DetiDomácnosť

Ako správne usporiadať vybavenie izby pre vaše dieťa?

Ako správne usporiadať vybavenie izby pre vaše dieťaDetská izba je miesto, kde vaše dieťa strávi väčšinu dňa po návrate z pôrodnice a kde sa staráte o vaše dieťa. Preto je dôležité efektívne a prakticky ju zorganizovať. Prečítajte si nasledujúci článok ako správne usporiadať vybavenie izby pre vaše dieťa.

Základné usporiadanie a vybavenie izby pre dieťa

Postieľka

detská postielka pre vaše dieťaPre správny vývoj dieťaťa sa vyplatí zainvestovať do drevenej postieľky s roštom.

Kvalitná posteľ vydrží dieťaťu až do troch rokov, takže stojí za to zaplatiť niekoľko stoviek eur za lepšie vlastnosti postielky. Určite oceníte nastaviteľnú mriežku, ktorú môžete posúvať nadol, keď dieťa rastie.

Vyberacie priečky a sklopné bočné strany sú obzvlášť praktické pre väčšie deti, ktoré vám uľahčia ich zdvýhanie. Oceníte aj kolieska, aby  mohla aj jedna osoba manipulovať s postieľkou.

Zásuvka na veci je zvyčajne úzky a nižšie položený, čo nemusí byť moc praktické.

Na dieťa buďte pripravený

Radšej si detskú postieľku zložte niekoľko týždňov dopredu, aby ste v miestnosti nedýchali výpary z laku a dajte ju čo najbližšie k tej svojej, aby ste mali lepší prístup k dieťaťu.

Nad posteľkou by nemali byť police alebo ostré svetlo. Okolo postieľky z vnútornej strany umiestnite textilné mantinely tak, aby sa dieťa nebuchlo do hlavy. Matrac u hlavičky trochu vypodložte, aby nebola úplne rovná.

Prebaľovací pult

Medzi vybavenie detskej izby môže patriť aj prebaľovací pult. Tento nábytok budete používať iba niekoľko mesiacov. Ak je vaše dieťa väčšie alebo ak by ste nemali zdvíhať niečo ťažké, napríklad kvôli cisárskemu rezu, ale bude určite potrebný. Pult by mal byť stabilný, s mantinelmi na vrchnej doske a mal by byť vyššie ako bežný stôl.

Skúste vybrať taký prebaľovací pult, ktorý má dostatok miesta na uloženie plienok a náhradného oblečenia. Neskôr ho môžete použiť na ukladanie hračiek. Vedľa pultu je dobré dať odpadkový kôš na špinavú bielizeň.

Vanička

Vašeho drobčeka si môžete pokojne kúpať v normálnom umývadle, ale ak ste na to sama, vanička je bezpečnejšia.

Rozhodne si kúpte lehátko vo vaničky, aby sa dieťa nebuchlo pri kúpaní do hlavičky. Textilné lehátka sú praktickejšie   než tvrdé plastové, kvôli pohodliu dieťaťa.

Oblečenie

Už keď nakupujete, premýšľajte o tom, ako obliecť svoje dieťa. Ušetríte veľa stresových momentov v zápase s úzkymi rukávmi alebo príliš malým výstrihom na hlavičku. Najpraktickejšie sú „dupačky“ s rozopínaním vpredu, ktoré nebudete musieť pretiahnuť dieťaťu cez hlavičku.

Oblečenie „malý dospelák“ je pekné, ale dávajte pozor, aby dieťa nikde netlačilo. Zvlášť malým chlapcom veľmi dobre nerobí  tesné oblečenie z tuhej látky. V izbičke je veľmi dobré mať zásobu čistého oblečenia čo najbližšie k miestu, kde bude dieťa prebaľované. Prečítajte si aj článok ako obliecť novorodenca.

Hračky pre vaše dieťa

Pre deti sú najatraktívnejšie tie, ktoré vydávajú rôzne zvuky, pohybujú sa alebo sú príjemné na dotyk. K zaveseniu pohyblivých kolotočov sa hodia nebesá nad postieľkou.

Keď sa vaše dieťa začína rozhliadať okolo seba, aspoň sa nebude nudiť. Ak zlyhajú všetky spánkové stratégie a hračky, skúste relaxačnú hudbu z CD prehrávača.

Detské pestúnky a monitory dýchania

detské pestúnky pre vaše dieťaDetské pestúnky prenášajú zvuk z detskej postieľky vášho dieťaťa do vášho prijímača až na niekoľko sto metrov. Nemôžete však nechať malé dieťa samo, preto je otázne, či sú prakticky použiteľné.

Ak ste v ďalšej miestnosti, počujete dieťa bez detskej pestúnky. Ale ak ste s ním budete kľudnejší, zakúpte si ho. Monitor dýchania je zariadenie, ktoré monitoruje pravidelnosť dýchania vášho dieťaťa a pri zaznamenávaní dlhej pauzy alebo nezrovnalosti spustí alarm.

Je to efektívny spôsob, ako minimalizovať riziko náhlej smrti alebo syndrómu udusenia.

Monitor si môžete požičať, ale zakúpenie nového vás vyjde skoro rovnako a budete si aspoň istí, že zariadenie je plne funkčné.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button