Zvieratá

Ako naučiť psa cikať vonku?

ako naučiť psika cikať vonkuZaobstarali ste si malé šteniatko a práve si ho veziete domov. Doma má prichystaný pelech a hračky a všetci netrpezlivo čakajú až malého chlpáča priveziete. S psíkom vás čaká množstvo radosti, ale aj práce a povinností – viete napríklad ako často odčervovať psa? Avšak prvou úlohou je naučiť psíka cikať vonku. Ako na to?

Kedy začať u psa s učením cikania vonku?

S učením na záchod nečakajte až si u vás psík zvykne, ale začnite hneď po príchode domov.

Malé šteňa síce ešte nevie riadene udržať moč, takže občas nejakú mláčku nájdete, ale je dobré, aby si potrebu spojilo s venčením.

Ako postupovať?

šteniatko a cikaniePsy väčšinou cikajú po spánku, po jedle alebo po hre. Akonáhle nastane jedna z týchto možností, kedy je veľká pravdepodobnosť, že pes bude cikať, vezmite ho von.

Vonku ho položte na vhodné miestečko a podporte ho nejakým povelom, aby sa vycikal (tu môžeš, cikaj, atď). Keď sa mu to podarí, pochváľte ho a môžete ho odmeniť aj maškrtou.

Pes je šikovný tvor a čoskoro si spojí povel s cikaním, aj vďaka pochvale bude vedieť, že vonku môže. Snažte sa so psíkom chodiť stále na to isté miesto.

Sledujte jeho signály

Sledujte tiež signály, ktoré môžu znamenať, že psík potrebuje cikať. Pred vykonaním potreby si väčšinou hľadá to správne miestečko – ovoniava podlahu a točí sa dokola, môže byť naraz nervóznejší a hľadá pokojné miesto.

Akonáhle toto správanie spozorujete, vezmite psíka a preneste ho von. Tam postupujte podľa vyššie spomenutého postupu.

Keď pes vonku nechce cikať

pes vonkuMôže sa stať, že sa psík nebude vonku chcieť vycikať a bude potrebu zadržiavať.

Ak cíti, že je vonku veľa pachov od cudzích psov, bojí sa ich pach prekryť.

Skúste psíka vziať tam, kde nie je toľko cudzích pachov – do lesa alebo na lúku. Alebo mu so sebou von vezmite jeho pach – napr. pocikané noviny.

Alebo možno mu je iba zima na labky, pretože je ešte maličký. Labky mu môžete ošetriť špeciálnym balzamom na labky, ktorý stojí cca 5€.

Balzam na labky je vhodný v zime najmä kvôli posypovej soli na cestách a ochráni labky aj pre chladom a ostrým ľadom.

V lete je vhodný na ochranu labiek, pred horúcim asfaltom a betónom a aj proti rôznym všade prítomným chemikáliám, ktoré môžu vyvolať zápaly alebo rôzne poranenie labiek.

Psa nikdy netrestajte

Keď nájdete doma mláčku, psa nikdy netrestajte, pretože nebude vedieť za čo trest je. Mláčku nikdy neupratujte pred psom, ale tak aby vás nevidel.

Keď psíka pristihnete, ako práve ciká, napomeňte ho dôrazným povelom! (fuj, nesmieš, atď.) A vezmite ho von.

Buďte trpezliví

Počítajte s tým, že môže psíkovi trvať aj niekoľko týždňov než sa naučí, kde smie a nesmie vykonávať svoju potrebu. Buďte trpezliví a snažte sa psíka čo najviac pozitívne motivovať. Veľa ho chváľte, nech vidí, že máte radosť z každého úspechu. Zo začiatku berte šteňa von každé tri hodiny a to aj v noci.

Ak máte možnosť, vezmite si na prvé dni s psíkom dovolenku a venujte sa mu.

Aj keď sa to môže niekedy zdať nekonečné a vy si myslíte, že práve váš psík sa nikdy nenaučí cikať vonku, nezúfajte, už čoskoro to bude vedieť. Potom začnete riešiť aj ďalšie šteňacie zlozvyky (napr. hryzenie) a na to ako ste svojho psíka učili cikať vonku si ani nespomeniete.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button