Ako si vybraťDomácnosť

Staviate dom a prišiel čas na krov?

4 tipy, ako naň vybrať to správne drevo

Chcete začať so stavbou krovu a neviete, po akom dreve siahnuť? Ak zvolíte správny typ, zabezpečí vám dlhú životnosť a odolnosť strechy. Prečítajte si náš článok a zistite, aké najdôležitejšie vlastnosti by ste mali pri výbere zohľadniť.

Ako si vybrať správne drevo na krov
Zdroj: unsplash.com

Čo je to vlastne krov?

Drevený krov je pri stavbe striech rodinných domov najpoužívanejším a najlepším typom konštrukcie. Tvoria ho pospájané hranoly, na ktoré sa z vrchnej časti dávajú strešné laty a tie potom držia strešnú krytinu.

Pri stavbe krovu si môžete vybrať medzi trámami, ktoré v interiéri nebude vidno alebo priznanými trámami, ktoré v interiéri uvidíte. Najčastejšie sa na ich výstavbu používajú KVH alebo BSH hranoly. Tie vynikajú výbornou odolnosťou a vysokou stabilitou. Aj napriek ich nízkej hmotnosti je ich nosnosť veľmi vysoká. Práve vďaka tomu sa využívajú nielen na stavbu krovov, ale aj na nosné steny a výstavbu drevostavieb.

Na krov, ktorý nebude vidno zaobstarajte hranoly v priemyselnej kvalite. Ide o druh hranolov, pri ktorom sa nekladie veľký dôraz na estetickú stránku. Pri priznaných trámoch vyberajte zase hranoly v pohľadovej kvalite. Tie sú určené na viditeľné miesta, pretože je pri nich kontrolovaná farebnosť dreva, stav hŕč a ďalšie estetické vlastnosti.

1. Vyberte správny druh dreva

Pri výbere je dôležité zvážiť požiadavky na pevnosť, odolnosť, estetické preferencie a dostupnosť daných druhov dreva. Najčastejšie sa využíva:

  • Borovicové drevo, ktoré je známe svojou odolnosťou voči hnilobe a hmyzu. Má veľmi intenzívnu vôňu a vysoký obsah živíc, ktoré ho chránia pred vlhkosťou. Je síce ťažšie, ale vonku má dvojnásobnú životnosť. Cenovo sa zaraďuje medzi drahšie druhy dreva.
  • Smrekové drevo je bežne používané na stavbu krovov vďaka svojej dostupnosti, nízkej cene a prijateľnej pevnosti. Je vhodné pre menšie a stredne veľké stavby. V exteriéri má nižšiu životnosť a slabú odolnosť voči škodcom, plesniam a hnilobe. Dokážete ju však predĺžiť dobrou starostlivosťou, chemickou impregnáciou a pravidelnými nátermi.
  • Jedľové drevo je veľmi odolné voči vode, preto zvládne aj vlhkejšie prostredie. Nemá však veľmi v obľube striedanie suchého a mokrého prostredia. U nás je ľahko dostupné a nie je až také drahé.
  • Dubové drevo je tvrdé, pevné a odolné. Preto je vhodné na stavbu striech, ktoré musia vydržať veľké zaťaženie. Práca s ním je náročná, má však vynikajúcu pevnosť a odolnosť proti vlhkosti. Za dubové drevo si síce priplatíte, ale odmenou vám bude odolný a dlhotrvajúci materiál.

2. Myslite na ideálnu vlhkosť dreva

Pri stavbe krovov sa radšej vyhnite úplne suchému drevu. Nepoužívajte však ani čerstvé drevo, pretože môže meniť tvar a praskať. Ideálne drevo na krov by malo mať približne 15 % vlhkosti.

Správny druh dreva na krov
Zdroj: unsplash.com

3. Nezabúdajte na správnu hrúbku hranolov

K najpoužívanejšej hrúbke hranolov na stavbu krovu patrí rozmer 15×15. Ak používate na stavbe BSH hranoly, pokojne zvoľte aj menší rozmer. Pamätajte, že rozostup medzi jednotlivými hranolmi by mal byť 60 cm.

Navyše výhodou BSH a KVH hranolov je to, že ich nemusíte nijak ošetrovať, pretože sa dajú zakúpiť už so špeciálnym náterom proti drevokazným škodcom, hubám a plesniam.

4. Berte do úvahy aj dostupnosť a cenu

Pred samotnou kúpou si určite, ktoré druhy dreva sú vo vašej oblasti ľahko dostupné. Myslite aj na svoj rozpočet, pretože cenový rozdiel medzi jednotlivými druhmi môže byť naozaj výrazný. Uistite sa preto, že vybraný druh vyhovuje aj vašim finančným možnostiam.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button