dodržujú stanovené presnostné normy.

Okrem toho majú značkové vodováhy často rôzne užitočné funkcie, ako napríklad pamäť pre merania, vodotesnosť alebo odolnosť voči nárazom.

Investícia do kvalitnej značkovej vodováhy sa časom vyplatí, pretože táto presná a spoľahlivá pomôcka vám uľahčí prácu a zabezpečí presné merania. Neznačkové vodováhy s nízkou cenou by sa mali využívať skôr na jednoduché úlohy, kde presnosť nie je kľúčová.

Vodováha s laserom

vodováha s laséromLaser? Veľmi užitočná funkcia, ktorá nám umožní zmerať uhol na veľkú vzdialenosť aj s kratšou vodováhou.

Vodováhy s funkciou lasera sú drahšie, ale nie zasa moc, investícia do nich sa oplatí.

Laser vždy vytvorí pozdĺž objektu čiaru, takže možno porovnávať uhol s objektom, ktorý je trebárs až na konci miestnosti.

Vodováhy s digitálnym displejom

používanie vodováhy s podsvietenímŠpičkové vodováhy disponujú digitálnym displejom, ktorý nám vždy ukazuje s absolútnou presnosťou, aký uhol vodováha zviera.

Ide často o dodatočnú funkciu, ktorá je aj na vodováhach s bublinkami.

Podsvietenie vodováhy

Podsvietenie vodováhy je jedinečnou funkcionalitou, ktorú oceníte najmä vtedy, keď budete používať vodováhu vo večerných hodinách alebo v miestnostiach, kde nie je dostatok svetla. Táto funkcia umožňuje osvetliť vodováhu, čo vám zabezpečí presné a jednoznačné vyčítanie a dodatočnú jasnosť pri čítaní údajov z vodováhy.

Nezávisle od okolitej tmavej alebo slabej osvetlenosti, podsvietenie vodováhy vytvára jasný kontrast medzi vodnou hladinu a stupnicou.

Podsvietenie vodováhy býva s rôznymi farebnými možnosťami, ktoré si môžete vybrať podľa vašej preferencie alebo podľa prostredia, v ktorom vodováhu používate. Niektoré z týchto farebných možností môžu poskytnúť aj estetický príspevok a dodajú vám možnosť personalizácie vodováhy.

Vodováha s pravítkom

Ide o veľmi využiteľnú vec, vodováha by mala slúžiť aj ako rýchly meter, s ktorým si môžete zmerať rôzne vzdialenosti.

Plastový kryt na vodováhe

Vodováhu môžete mať buď s prírazom alebo s plastovou či gumenou ochranou na koncoch. Tá je vhodná v prípade, ak vám vodováha spadne na zem. Ak pracujete na stavbách, tak je plastová ochrana na koncoch dôležitá.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button