AkoaPreco.com > Zvieratá > Ako sa správne starať o jazvečíka?

Ako sa správne starať o jazvečíka?

ako sa starať o jazvečíkaNeodolateľný pohľad šteňaťa jazvečíka hovorí za všetko a veľakrát mu podľahneme. Vopred by sme si  mali uvedomiť, že je jazvečík mimoriadne plemeno a nie je vhodný pre každého, zvlášť nie pre začiatočníka. Je tvrdohlavý a potrebuje ráznosť a poriadok vo svojej svorke. Ak sa rozhodnete pre obstaranie jazvečíka, majte na pamäti pár dôležitých zásad. Pozrite si článok ako sa správne starať o jazvečíka?

Čo treba na starostlivosť o jazvečíka


Ak sa rozhodnete pre obstaranie jazvečíka, máte na výber hladkosrstého, dlhosrstého alebo hrubosrstého. Na výchovu lepší a viac kamarátsky je jazvečík dlhosrstý.

Plemeno jazvečík – základná charakteristika

starostlivosť o krátkosrstého jazvečíkaJazvečík je lovecké a dobytkárske plemeno, potrebuje veľa pohybu, čo si mnohí majitelia s prihliadnutím na jeho vzrast neuvedomujú.

Jazvečík je obdarovaný obrovskou loveckou vášňou. Roky bol šľachtený pre to, aby mal čo najvyšší pracovný výkon a to mu zostalo doteraz. Má obrovskú energiu a temperament, na lov chodí nadšene a dôležito. Jeho povaha je priamo hrdá na to, že jeho výkon bol pochválený že bol užitočný. Preto ak si zaobstaráte jazvečíka nehrešte ho za to, že vyhrabal na záhrade dieru, ba naopak, pochváľte ho, aby vedeli, že to vie dobre, presne tak ako boli jeho pradávni predkovia vychovávaní.

Jazvečík má krátke končatiny, vďaka geneticky danej poruche rastu kostí. Preto tento, pre nich jedinečný znak, je typický a jednoducho spoznáte aj kríženca jazvečíkov. Pre jeho dlhú chrbticu a krátke končatiny je nutné vyvarovať sa chôdzi do schodov.

Ako kŕmiť jazvečíka

Jazvečík má sklony k priberaniu vďaka jeho hendikepu, čo sa týka krátkych končatín a dlhej chrbtice, je potrebné ho neprekrmovať a udržiavať ho v dobrej kondícií.


Povaha jazvečíka

Je dobre známe, že jazvečíky sú veľmi tvrdohlavé, nebudem vyvracať opak, skôr tento názor podporím. Tvrdohlaví sú, ale ich povaha je v porovnaní s ostatnými plemenami jedinečná. Áno, každá rasa má niečo svojho typického, ale jazvečík má na svoju veľkosť obrovskú psiu dušu.

pes hryzie pri hreDokáže rozpoznať vašu náladu a ak ste smutní, dať vám upokojujúco ňufák do klína. Na druhú stranu je to oddaný a vždy ostražitý hrdina, ktorý by svoju svorku chránil do posledného dychu.

Môže byť niekedy nevrlý alebo agresívny voči iným zvieratám, ale dá sa tomu predísť správnou výchovou už v útlom veku.

Jazvečíky si zaryto pamätajú a milujú svojho pána, a aj napriek tomu, že sa oňho stará niekto iný. Sú neuveriteľne svojmu vodcovi oddaní a miesto vo svorke vyložene potrebujú, takže je nutné im ho razantne dať najavo. U jazvečíkov, rovnako tak aj u iných dominantných psov platí, že si sami vyberú nadradenú osobu, ktorá je vo svorke dominantná a tu počúvajú.

Jazvečíky sú inteligentné a chápavé, nie vždy ale urobia to, čo chcete vy. Je to skôr tak, že jazvečík moc dobre vie, čo po ňom chcete, ale napred situáciu sám zváži a podľa toho, či mu to vyhovuje, povel splní. Možno to znie skôr tak, že jazvečík väčšinou neposlúchne, ale tak to nie je, keď sa mu veľa venujete je to bystrý žiak a vďaka tomu, že vás ako svojho pána bude bezmedzne milovať, urobí pre vás veľa a aj pre vašu radosť splní povel.

Správna výchova jazvečíka

Nezabúdajte, že do výchovy jazvečíka musíte vložiť veľké úsilie. Platí uňho pravidlo, že ak sa zásady vašej domácnosti naučí hneď, bude ich rešpektovať po celý život. Jazvečík je pes, ktorý vyložene potrebuje svoj harmonogram a vašu dôslednosť, ak sa týmto budete riadiť, vyrastie vám z neho veľmi príjemný spoločník a ochranca.

Agresivita tohto plemena

dlhosrstý jazvečíkČi už sa to podľa jeho vzhľadu nezdá, jazvečík je vcelku agresívne plemeno, ako dospelý pes k sebe cudzieho človeka len tak nepustí. Je vždy ostražitý a pripravený svoju svorku brániť telom aj dušou. Je preto dôležité, aby ste už malé šteňa zvykali na prítomnosť ľudí, detí a ostatných psov, prípadne ostatných zvierat vo vašej domácnosti.

U jazvečíkov sa môžeme stretnúť s agresivitou voči ostatným psom. Je to z toho dôvodu, že sa stále snaží svojho pána bezhranične brániť. Jazvečíky sú v tomto prípade mnohokrát tak tvrdohlavé, že sa pustia aj do dobermana, vlčiaka a podobne. Bohužiaľ v porovnaní s ich veľkosťou nepatria medzi víťazov súboja. Preto šteňa berte do spoločnosti čo najviac, aby si na kontakt s ostatnými zvyklo a v budúcnosti ste nemali problémy.

S jazvečíkom sa môžete tešiť dlhému spoločnému životu. Medzi psími rasami patrí k tým, ktoré sa dožívajú najvyššieho veku, až 18 rokov, veľakrát aj viac, samozrejme záleží na kondícii psa a individuálne na jeho životnom štýle.

Majte na pamäti, že vďaka jeho hendikepu je lepšie jazvečíka kŕmiť špeciálnou stravou, ktorá je presne robená pre ne a prispôsobená tak ich zdravotným požiadavkám. s touto stravou sa môžete tešiť kvalitnejšiemu spoločnému žitiu.

Nepočítajte s tým, že jazvečík vás bude bezhranične počúvať na slovo, to ho nikdy nenaučíte, ale ak sa budete riadiť danými zásadami , vyrastie vám z neho oddaný parťák.

Tipy ako na starostlivosť o jazvečíka


Jazvečík je úžasné plemeno, a to predovšetkým vďaka jeho povahe. Mnoho ľudí jazvečíka odsudzuje, ale to ho pravdepodobne nikdy nemali. Jazvečík sa dá vychovať a to dokonca aj tak, že nebudete potrebovať vodítko, stačí dôslednosť a skúsenosť majiteľa. Ako napísal jeden profesor: “Jazvečíkovský filozofi v psej koži, sú zrejme dlhým spolužitím s človekom veľmi ďaleko v chápaní jeho zvyklosti a potrieb.” Aj na tomto jeho prehlásení rozhodne niečo pravdy bude.

Varovanie

U jazvečíkov je dôležitá dôslednosť majiteľa, spoločne s ďalšími bodmi, ktoré sme si uviedli. Ak nebudete dostatočne dôrazný v jeho výchove, mohlo by sa stať, že vám jazvečík “prerastie cez hlavu”, hoci je to malé plemeno. Preto si jazvečíka, ako svojho prvého psa nezaobstarajte, zvoľte radšej menej náročné plemeno.

Pozrite si aj články:

Mohlo by vás zaujímať

ako upiecť psie sušienky

Ako upiecť sušienky pre psov?

Prinášame vám recept ako upiecť sušienky pre psov. Každý, kto má doma psíka, má tiež …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.