Úvod / Voľný čas a hobby / Ako vyrobiť vyškrabávané kraslice?

Ako vyrobiť vyškrabávané kraslice?

pekné vyškrabávané krasliceTechnika vyškrabávania kraslíc pochádza zo Slovenska. Najčastejšie sa používajú čierno-biele vzory, ktoré sa o škrupiny vyškrabávajú jemným pilníkom. Chce to veľa trpezlivosti a veľkú zručnosť, ale ak nebudeme trvať na miniatúrnych detailoch a dokonalej geometrickej presnosti, môžeme si podobný originálny kúsok vyrobiť aj doma… Prečítajte si ako vyrobiť vyškrabávané kraslice?

Čo budete na vyškrabávané kraslice potrebovať:


  • zafarbené vajíčko
  • orezanú mäkkú ceruzku
  • jemný pilník alebo špicaté nožnice
  • kúsok slaninkovej kože

Farba

ako urobiť vyškrabávané krasliceNajskôr si vajíčko zafarbíme. Väčšinou sa uvádza, že potrebujeme anilínové alebo liehové farby, ale veľmi dobre postačí aj sýta farba z cibuľových šupiek, ktorú som použila aj ja, alebo farebné tuše, ktorými vajíčko natrite. Farbu nechajte dobre zaschnúť.

Vajíčko zásadne používame uvarené natvrdo. Ak máte strach, že sa vám vajíčko skazí a váš výtvor nevydrží viac ako jednu sezónu, nemusíte sa báť. Stačí nechať vajíčko dobre vyschnúť na vzduchu. Po niekoľkých mesiacoch bude zoschnutý obsah zreteľne hrkať. Potom môžete vajíčko uložiť do škatule, kde vám vydrží naozaj veľa rokov. Navyše vyschnuté vajíčka nie sú tak náchylné k poškodeniu ako výfukávané vajíčka.

Vzor

technika vyškrabávania kraslícMäkkú, dobre orezanou ceruzkou, si na vajíčka tenkou linkou predkreslite vybraný vzor. Pokiaľ možno pre začiatok sa vyhýbajte kruhom, pretože sa vyškrabávajú asi najhoršie. Voľte jednoduchý motív.

Ostrý hrot je dôležitý

Teraz nájdite niečo s ostrým hrotom. Najlepšie je ihlový pilník, ale môžete použiť prakticky čokoľvek. Napríklad aj manikúrové nožničky, kružidlo, vreckový nôž atď. Len sa pripravte na to, že niektoré predmety sa držia o niečo horšie.

Začnite opatrne vyškrabávať. Začnite od tých najmenších plôšok a postupne sa prepracujete k tým najväčším. Pracujte pomaly a starostlivo, pretože chyby sa tu prakticky nedajú opraviť. Pripravte sa tiež na to, že vyškrabávaním vzniká veľa jemného prachu, takže si svoju prácu vezmite radšej do kuchyne, ako na nový biely gauč.

Pozrite si aj články: ako upliesť korbáč a ako upiecť veľkonočného baránka.

Vysoký lesk


Keď ste so svojím výtvorom spokojní, ale zdá sa vám, že je výsledná farba vajíčka príliš matná, pretrite ho kúskom slaninkovej kože. A máte hotovo.

Tipy

Keď chcete vyrobiť vyškrabávané kraslice, tak na začiatok sa nepúšťajte do viac ako jedného alebo dvoch kúskov. Necvičené ruky vás začnú čoskoro bolieť.

Ako vyrobiť vyškrabávané kraslice?
5 (99.26%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako vyrobit vianocne ozdoby

Ako si doma ľahko a rýchlo vyrobiť luxusné vianočné ozdoby?

Hľadáte nejaký nápad, ako vyrobiť lacné a luxusné vianočné ozdoby? Ako zabaviť svoje neposedné dieťa? …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *