Ako liečiť

Pankreas: Príznaky choroby a liečba

pankreas príznaky choroby pankreasu a liečbaPankreas je pomerne malým orgánom, ktorý však hrá významnú úlohu pri trávení potravy. Napomáha stravu premieňať a využívať z nej všetky potrebné látky, ktoré sú pre fungovanie ľudského organizmu nevyhnutné. Pankreas: Príznaky choroby pankreasu a liečba chorôb.

Obsah článku:

  • O Pankrease
  • Choroby pankreasu
  • Čo spôsobuje choroby
  • Liečba chorôb pankreasu

Pri chorobe pankreasu dochádza k niekoľkým sprievodným javom. Pri zlej liečbe môže ochorenie pankreasu spôsobiť až smrť človeka. Je tak určite dobré vedieť, aké sú príznaky chorôb pankreasu a ako by mala prebiehať prípadná liečba.

O pankrease

Pankreas má veľkosť okolo 25 centimetrov a v ľudskom tele sa nachádza v oblasti medzi žalúdkom a brušnými cievami. Je v blízkosti žlčníka.

Pankreas hrá významnú úlohu pri trávení potravy a premene živín, teda štiepení bielkovín, cukrov a tukov. Pankreas je dôležitým orgánom z toho dôvodu, že produkuje inzulín.

Choroby pankreasu

Rozlišujú sa tri choroby slinivky brušnej. Najvážnejšia z nich je nádor, ďalej sa potom jedná o chronický a akútny zápal.

Pri problémoch je tak nutné najprv diagnostikovať, do akej kategórie sa dané ochorenie radí. Následne je potom stanovená liečba.

V prípade pankreasu je dôležité oznámiť, že ak sa objavia ťažkosti, je vždy nutná odborná lekárska pomoc.

Čo spôsobuje choroby pankreasu?

ako obmedziť pitie alkoholuNa ochorenie pankreasu má najväčší vplyv strava.

Človek, ktorý konzumuje nevhodné potraviny, často a vo veľkom množstve pije alkohol, môže s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že sa u neho počas života skôr či neskôr problémy s pankreasom vyskytnú.

Choroby pankreasu spôsobuje hlavne:

Nadmerná konzumácia alkoholu

Alkoholici sú najväčšou rizikovou skupinou, ktorá je náchylná na ochorenie pankreasu. A to najmä pri dlhoročnej, pravidelnej konzumácii tvrdého alkoholu.

Alkohol môže spôsobiť akútne zápaly pankreasu, ale v dlhodobejšom horizonte aj vytvorenie nádorového ochorenia.

Nezdravá strava

nezdrava strava a cholesterolProblémy s pankreasom spôsobuje aj nadmerná konzumácia tučných jedál.

Rovnako tak ale zápal môže byť vyvolaný tým, že zjete silne prepálené jedlo.

Pri spracovaní potravy a v snahe premeniť a využiť tuky, cukry a bielkoviny, dôjde k silnému podráždeniu pankreasu.

Liečba chorôb pankreasu

Ihneď na začiatku je potrebné zopakovať, že pri ťažkostiach s pankreasom, kedy vás trápi niektorý z príznakov, je nutné čo najskôr zájsť k doktorovi.

Aj akútny zápal slinivky, potom samozrejme chronický zápal alebo nádor, môžu mať pri zlej a neodbornej liečbe fatálne následky.

Liečba akútneho zápalu pankreasu

liečenie bolestí brucha a cestovnej hnačkyAkútny zápal pankreasu je najčastejšie vyvolaný požitím nevhodnej stravy, teda najmä prepáleného a veľmi tučného jedla. Prejavuje sa silnou bolesťou, ktorá vystreľuje do ľavého boku.

Niekedy sa môže bolesť dostaviť až do oblasti chrbta. Ďalšími sprievodnými znakmi akútneho zápalu sú nevoľnosť a pocity zvracania, prípadne aj zvýšená teplota a zrýchlenie pulzu.

Je nutné ihneď vyhľadať lekára. Tí pri akútnom zápale nasadzujú vhodné lieky.

Pri liečbe je nutné v prvých dňoch výrazne upraviť stravu. Všetky nevyhnutné živiny sú obvykle dodávané vnútrožilovo. Liečba je otázkou dní až týždňov. Potom, čo je choroba vyliečená, odporúča sa úprava jedálnička a pitného režimu.

Liečba chronického zápalu pankreasu

Dlhodobý zápal pankreasu je, na rozdiel od akútneho, spôsobený predovšetkým dlhodobou konzumáciou alkoholu.

Pri nej totiž dochádza k oslabovaniu činnosti pankreasu, takže sa logicky znižuje aj tvorba inzulínu a enzýmov, ktoré slúžia na trávenie.

Hlavné príznaky chronického zápalu sú:

Pri chronickom ochorení je samozrejme tiež potrebná návšteva lekárov. Liečba však zvyčajne prebieha doma, a to braním predpísaných liekov. Je dôležité zvýšiť prísun vitamínov a hlavne upraviť pitný režim a stravu. Je úplne nevyhnutné vyhnúť sa konzumácii alkoholu.

Liečba chronického zápalu pankreasu je behom na dlhšiu trať, často je potrebné zlepšiť stravovacie a pitné návyky až do konca života.

Liečba nádoru

Najvážnejším typom ochorenia pankreasu je nádor. Veľká časť pacientov, ktorým je diagnostikované nádorové ochorenie, umiera, a to pomerne rýchlo. Obvykle smrť nastáva už počas prvého roka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button