Zvieratá

Ako sa zbaviť kuny?

kuna lesná a návod ako sa zbaviť kunyPripadá vám kuna ako celkom roztomilé zvieratko? Ak sa vám zabýva na vašej záhrade, tak si to už pravdepodobne myslieť nebudete. Kuna vám totiž vašu pôjdu za chvíľu obráti hore nohami, bude vám tu vykonávať svoje potreby a ešte vám bude nad hlavami robiť poriadny rámus, a to najmä v noci. Ak navyše máte napríklad pri svojom dome sliepky, zrejme jej vyčíňanie odnesú aj ony. V tomto článku vám poradíme postup ako zbaviť kuny.

Povolený postup ako sa zbaviť kuny

pasť na kunuAk sa chcete kuny zbaviť, nezabudnite však na to, že by ste nemali kuny strieľať, respektíve akokoľvek inak zabíjať, pretože ako kunu lesnú, tak kunu skalnú možno (s niekoľkými výnimkami oblastí, kde sa vyskytuje tetrov hlucháň, tetrov hoľniak, jariabok hôrny a jarabica poľná) loviť iba v období vymedzenom vyhláškou Ministerstva poľnohospodárstva.

Medzi ľuďmi, ktorí práve bojujú alebo už skôr bojovali s kuno na ich záhrade, koluje veľa zaručených rád, ako sa kuny raz a navždy zbaviť.

Tieto metódy sú viac či menej účinné, na každú kunu platí niečo iné, preto je väčšinou potrebné ich vyskúšať viac, než uspejete.

Výrazne vône a zvuk

plašička na kunyPodľa babských rád kunu z vašej domácnosti vyženie napr. veľmi výrazný parfum či vôňa (stromček) do auta, hlasný zvuk (napr. nepretržite pustené rádio) alebo naftalín či síra.

Plašička na kuny

Existujú však aj elektronické plašičky na kuny, ich obstaranie však môže byť zbytočnou investíciou, pretože kuna si môže na zvuk tejto plašičky pomerne rýchlo zvyknúť.

Pasce na kunu

Ďalšou možnou metódou ako sa zbaviť kuny je jej odchytenie do pascí či klietok (kunu najlepšie nalákate na vajíčko) a jej následné vypustenie čo možno najďalej od vášho domu.

Tip ako sa účinne zbaviť kuny

Najúčinnejšou zbraňou proti kunám však je dôkladné uzavretie všetkých prístupových ciest, ktorými sa môže kuna dostať do vašej domácnosti. Dbajte ale na to, aby ste utesnili aj tie najmenšie otvory, pretože kuna je veľmi mrštná.

Dôležitou zbraňou pre boj s kunou je tiež vaša vytrvalosť a trpezlivosť.

Podobné články

2 Comments

  1. Okey všetko čo tu je môže byť správne aleee je tu aj jeden háčik kuny vám narobia vtedy neplechu v kurniku, keď im zatarasite cestu, čiže ich vyženiete z tzv. ich domu, alebo z obydlia…ale keď dovolíte im bývať vo vašom dome alebo na vašom pozemku a nebudete s nimi bojovať, tak vám neurobia žiadnu neplechu u nás je to rokmi overené a všade na okolo, kde kunám znemožnili prístup do obydlia, vykantrili všetko čo bolo, ale nám čo sme ich nechali, neurobili neplechu…. vajíčok ani sliepok ani kačíc ničoho sa tu nedotkli… skôr to tu strážili cez noc pred inými predátormi

  2. Hmm, moja skusenost je ina. Vsetko sme vyskusali, nic nepomohlo. Ked sa kuny v izolacnej vrstve strechy zacali mnozit, stavali si hniezda, vytrhavali a premiestnovali izolaciu, vlacili korist pod strechu, zvysky zacali casom smrdiet a ked po bielej fasade domu zacal stekat moc….
    Rozhodli sme sa prerobit komplet strechu. Poopravovat a hlavne dosledne utesnit. Az potom sa kuny vzdali. Hoci, chvilu som si myslela, ze sa pokusaju nadvihnut na streche skridly. Po niekolkych pokusoch to vzdali. Ale pokusali sa o to 3 tyzdne. V tom case padal sneh, tak sne vzdy rano videli, ako sa kuna na streche pohybovala a o co sa pokusala. Tento nas boj s kunami trval 1,5 roka. Stal nas vela nervov, nevyspatych noci a v konecnom dosledku vela penazi.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button