Ako liečiť

Prečo sa robia bradavice?

prečo sa robia bradaviceV jednom z našich minulých článkov ste sa dozvedeli tipy, ako odstrániť bradavice. Čo to ale sú bradavice a prečo sa vlastne robia? Aj to je dobré vedieť, aby ste potom mali lepší prehľad o tom, či sa na vašej pokožke skutočne vyskytujú, alebo sa jedná o iné ochorenie kože. Prečo sa robia bradavice?

V článku sa dozviete:

  • Čo sú to bradavice
  • Prečo vznikajú

Čo sú to bradavice?

Bradavice sú nezhubné útvary, ktoré sa vytvárajú priamo na pokožke. Sú spôsobené vírusovou infekciou. Niekedy sa ľudia mylne domnievajú, že sa jedná o materské znamienka a nevedomky tak zanedbávajú ich výskyt.

bradavice na rukeExistuje niekoľko druhov bradavíc. V prvom rade ide o takzvané plantárne bradavice. Tie sú špecifické tým, že pomerne výrazne bolia.

Objavujú sa hlavne v oblasti chodidiel, najmä v tých častiach, na ktoré pri chôdzi došľapujete. Práve z tohto dôvodu sú tieto bradavice dosť nepríjemné. Každé došliapnutie spôsobuje bolesť.

Inou skupinou sú prstové bradavice. Tie sa objavujú hlavne na tvári, u pier, prípadne na pokožke vo vlasoch.

Sú menej bolestivé, avšak vzhľadom k svojej polohe pre zmenu viac viditeľné, čo postihnutému spôsobuje nepríjemnosti hlavne z psychického hľadiska.

Prečo bradavice vznikajú?

Bradavice sú vyvolávané papiloma vírusmi. Tie sa prenášajú buď priamym kontaktom s kožou jedinca, ktorý je nimi nakazený, avšak môžete sa nimi nakaziť tiež jednoduchým kontaktom s odlúpnutými šupinkami kože, v ktorých sú papiloma vírusy prítomné.

Z tohto dôvodu ich často dostanete napríklad potom, čo ste navštívili verejnú plaváreň.

Znížená imunita

ako posilniť imunituVyskytujú sa hlavne u ľudí, ktorí majú zníženú obranyschopnosť, alebo ich imunitný systém nie je plne vyvinutý.

Práve z týchto dôvodov sú na bradavice náchylnejšie deti a tiež starší ľudia, prípadne tí z vás, ktorí sú často chorí. U odolných jedincov je ich výskyt oveľa zriedkavejší.

Vlhkosť

Veľmi rizikovým faktorom je zvýšená vlhkosť. Opäť tu pripomeniem, že z tohto dôvodu je vírusové nakazenie, ktoré spôsobuje bradavice, možné chytiť na plavárňach, v saune či vo verejných sprchách, kde sa pohybuje väčší počet ľudí.

Preto možno jedine odporučiť používať v týchto miestach gumenú obuv, ktorá zníži riziko prenosu vírusu na vašej pokožku.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button