Domácnosť

Ako pokladať korkovú podlahu?

ako pokladať korkovú podlahuKorok je materiálom, ktorý sa dá využiť nielen na obkladanie stien, ale aj k pokladaniu podlahy. K tomu sa využívajú špeciálne korkové dlaždice, ktoré sú najčastejšie vo veľkostiach 30×30 centimetrov. Ako pokladať korkovú podlahu?

 • Postup pokládky
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Postup ako pokladať korkovú podlahu

Príprava korkovej podlahy

V prvom rade je potrebné sa zbaviť starého podkladu. Povrch podlahy musí byť pred pokladaním korkových dlaždíc úplne čistý, zbavený všetkých nečistôt, starého nánosu a lepidla. Ideálne je, ak korok budete lepiť priamo na betón.

V prípade, že je povrch podlahy nerovný, použite k jej vyrovnaniu nivelačnú stierku.

Lepenie dlaždíc a podlahy

Potom, čo je podlaha pripravená, môžete začať s lepením korkových dlaždíc. K tomu je možné využiť kontaktné alebo disperzné lepidlá.

V prípade disperzného lepidla nanášajte vždy vrstvu priamo na spodnú stranu korkovej dlaždice aj na samotnú podlahu. Vždy postupujte tak, že si vytvoríte pás, rozhodne nelepte celú podlahu naraz. K naneseniu lepidla je najlepšie zvoliť zubovú stierku.

ako pokladať podlahuPo nanesení lepidla dlaždicu pritlačte k podlahe a nechajte zaschnúť. Ak je to potrebné, vždy položenú dlaždicu prejdite tak, aby došlo k vytlačeniu prípadných vzduchových bublín a nerovností.

Ak sa rozhodnete použiť namiesto disperzného lepidla kontaktné, majte na pamäti, že bude nutné ho nechať najprv zaschnúť, až potom sa dlaždice pokladajú na podlahu. Ihneď po nanesení korková dlaždice zaschne a nie je už možné s ňou manipulovať. Takže je potrebné postupovať čo najpresnejšie. Jednotlivé dlaždice ukladajte vždy od stredu miestnosti.

Prebrúsenie a lakovanie korkovej podlahy

Ako náhle je podlaha položená, nechajte ju niekoľko hodín zaschnúť. Ak sú na nej nejaké nerovnosti, prípadne zvyšky lepidla, môžete ju ľahko prebrúsiť brúsnym papierom, prípadne vibračnou brúskou.

Po dokončení prác podlahu dôkladne povysávajte a potom podlahu nalakujte. K tomu sa dajú kúpiť špeciálne laky na korkové podlahy. Lakovanie vykonávajte minimálne v 2 – 3 vrstvách.

Okraje podlahy

Po dokončení lakovania bude ešte potrebné zakončiť okraje podlahy, aby boli celistvé. Použiť sa k tomu dajú klasické drevené podlahové lišty. Tie najprv zmerajte a narežte na správnu veľkosť, potom ich nalakujte rovnakým lakom, aký ste použili pri lakovaní podlahy.

korková podlahaPo zaschnutí laku lišty na okraje podlahy prilepte, najlepšie kontaktným lepidlom. To naneste na spodnú časť lišty a pritlačte na podlahu.

Prípadné dierky medzi podlahou a lištou zatmeľte, napríklad sadrou. Následne potom lišty ešte vyčistite, na to vám postačí obyčajná vlhká handrička.

Čo je potrebné na korkovú podlahu

 • Korkové dlaždice
 • Zubová stierka
 • Lepidlo – kontaktné alebo disperzné
 • Šmirgľový papier
 • Rezák
 • Drevené lišty na okraje podlahy
 • Lak na korok

Ako dlho to potrvá?

Pokladanie korkovej podlahy v jednej miestnosti vám zaberie minimálne jeden deň. Je potrebné počítať s tým, že po nalepení budete čakať na dôkladné zaschnutie lepidla. Ďalší čas potom zaberie pokladanie drevených líšt, ktorými zakončíte podlahu pri stenách.

Aké sú náklady na korkovú podlahu?

Korkové dlaždice stoja od 15 € vyššie za 1m štvorcový, a to s klasickými rozmermi 30×30 cm a hrúbkou 4 mm.

K práci využijete aj plastovú zubovú stierku na nanášanie lepidla, tá však stojí iba okolo 0,20 €, v kvalitnejšom prevedení potom do 2 €.

Vrchný lak na korok sa predáva za cca 20 € (1 l).

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button