Cestovanie

Ako spoznať maďarské termálne kúpele Gyula?

gyula

Dovolenka v termálnych kúpeľoch v maďarskom meste Gyula sa bude páčiť každému, kto má rád vodnú zábavu „dvadsiateho prvého storočia“, ale zároveň vníma estetické prostredie a využíva bohatý kultúrny život malého mesta. V rodisku čabajskej klobásy si prídu na svoje znalci kvalitných údenín. Ale kúpeľný pobyt v Gyule predovšetkým ocenia ľudia, ktorí hľadajú úľavu od zdravotných ťažkostí v alkalických termálnych prameňoch.

Čo je potrebné ak chcete spoznať maďarské termálne kúpele Gyula:

  • ubytovanie v maďarských termálnych kúpeľoch Gyula (zabezpečiť vopred)
  • forinty
  • znalosť nemčiny výhodou (angličtina na oficiálnych miestach a v kúpeľoch)
  • do kúpeľov: plavky, plášť a kúpacie prezuvky (nešmykľavé)

Kúpeľné letovisko Gyula

Gyula (čítame Ďula) leží asi 240 kilometrov juhovýchodne od Budapešti. Ak do Gyuly pôjdeme po ceste, najkratšia cesta je cez Brno, Bratislavu, Györ, Budapešť.

V Kecskeméte zídeme z E 75 v smere na Békéscsaba. Odtiaľ je to do Gyuly už len 17 kilometrov. Pre prejazd Slovenskom a Maďarskom je potrebné mať diaľničnú známku. Z Prahy to je po ceste asi 740 kilometrov a z Brna necelých 560 kilometrov.

Cesta do Gyula vlakom

Ak pôjdeme vlakom, cestujeme najskôr do Budapešti na stanicu Keleti (Východná, rýchliky od Slovenska na ňu prichádzajú) a na tejto stanici prestupujeme na vlak smer Békéscsaba.

Ak budeme mať trochu viac času, stanicu si prezrieme, je zaujímavá, historická, neprejazdná. Nie je potrebné používať podchody, čo ocenia ľudia s kuframi. Békéscsaba je nemožné si nevšimnúť a previezť sa, je to veľká vlaková stanica a vlak tam zvyčajne pár minút stojí.

Tip

gotický hrad gyula

Pri kupovaní medzinárodného cestovného lístka by niekedy mohol vzniknúť problém, že počítačový systém Slovenských železníc „nenájde“ stanicu Gyula. V takom prípade si kúpime lístok práve do Békéscsaba.

Keby spoj na Gyula bezprostredne nadväzoval na rýchlik a v Békéscsaba by nebol čas, dokúpime si dodatkový cestovný lístok v „lokálke“. Budeme v nej mať trochu „retro“ pocity, pretože na tejto trati jazdia staré československé motoráčiky.

Ubytovanie

Ubytovanie v Gyule treba zabezpečovať s predstihom, a to najmä v sezóne (v maďarských kúpeľoch sa tradične počíta od Veľkej noci do Martina). Ale záujem o ubytovanie v Gyule je značný aj mimo sezóny – hlavne v čase konania rôznych festivalov býva v zariadeniach, ktoré je možné objednať cez internet, plno.

V Gyule je mnoho príležitostí na privátne ubytovanie. Pozor, drobní „ubytovatelia“ neinzerujú na internete, takže sa o nich turista dozvie až na mieste. Ubytovanie v Maďarsku si môžete zarezervovať aj cez stránku booking.com

Tip

Pri včasnej objednávke je možné zohnať ubytovanie s polpenziou za cenu, ktorá by sa aj na Slovensku zdala nízka.

Niektoré penzióny mimo sezóny neposkytujú stravovanie v prvom rozsahu a hosťom poskytnú len raňajky. Na obed (večeru) hostia dochádzajú do nejakej reštaurácie, kde platí „známkou“, ktorú dostanú vo svojom penzióne. Na výber býva niekoľko reštaurácií.

Informačné centrá

Prvá cesta by mala viesť do niektorého informačného centra (na hlavnej ceste v blízkosti sochy zememeračov alebo pri moste). Tam je možné získať veľkú turistickú mapu s vyznačenými významnými miestami mesta.

V infocentre sa dá dohovoriť anglicky, inak v meste uspejete skôr s nemčinou (hlavne v blízkosti hraníc s Rakúskom) alebo so srbčinou (opäť hranice).

Gyula v kocke

Gyula (má niečo málo cez 30 tisíc obyvateľov, názov je maďarská podoba mena Július) je pôvabné úhľadné mestečko, ktorého upravenosť musí každého návštevníka zaujať. Ulice a chodníky sú úplne čisté, všade kvetinová výsadba, sadovnícke úpravy a hlavne, čo je dosť výnimočné, po celom meste je inštalovaných mnoho sôch, plastík a iných umeleckých diel, ďalej množstvo fontán a iných diel založených na efekte vody.

Niektoré „vťahujú do hry“ – vodné podlubie, ktoré okoloidúceho nepostrieka, nerezový kónus, na ktorého plášti sa „zloží“ antický výjav „rozložený“ na chodníku (a ktorý si chodec inak ani nevšimne), a iné.

Gyula na kolesách

kúpele gyula

Gyula leží na absolútnej rovine, len 87 metrov nad morom, takže sa tam jazdí na kolesách. Ľudia všetkých vekových kategórií jazdia na kolesách rôznych aj u nás nevídaných typov.

