Domácnosť

Ako namiešať sadru: Zásady bezpečného použitia sadry

ako namiešať sadruPri mnohých domácich opravách a stavebných prácach sa využíva sadra. Každý z vás, kto si chce doma svojpomocne niečo opraviť či postaviť, by mal mať jasno v tom, ako sa sadra používa. Rovnako tak je ale dôležité vedieť, ako vlastne sadru namiešať. Je pravdepodobné, že ak ju budete chcieť použiť doma, kúpite si v obchode balenie sadry, ktorú je nutné zmiešať s vodou. V tomto článku vám načrtneme, ako namiešať sadru a zásady bezpečného použitia sadry.

V článku sa dočítate:

 • Postup namiešania sadry
 • Zásady bezpečnosti pri miešaní sadry
 • Použitia sadry
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Postup namiešania sadry:

Nákup sadry

Najprv je samozrejme potrebné si zaobstarať balenie sadry. Predáva sa v baleniach od 1 kg až po 40 kg. Pokiaľ hodláte vykonávať len drobné práce a opravy, vystačí vám aj malé balenie sadry.

Je ale užitočné mať ju do zásoby, aby ste ju mali k dispozícii pre prípad, že sa neskôr vrhnete na ďalšie práce, prípadne bude potrebné viac sadry, než ste sa pôvodne domnievali.

Miska s vodou

Na zmiešanie si pripravte nádobu. Ideálne je k tomu gumová miska, v ktorej ide miešania sadry najlepšie a tiež sa z nej zvyšok materiálu dá dobre odstrániť.

Do misky nalejte primerané množstvo vody. Koľko ? Všeobecne platí, že na jeden kilogram sadry budete potrebovať zhruba pol litra vody.

Miešanie sadry

ako pracovať so sadrouLen čo máte naliatu vodu v miske , začnite postupne prisypávať sadru z balenia. Tu je treba zdôrazniť, že jedine tento postup je správny. Nikdy nie tak, že do misky dáte najprv sadru a do nej budete pridávať vodu.

Vodu so sadrou miešajte pomocou špachtle do doby, než vznikne dostatočne tuhá a kvalitná konzistencia. Doba miešania sa pohybuje okolo 3 – 4 minút. Ak je sadry príliš veľa, nebojte sa doliať trochu vody.

Správna konzistencia sadry

Správna konzistencia sadry je tiež dôležitá. Vo chvíli, keď s ňou budete zaceľovať nejaké škáry, je potrebné ju mať tuhšiu. Naopak, v situácii, keď ju budete liať, mala by mať sadra predsa len redšiu konzistenciu.

Nezabudnite na to, že sadra pomerne rýchlo tuhne. Vždy je tak lepšie si v miske pripraviť skôr menšie množstvo a postup v prípade potreby opakovať. Sadra v miske totiž môže už počas asi piatich minút zatuhnúť a potom už bude nepoužiteľná.

Úprava sadry

Potom čo sadru aplikujete, je vhodné ju ihneď uhladiť, aby nedošlo k jej stuhnutiu. Povrch tak uhlaďte napríklad pomocou špachtle, špongie alebo štetca. Vo chvíli keď zaschne, môžete povrch obrúsiť.

Umytie náradia

Na záver je podstatné oznámiť, že všetko náradie, ktoré ste pri miešaní sadry použili, je potrebné čo najrýchlejšie umyť a očistiť tak, aby nedošlo k jej zaschnutí.

Umyte si tiež ruky a zašpinenú pokožku, a to s pomocou vody s obyčajným mydlom. Pre lepšiu starostlivosť o pokožku je dobré ju ošetriť reparačným krémom.

Zásady bezpečnosti pri miešaní sadry

 • Sadru v akomkoľvek stave rozhodne uchovávajte mimo dosahu detí
 • Nevyužitú sadru uchovávajte v pôvodnom obale, a to v suchom prostredí
 • Sadru nevdychujte
 • Sadra sa nesmie dostať do kontaktu s očami
 • Pokiaľ dôjde k zasiahnutiu očí, je nutné ich ihneď vypláchnuť vodou a v prípade ďalších ťažkostí čo najskôr vyhľadať lekára
 • Po ukončení prác so sadrou si dôkladne umyte ruky a pokožku, ktorá prišla do kontaktu s materiálom

Použitie sadry

miešanie sadrySadru je možné použiť pri mnohých domácich prácach. Je vhodná k najrôznejším kúrenárskym, elektroinštalačným a vodoinštalačným prácam.

Doma ju bežne môžete využiť k opravám nerovností v stenách, teda pri oprave a škárovaní omietky, muriva či sadrokartónu.

Čo je potrebné k namiešaniu sadry?

 • Gumovú misku
 • Balenie sadry
 • Špachtle na rozmiešanie
 • Vodu

Ako dlho namiešanie sadry potrvá ?

Namiešanie sadry je otázkou cca 5 minút. Samotné miešanie, kedy dôjde k vsypaniu sadry do vody v miske, potrvá asi 2 – 4 minúty.

Majte na pamäti, že sadra rýchlo tuhne, takže si vždy radšej pripravte menšie množstvo a proces miešania niekoľkokrát opakujte.

Záleží samozrejme na tom, akú máte skúsenosť a ako ste schopní odhadnúť príslušné množstvo pripravovanej zmesi.

Aké budú náklady na namiešanie sadry?

Kilogramové balenie sadry stojí okolo 30 centov. Ak potrebujete väčšie množstvo, hodláte ju použiť pre väčšie práce, odporúčam zakúpenie viackilogramového balenia. 40 kg balenie stojí okolo 9 eur.

Podobné články

4 Comments

 1. Zdravím.
  Je sádra zdraviu škodlivá?
  Vytrhli mi zub a chcem si urobiť zo sádry náhradu proti šušlaniu.
  Uškodím tým svojmu zdraviu?

 2. Chcem si vyrobiť figúrky zo sadry v silikónovej forme… Po vybratí z formy sa mi, ale rosypu čo by pomohlo, aby to vytvrdilo rýchlejšie a zostali pevné …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button