Zvieratá

Ako odnaučiť psa zbytočne štekať

ako odnaučiť psa zbytočne štekaťŠtekot je pre psa rovnako prirodzený, ako pre človeka rozprávanie. Veď ide o jeho prostriedok komunikácie. Niekedy ale pes šteká aj v situáciách, kedy je to nežiaduce – keď je sám doma, na okoloidúcich, atď. V takom prípade budete chcieť psa toto štekanie odnaučiť. A ako na to? Ako odnaučiť psa zbytočne štekať?

S výchovou psa začnite už od šteňaťa

Už keď si prinesiete domov malé šteňa, začnete ho učiť základným veciam – aby cikalo tam kde má, aby nehrýzlo a nepoškodzovalo veci, aby prišlo na zavolanie, atď. Už v tejto dobe by ste mali naučiť svojho psa, kedy štekať môže a kedy nie. K bežným povelom ako sadni! a miesto!, by mal pribudnúť aj povel ticho! alebo kľud!

Ako náhle pes začne štekať v nevhodnú chvíľu, vydajte po 10-20 sekundách povel ticho! a skúste odviesť jeho pozornosť na inú činnosť. Po splnení povelu nezabudnite psa pochváliť a môžete ho odmeniť maškrtou alebo hračkou. Pes sa tak postupne naučí, že povel ticho! znamená koniec štekania.

Zistite príčinu štekania

Pes väčšinou šteká zo strachu, z pocitu samoty alebo z nudy. Je potrebné najprv nájsť konkrétnu príčinu prečo a kedy šteká – bojí sa prechádzajúcich áut, šteká na okoloidúcich alebo keď je doma sám?

Psa pomaly navykajte na dráždivé podnety

Ak ste odhalili príčinu štekania, nastáva čas konať. Poďte sa pozrieť na to, ako postupovať v najčastejších situáciách.

Ako pri učení iných povelov, aj tu platí, že psa nikdy nesmiete za nadmerné štekanie biť.

Šteká zo smútku

Niektorí psi veľmi zle znášajú, keď zostanú sami doma a potom štekajú zo smútku a smútku. Takého psa je nutné na samotu postupne pripravovať.

Nechávajte ho doma zo začiatku len krátko. Pri odchode majte nejaký rituál, ktorým psovi ukážete, že odchádzate. Pes musí pochopiť, že sa opäť vrátite. Po príchode späť domov psa pochváľte.

Šteká z nudy

Keď pes šteká z nudy, poskytnite mu dostatok hračiek, aby sa mohol zabaviť – vhodné sú rôzne loptičky alebo uzly hryzenie. Pes bude mať o zábavu postarané a nebude mať dôvod štekať.

Šteká na okoloidúcich

štekanie na okoloidúcichAk pes šteká na niekoho, kto naruší jeho územie, je to v poriadku, ale ak šteká na ľudí za plotom na ulici, ktorí jeho územie nenarušujú, je to zlé. V takom prípade je nutné psa navyknúť na okolité pohyby.

Ak pes šteká na okoloidúcich, chodievajte s ním často na záhradu a zakaždým, keď začne štekať, vydajte povel a snažte sa odviesť jeho pozornosť napríklad hrou.

Snažte sa, aby prestal pozorovať to, na čo šteká a vždy keď sa to podarí, psa veľmi chváľte a odmeňte ho. Postupne si na okoloidúcich zvykne a štekanie ustane. Niekedy to ale býva beh na dlhú trať.

Protištekajúce obojky

protištekajúci obojokKeď sa vám nepodarí psa aby štekal odnaučiť, je tu ešte možnosť vyskúšať protištekajúci obojok.

Tieto obojky rozoznajú štekot psa a rôznym spôsobom ho na to upozornia  napr. elektrické obojky po rozpoznaní štekotu najprv vydajú zvukový signál, ktorý má psa upozorniť, aby neštekal a keď štekot neustane, vyšlú psovi slabý elektrický signál, ktorý ale rozhodne psa nijako neohrozuje.

Typy protištekajúcich obojkov

Sú tiež obojky ultrazvukové, ktoré vydávajú psovi nepríjemný zvuk, alebo obojky vibračné či sprejové, ktoré dajú psovi ľahkú vodnú sprchu.

Existujú aj obojky napustené upokojujúcimi feromónmi, ktoré fungujú veľmi dobre na šteňatá, pretože navodzujú pocit pokoja a bezpečia.

Choďte so psom na cvičisko

Ak sa vám nedarí so zbytočným štekaním bojovať alebo pes šteká, pretože je agresívny, zájdite s ním na cvičisko, kde vás naučia, ako so psom pracovať. Veď základný výcvik by mal mať každý pes, či už šteká alebo nie.

Uvidíte, že keď budete dôslední, čoskoro svojho psa od zbytočného štekania odnaučíte, a ak máte doma nezbedné šteniatko, mohli by sa vám tiež hodiť tipy na to, ako naučiť psa cikať vonku alebo ako odnaučiť psa hrýzť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button