Správa mesta vychádza cyklistom v ústrety: pred obchodmi, úradmi, pred školami a aj bytovými domami je dostatok stojanov a chodníky sú opatrené cyklotrasami. Prilby nosia len malé deti a zahraniční turisti.

Maďarské termálne kúpele Gyula

Termálne kúpele, kvôli ktorým predovšetkým návštevníci prichádzajú, patria mestu. A pretože všetky maďarskej termálne kúpele majú nejaké to svoje naj, gyulské Hradné kúpele sú najmladšie. Sú vystavané v bezprostrednej blízkosti gotického hradu (jediný zachovaný hrad z tehál v strednej Európe), čo je dobrý orientačný bod pri prvej ceste do hradných kúpeľov.

Liečia sa tu poúrazové stavy, gynekologické choroby a choroby pohybového ústrojenstva. Voda v termálnych bazénoch má 36 až 38 stupňov. Kontraindikáciou sú onkologické choroby a vysoký krvný tlak.

V niektorých bedekroch sa opakuje, že je možné aplikovať aj pitnú kúru. Miestni (aj v kúpeľoch) to ale popierajú – že vraj je to možné iba ak z bazénov. Voda sa nestáča, a ani pramienok na pitie nikde nie je.

Čo maďarské termálne kúpele Gyula ešte ponúkajú?

Lenže v súčasnosti už len termálne bazény nestačia. Preto aj Gyulské kúpele ponúkajú modernú a žiadanú vodnú zábavu pre celú rodinu (koniec koncov deti do 16 rokov do termálnej vody nesmú). V areáli je jedenásť krytých a deväť otvorených bazénov a aj tí najnáročnejší tam nájdu všetko: parné kúpele, sauny, tobogany, zážitkový bazén, wellness bazén, reštauráciu, biliard, vonkajšie ihrisko …

Vstupenky je možné kúpiť podľa požadovaných služieb (magnetický náramok otvorí turniket len do zaplateného sektora). Deti a dôchodcovia majú zľavu na vstupnom (potrebné predložiť preukaz dôchodcu).

Čo Gyulu ešte preslávilo?

 

čabajská klobása

Gyula sa nepreslávila len termálnymi prameňmi. Práve v tomto meste sa zrodila slávna Čabajská klobása.

Klobásy sú pre mesto tak dôležité, že aj na informačných tabuliach s plánom mesta sú vyznačené miesta, kde je možné ich kúpiť. Ale plániky vám ani nie je treba – klobása je v každom bežnom obchode (aj v supermarketoch).

Najviac chutia obzvlášť vtedy, ak ich nechá človek doma minimálne mesiac vysušiť.

Hovorí sa, že čabajka musí byť tak suchá, aby sa dala s „lupnutím“ zlomiť medzi prstami. V meste je „klobásové“ múzeum (v oblasti nákupnej zóny smerom na Békéscsaba).

Festivaly v Gyule

V Gyule sa zo začiatku jari organizuje aj „klobásový“ festival, čo je však len jeden z mnohých festivalov. Obrovská účasť býva aj na pálenkovom (pre kraj bohatý na ovocie je „palinka“ príznačná), v lete sa v amfiteátri pri hrade konajú divadelné festivaly, festivaly jazzovej hudby či iných hudobných žánrov- na webe mesta Gyuly je k dispozícii podrobný kultúrny kalendár. Dátumi festivalov môže ovplyvniť aj rozhodovanie o termíne návštevy Gyuly (buď práve v tú dobu, a alebo naopak nie v tú dobu).

Čo je ďalším lákadlom na návštevu Gyuly?

Ďalším objektom turistického záujmu je Storočná cukráreň. Jedná sa o cukrárske pôsobisko z roku 1840, kde si turisti môžu prezrieť expozíciu starodávnych cukrárskych postupov, a samozrejme tiež zakúpiť nejaké cukrovinky, cukríky a iné výrobky z odboru.

Cena je vyššia, než v bežných „cukrászdách„. Škarohlídovia tvrdí, že lepšie a lacnejšie krémeše (typický rez s vysokou vrstvou lahodného ľahkého krému) predávajú v cukrárni na gyulskej hlavnej ulici. Najlepšie je porovnať.

Zaujímavosť

Po „komercializácii“ sa výrobňa klobás stala majetkom súkromnej spoločnosti. Hospodárske výsledky ale asi neboli vábne – spoločnosť prepustila väčšinu zamestnancov a stála pred zánikom. Maďarská vláda nenechala padnúť „rodinné striebro“ krajiny a výrobu klobás v Gyule odkúpila.

V súčasnej dobe nemá podnik o odbyt núdzu – pravú čabajku je možné si kúpiť ako maďarský produkt v rôznych štátoch EÚ.

Tipy

gyula cukrareň

Viac informácií – kalendár akcií, prevádzka kúpeľov, ceny vstupného a fotografie z kúpeľného areálu – je možné nájsť na stránkach mesta www.gyula.hu (použite prekladač).

Ceny vstupného sa môžu zmeniť, rôzne bazény sú v prevádzke v určitú dobu, preto tieto informácie nie sú v článku uvedené.

Dobrým tipom pre dospelých je sobotný nočný program.

Varovanie

Je to trochu nezvyklé, ale do sáun v kúpeľoch ľudia vstupujú v plavkách. Čo by „skalného“ milovníka sáun mohlo priviesť do chúlostivej situácie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button