4 tipy, ako vybrať plynový kotol
Vykurovacia sezóna pomaly začína a vy možno premýšľate o kúpe nového plynového kotla. Plynový kotol nie je práve lacnou záležitosťou, preto je jeho výber treba dobre zvážiť. Poďte sa pozrieť na naše tipy, podľa čoho vyberať plynový kotol.
1. Plynový kotol na kúrenie alebo na ohrev vody?
Najprv je potrebné zvážiť, aký typ kotla budete zháňať. Budete ho používať len na vykurovanie alebo aj k ohrevu vody? Na výber máte z nasledujúcich typov kotlov.
Vykurovací kotol
Tento typ kotla slúži len na vykurovanie domu alebo bytu.
Kotol s prietokovým ohrevom vody
Ide o rozmerovo malý kotol, v ktorom sa ohrieva voda pretekajúca kotlom.
V kotle sa nevytvára žiadna zásoba teplej vody, z toho dôvodu je veľkosť prietoku vody obmedzená.
Kotol s integrovaným zásobníkom na teplú vodu
Tento typ kotla sa hodí pre rodiny s viacerými členmi a tam, kde je viac odberných miest teplej vody.
Ak vyberiete kotol s príliš malým zásobníkom, môže dôjsť k vyčerpaniu teplej vody a vy budete čakať kým sa dohreje ďalšia voda. Preto zvážte, koľko teplej vody využijete naraz a podľa toho vyberajte veľkosť zásobníka.
Zostava kotla a zásobníka na vodu
Ide o samostatný kotol, ku ktorému je pripojený samostatný zásobník na teplú vodu. Hodí sa tam, kde je naozaj veľký odber teplej vody. Nevýhodou je, že kotol zaberá veľa miesta.
2. Klasický alebo kondenzačný plynový kotol?
Ďalšie čo je potrebné rozhodnúť, či zainvestujete do kondenzačného kotla či zvolíte klasický kotol. Aký je v nich rozdiel?
Klasický plynový kotol
Klasický kotol odvádza spaliny vzniknuté pri horení priamo do komína (ako čistiť komín?). Pretože tieto spaliny majú 130-180 ° C, musí byť komín vyvložkovaný a musí prechádzať pravidelnými kontrolami.
V miestnosti, kde je kotol umiestnený, musí byť dostatočný prísun vzduchu ku kotlu. Účinnosť klasického kotla nebýva väčšia než 80-90%.
Kondenzačný kotol
Kondenzačný kotol, ktorý sa tiež označuje ako turbo kotol alebo kotol s núteným odťahom spalín, využíva teplo spalín z kotla. Vďaka tomu je jeho účinnosť až okolo 105%.
Pretože pri spracovaní spalín dochádza k vzniku kondenzátu (kvapaliny), je potrebné, aby bol kotol napojený na odpad.
Na rozdiel od klasického plynového kotla ale nepotrebujete vyvložkovaný komín. Odvádzané spaliny majú teplotu len okolo 60 ° C a sú odvádzané pomocou ventilátora cez rúrky oddymenia do vonkajších priestorov. Kotol si tiež sám nasáva z vonkajších priestorov vzduch potrebný na horenie, preto nie je potrebné v miestnosti odvetrávanie.
Nevýhodou kondenzačného kotla je predovšetkým vysoká obstarávacia cena, pretože ide o technicky náročné riešenie. Vstupné náklady sa ale za pár rokov vrátia.
3. Zvoľte kotol so zodpovedajúcim výkonom
Zamerajte sa aj na výkon kotla. Voľte podľa veľkosti priestorov, ktoré budete vykurovať. Kotol s príliš nízkym výkonom nedokáže dostatočne vykúriť rozľahlé priestory, ale je tiež zbytočné do malého bytu zhotovovať príliš výkonný kotol, ktorého výkon nevyužijete.
4. Cena kotla a dostupnosť servisu
Je na vás, akú značku kotla vyberiete a koľko ste ochotní investovať. Všeobecne možno povedať, že drahší plynový kotol by mal byť kvalitnejší a menej poruchový. Vyberajte radšej overené značky, ktoré majú dobre dostupný servis (napr. Dakon, Junkers, atď.).
Plynový kotol vyberajte starostlivo a nezabudnite na pravidelné servisné prehliadky, aby vám kotol dobre slúžil aspoň 15 rokov.