Domácnosť

Ako položiť dlažbu?

ako položiť dlažbuChcete si do predsiene položiť dlažbu a váhate či túto prácu zvládnete sami? Ak ste aspoň trochu zručný a nebojíte sa, určite kladenie dlažby zvládnete aj vy. So súčasne dostupnými materiálmi je to veľmi jednoduchá záležitosť. Navyše, ak si dlažbu položíte sami, ušetríte veľa peňazí, ktoré by stálo jej položenie od odborníkov. Ako dlažbu položiť?

Ako si vybrať dlažbu

Najprv je nutné vybrať dlažbu. Na výber máme z rôznych rozmerov, povrchových úprav, farieb atď. Berte ohľad na účel, na ktorý bude dlažba slúžiť. Iné dlaždice vyberte do predsiene, do kuchyne alebo do kúpeľne.

Keď máte dlažbu vybranú, môžete si ľahko spočítať, koľko dlaždíc musíte kúpiť. Vydeľte plochu miestnosti plochou jednej dlaždice a pripočítajte 10% na prerez a ako rezervu.

Nákup materiálu

Okrem dlažby je nutné nakúpiť aj ďalší potrebný materiál. Keď budete mať pripravené všetko náradie a materiál, pôjde vám práca dobre od ruky a nebudete sa musieť zdržiavať zháňaním chýbajúcich vecí.

Na položenie dlažby budete potrebovať:

  • lepidlo na dlažbu – lepidlo vyberajte podľa druhu dlaždíc a podkladu
  • škárovaciu hmotu alebo tmel – záleží na druhu dlaždíc a na využití dlažby
  • vodiace krížiky – používajú sa medzi dlaždice, aby škáry medzi nimi boli rovnaké

Ďalej budete potrebovať náradie:

Všetok materiál a náradie zaobstaráte aj cez internet. Ak si budete kúpovať náradie, tak si radšej pár eur priplaťte a kúpte si nejaké kvalitné, ktoré vám vydrží bez toho aby sa pokazilo veľmi dlho a nie nejaké lacné čínske šmejdy, ktoré sa dajú kúpiť na každom rohu.

Príprava podkladu

Dlažbu je nutné pokladať na rovný a čistý podklad. Ak sú na podlahe nejaké nerovnosti, môžete ich vyrovnať pomocou stierky alebo pomocou tmelu, ktorý si poradí s drobnými nerovnosťami.

Podkladový povrch zbavte všetkých nečistôt, prachu i mastnoty. Je vhodné ho natrieť aj penetračným náterom, najmä u drobivých povrchov.

Kladenie dlažby

Ak máte všetko pripravené, môžete prejsť k samotnému pokladaniu dlaždíc. Najprv si rozvrhnite ich rozloženie a nezabudnite ani na medzery medzi dlaždicami.

Dlaždice sa začínajú pokladať od stredu miestnosti. Pre prvý rad dlaždíc si priložte na zem vodiacu latu, ktorá bude určovať smer kladenia. Vďaka nej vám dlaždice nebudú „lietať“ v priestore.

Keď máte všetko rozvrhnuté, namiešajte si lepidlo podľa návodu na obale. Vždy si namiešajte toľko lepidla, aby ste ho stihli spracovať behom pol až trištvrte hodiny. Potom si namiešate novú dávku lepidla.

Lepenie dlaždíc

lepenie dlaždícLepidlo nanášajte na podklad murárskou lyžicou a rovnomerne ho rozotrite hrebeňovou stierkou.

Potom priložte dlaždicu a pomocou gumového kladivo na ňu pár krát poklopkajte, aby dobre priľnula k lepidlu. Lepidlo, ktoré sa dostane na povrch dlažby ihneď zotrite.

Nezabudnite vodováhou skontrolovať, či je dlaždica v rovine. Takto pokračujte po celej ploche.

Aby boli škáry pravidelné, použite na vymedzenie medzier medzi dlaždicami vodiace krížiky. Krížiky ponechajte na mieste, neskôr ich zakryjete škárovacou hmotou, takže nebudú vidieť. Ak budete lepiť aj sokle, dajte pozor, aby škáry podlahy a sokla nadväzovali.

Dlaždice, ktoré sú pri stene budete zrejme musieť upraviť na požadovaný rozmer.

Rezanie dlaždíc

uhlová brúskaNa rezanie dlaždíc sa používa rezačka na dlaždice, ktorú si môžete požičať v požičovni náradia alebo kúpiť. Každú dlaždicu si premerajte zvlášť a zakreslite na ňu požadovaný rez.

Dlaždicu potom na povrchu narežte a cez pevnú hranu ju odlomte. Zložitejšie tvary režte pomocou uhlovej brúsky a na vylamovanie prebytočných kusov použite kliešte.

Odrezanú hranu môžete ešte zabrúsiť brúskou.

Škárovanie dlažby

Teraz už stačí len dlažbu vyškárovať. K tomuto kroku pristúpte až po dôkladnom zaschnutí lepidla, čo býva asi za 24 hodín po prilepení dlaždíc.

Škárovaciu hmotu si pripravte podľa návodu na obale a pomocou gumovej stierky nanášajte hmotu do škár medzi dlaždicami. Stierkou pohybujte kolmo ku škáre, aby sa priestor medzi dlaždicami rovnomerne vyplnil. Prebytočné množstvo z dlaždíc odstráňte hubkou a hmotu uhlaďte najlepšie mokrým prstom.

Silikónový tmel sa do škár nanáša pomocou aplikačnej pištole, i tmel je možné nakoniec uhladiť navlhčeným prstom.

Teraz stačí nechať škárovaciu hmotu dostatočne zaschnúť a máte hotovo. Tak nech vám vaša nová dlažba dlho a dobre slúži.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button