Domácnosť

Ako brúsiť a natierať parketové podlahy?

ako brúsiť a natierať parketové podlahyDrevené parketové podlahy je niekedy treba ošetriť, teda vybrúsiť a natrieť. Je to potrebné po oprave podlahy alebo keď usúdime, že je to nutné, z dôvodu opotrebovania. Ako brúsiť a natierať parketové podlahy?

Čo budete pri brúsení a natieraní drevených parketových podlah potrebovať:

  • páčidlo na obvodové lišty
  • skrutkovač
  • brúsky
  • ochranné pracovné pomôcky
  • ručné škrabky
  • kladivo
  • kliešte
  • priebojník
  • laky, vosky a pod.
  • štetce

Príprava podlahy

Najskôr odstránime obvodové lišty odskrutkovaním alebo páčidlom, ale tak, aby sme ich čo najmenej alebo vôbec poškodili. Môžeme ich očistiť a aj ak je to potrebné nanovo natrieť, ak sú drevené.

Prezrieme pozorne celú podlahu, aby v nej neboli nejaké výčnelky klince alebo iné kovové veci. Treba ich bezodkladne odstrániť. Ak sú dosky prichytené klincami, musíme ich priebojníkom zaraziť čo najviac do dreva, aby netrhali brúsny papier na brúske.

Brúsenie podlahy

Pri brúsení používajte čistú obuv, najlepšie papuče. Vybrúsenej podlahe vadí aj mastnota z nôh. Rovnako tak vyčistite kolieska a spodok brúsky a všetko náradie, aby z neho nekvapkal olej.

Utesnite dvere do susedných miestností, aby sa do nich nedostal prach. Vybavte sa ochrannými pomôckami, ako je respirátor a ochranné okuliare.

utieranie a lakovanie parketovej podlahy po brúseníNastavte starostlivo hĺbku brúsenia, obvykle stačí 1 mm. Ak sa brúsi stará podlaha, odporúča sa použiť na prvé brúsenie hrubšia zrnitosť brúsneho papiera (36), a potom zjemňovať na 100.

Parkety sa brúsia po smere vlákien, je potrebné udržiavať rovnomernú rýchlosť, nezastavovať sa spusteným valcom na mieste a nemeniť náhle smer. Pozdĺž stien sa necháva asi meter nevybrúsenej podlahy, ten sa potom zbrúsi náväzne v opačnom smere v nasadenej brúsiacej stope.

Ak podlaha po prvom brúsení má stále nerovnosti, je potrebné proces zopakovať brúsením kolmo na stopu. Po každom brúsení je potrebné podlahu starostlivo vysať od pilín a vytrieť vlhkou handrou. Posledné brúsenie, tzv. „načisto“ sa robí v smere dopadajúceho svetla. Výsledná plocha by mala byť bez najmenších nerovností a mala by mať všade rovnakú farbu.

Po brúsení

Po hlavnom brúsení zostávajú pozdĺž stien a v rohoch úzke nevybrúsené prúžky. Tie sa odstránia krajovou brúskou a brúsnym papierom, najlepšie na tzv. žehličke alebo na drevenom klátiku. Najprv sa brúsia rohy a miesta, kam sa krajovka nedostanete, potom sa ešte aj ona nasadí. Ak zostanú malé kúsky pri stenách, prekryjú sa podlahovými lištami.

S brúskou krajovkou sa pracuje podobne ako s brúskou veľkou. Nesmie sa zastaviť a pohybovať sa musí rovnomerne bez veľkého tlaku.

Pred posledným brúsením je nutné vyškárovať medzery, vypadnuté hrče, praskliny a pod. Na to sa používa tmel zmiešaný s brúsnym prachom v pomere 1:1, potom sa bude podobať podlahe.

Natieranie podlahy

lakovanie parketovej podlahy oproti svetluPodlaha je vybrúsená, vyluxovaná, umytá, pripravená na povrchovú úpravu. Na tú je na trhu veľký výber olejov, lakov, voskov a iných prípravkov. Ich funkciou je najmä ochrana dreva, ale aj estetika.

Laky či iné tekuté prípravky sa nanášajú valčekom v tenkej vrstve, prečítajte si riadne návod. Natiera sa vždy od miesta, odkiaľ dopadá denné svetlo, potom proti svetlu môžeme vidieť drobné chyby, ktoré možno opraviť.

Nenatierajte celú podlahu naraz, ale v pruhoch asi 1,5 metra širokých a v celej dĺžke miestnosti.

Po riadnom zatvrdnutí laku sa podlaha ručne prebrusuje tzv. medzibruskou, aby sa zbavila zdrsnelín a prebytku laku. Pri brúsení používame jemný papier (120, 150) a nesmieme strhnúť práve nanesený lak.

Pred druhým náterom opäť podlahu povysávame a vytrieme. Lak nanášame rovnakým spôsobom ako pri vrstve prvej.

Na čerstvo nalakovanú podlahu sa nemá vstupovať aspoň 24 hodín.

Nanášanie vosku alebo oleja

Ak budeme nanášať vosk či olej, môžeme to robiť valčekom, kefou alebo nerezovou špachtľou šikmo ku škáram v jednom nátere. Miesta s prebytkom materiálu je nutné asi za pol hodiny rozleštiť. Po zatvrdnutí sa podlaha leští znova. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť podlahu.

Poznámky na záver ako brúsiť a natierať parketové podlahy

Zatieňte čerstvo natretú podlahu pred slnečným svitom. Čas schnutia sa kráti dostatočným vetraním miestnosti. Podlaha sa ľahko umýva, ale je potrebné ju občas preleštiť voskovou leštenkou. Nepoužívajte pri údržbe drôtenku alebo chemikálie.

Malé poškriabanie sa opravuje parafínovým voskom nanášaným handričkou. Väčšie ryhy sa maskujú voskovými pastelkami. Prevenciou proti poškriabaniu je aj časté zametanie či luxovanie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button