Cestovanie

Ako spoznať moravské sopky?

Bruntál a sopky v českuPäť sopiek sa nachádza na Bruntálsku v Moravskosliezskom kraji. Niektoré sú nápadné, iné možno v krajine ťažko odlíšiteľné od ostatných kopcov. Okolo sopiek sú vedené poznávacie chodníky a lokality sú opatrené dokonalými informačnými tabuľami. Napriek tomu je mnohokrát zložitejšie nájsť k nim cestu. Ako spoznať moravské sopky (a čo najmenej blúdiť)?

Čo potrebujete ak chcete spoznať moravské sopky:

  • turistická mapa „päťdesiatka“ (1: 50 000)
  • turistická výstroj
  • vždy dostatok pitia
  • desiata
  • bicykel
  • kamera
  • ďalekohľad
  • prípadne buzola

Sopky na Bruntálsku nie sú jediné moravské sopky (ďalšie sú v okolí Ostravy a na juhovýchodnej Morave), ale sú vyvreté a na rozlohu pomerne na malom území (vzdušnou čiarou je medzi najvzdialenejšími sopkami asi 23 kilometrov).

Nachádzajú sa v malebnej a nie príliš navštevovanej oblasti, ktorá má však silný turistický potenciál.

Náročnosť túry

Poznanie moravských sopiek by sa mohlo stať dobrou „témou“ cyklistického víkendu alebo kratšieho turistického pobytu. Moravské sopky možno navštíviť aj pri dlhšej rekreácií pri vodnej nádrži Slezská Harta. mapa sopiek v česku

Hoci sa sopky nachádzajú v kopcovitom teréne Nízkeho Jeseníka, cesty k nim a medzi nimi sú schodné aj pre menej zdatných turistov alebo pre rodiny s deťmi.

Turistické značenie na trase

Aj keď sú niektoré sopky prepojené náučnými chodníkmi a ich bezprostredné okolie je vybavené zaujímavými modernými informačnými tabuľami o sopečnej činnosti – čo iste nebolo lacné – turisti musia byť v mnohých prípadoch „vybavený“ orientačným zmyslom, úctou k poľnohospodárskej činnosti a túžbou dosiahnuť cieľ stoj čo stoj . Nájsť značky niekedy nie je ľahké.

Turistické značenie v regióne má celkovo „svoje muchy“: veľmi ľahko možno zísť z cesty (vyrúbané stromy so značkami, prvotné značenie, nenápadné a prehliadnuteľné odbočky do húštiny), alebo značka končí pred ohradou pre dobytok. Ohradníky neradno podliezať, v stádach bývajú aj býky.

Preto je dobré mať stále pri ruke turistickú mapu, kde sú vyznačené aj lesné a poľné cesty pre vyhľadanie inej trasy.

Uhlířský vrch

Najľahšie dostupná sopka je Uhlířský vrch, dominantný kopec u Bruntálu (cesty číslo 45 alebo železnice v smere od Lomnice). Je na ňom postavený pútnický kostol, ktorý v noci býva osvetlený. Pešo možno na Uhlířský vrch (647 m n.m.) dôjsť po zelenej značke od Valšov, alebo z Bruntálu. Žltá vedúca z Bruntálu sa na zelenú pod vrchom napojí. Autoturisti môžu svoj automobil zaparkovať pod Uhlířským vrchom (resp. u cintorína).

Uhlířský vrch je prírodnou rezerváciou. Predtým sa z neho ťažil sopečný tuf. K barokovému kostolu na vrcholku vedie asi tristo rokov stará štvorradová lipová alej, ktorá je osadená novodobými rezbársky vyvedenými zastaveniami krížovej cesty. Z vrcholu sopky je veľmi pekný výhľad na Hrubý Jeseník (s Pradědem) a časť Nízkeho Jeseníka (so Slunečnou).

Po zelenej značke (vedie cez bývalý lom s odkrytým tufom) sa turisti dostanú do Moravského Kočova, kde odbočia na žltú, ktorá sa na rázcestí pod Mezinou napája na náučný chodník Po vulkanitech. Chodník v týchto miestach mapuje činnosť Venušinej sopky (643 m n.m.) – lávový prúd u Meziny – a ďalej zavedie na vrchol sopky. Z Uhlířského vrchu na Venušinu sopku to je necelých šesť kilometrov.

Venušina sopka

Venušina sopka je v okolitej krajine prehliadnuteľná. Na vrchole sopky je viditeľný plochý kráter a bočné krátery s lávovými jaskyňami. Pre povrch Venušinej sopky je typická hrdzavá škvára a sopečný piesok.

Vrchol Venušinej sopky je vybavený odpočinkovým sedením pre občerstvenie z vlastných zdrojov. Zo sopky je v juhovýchodnom smere úžasný výhľad na časť nádrže Slezská Harta, pasienky a na sopku Veľký Roudný. V severovýchodnom až severnom smere je vyhliadka na Hrubý Jeseník.

Malý a Veľký Roudný

Dominantou južného brehu Sliezskej Harty pri obci Roudno sú dve sopky Malý a Veľký Roudný. Sú zo všetkých smerov viditeľné. Malý a Veľký Roudný sú nápadné nielen tvarom, ale aj zvláštnym spôsobom udržiavania porastov: typické medze a lúky, takže oba kopce sú výrazne „pruhované“, čo láka turistov k poznaniu, ale ešte viac fotografov – kopce sa farebne menia v dennej aj ročnej dobe , čo je pre fotografov večná výzva.

Zo „psychologického“  hľadiska je lepšie najprv navštíviť Malý Roudný. Meria 771 metrov a výstup naň je možný po náučnom chodníku z cesty medzi Křišťanovicami a Roudnom. Vrcholok Malého Roudného je zarastený a ťažko prestupný, ale zo sopky sú krásne výhľady na severozápad, a najmä na „veľkého brata“ – Veľký Roudný.

ako spoznať moravské sopkyK Veľkému Roudnému je možné prísť autom po miestnej komunikácii Roudno – Křišťanovice a zaparkovať na začiatku náučného chodníka. Alebo je možné dôjsť po náučnom chodníku Po vulkanitech od sypanej hrádze Harty.

Ďalšia cesta (cyklo a pešia) je po ceste od Bílčice (výborná pekáreň). Kopec je možné zdolať aj od kostola v obci Roudný, ale tu treba intuíciu (značená cesta končí ohradou) – stúpať jednoducho priamo k vrcholu.

Na vrchole Veľkého Roudného (780 m n.m.) je murovaná kaplnka, sedenie pre odpočinok a drevená rozhľadňa. Výhľad na Hart, Bruntál a Hrubý Jeseník úplne vyváži útrapy výstupu.

Pretože vrcholok Veľkého Roudného je vyhlásený národnou prírodnou pamiatkou, je potrebné správať sa s maximálnou šetrnosťou k prírode.

Červená hora

Tak trochu „nehorovito“ vyzerá piata sopka regiónu – Červená hora (749 m n.m.). leží juhozápadne od Budišova a juhovýchodne od Moravského Berouna na hranici vojenského újazdu Libavá. Červená hora je do diaľky viditeľná, pretože je na nej postavený telekomunikačný prevádzač. Susedstvo s vojenským priestorom bolo dôvodom, prečo tu bola v 50. rokoch postavená, dodnes fungujúca meteorologická stanica.

Na Červenú horu je možné dôjsť po modrej značke od Budišova (miestami zlé značenie a ohrady s dobytkom) alebo od Guntramovic. Od Moravského Berouna a Staré Libavé možno dôjsť po ceste a poľných cestách).

Autoturisti môžu zaparkovať pod kaplnkou na Ceste Česko-nemeckého porozumenia (na ceste medzi Starou Libavou a Guntramovicemi).

Od kaplnky vedie cesta k pamätnému stromu Zlatá lipa (legenda o Laudonovom vojsku), odkiaľ modrá vedie na Červenú horu.

Tip ako spoznať moravské sopky

Najlepšie výhľady s ďalekou viditeľnosťou bývajú tradične cez „babie leto“ a na jeseň.

Varovanie

Je vhodné vždy mať v ruksaku desiatu a dostatok pitia. V niektorých dedinách v blízkosti sopiek nie sú reštaurácie, alebo sú otvorené len popoludní alebo iba cez turistickú sezónu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button