Cestovanie

Ako spoznať maďarské kúpele Bük – Bükfürdő (časť 2)

maďarské kúpele Bük - BükfürdőMaďarské kúpele Bük – Bükfürdő sú pre návštevníkov zo Slovenskej republiky dopravne veľmi dobre dostupné. A tak nie je divu, že do Büku (Bükfürdő) dochádzajú na liečenie, rehabilitáciu, ozdravovací odpočinok alebo len za „vodnou zábavou“ tisíce spoluobčanov. Kúpele Bük – Bükfürdő sú po celý rok pripravené ich prijať a dobre sa o nich postarať. V Büku sa budú dobre cítiť ľudia každého veku a všetkých príjmových skupín. Len je treba voliť podľa svojich potrieb a záujmov.

Možnosti ubytovania v Bük – Bükfürdő

Ubytovanie v Büku zoženieme doslova na každom rohu. Okrem hotelov, kempov (veľký kemp aj v areáli kúpeľov), penziónov tu funguje systém ponúk „zimmer frei“, ale pretože je tu slovenská klientela vítaná, sú na domoch aj označníky „voľné izby“.

Toto využívajú najmä ľudia, ktorí do Büku jazdia opakovane a majú tu už nejaké väzby, prípadne na odporúčania známych.

Možnosti rezervácie ubytovania

Hotely a penzióny majú zvyčajne on-line rezervačný systém, takže nie je problém zabezpečiť si ubytovanie vopred prostredníctvom internetu.

Je dobré vymeniť si pred odchodom „uisťovacie“ e-maily, že sme skutočne očakávaní (to je ale obvyklé všade).

Ceny za ubytovanie sú tak rôzne, že si môže vybrať naozaj každý. Nijako sa nelíšia od cien za ubytovanie na Slovensku. Nie je pravidlom, že by privát bol lacnejší.

Ubytovanie v Maďarsku si zarezervujte cez stránku booking.com

Stravovanie v Büku

Najpohodlnejšie (a niekedy dokonca najlacnejšie) je kúpiť si polpenziu.

Ak sa ideme do Bük – Bükfürdő naozaj „zregenerovať“, postačí naraňajkovať sa, urobiť zdravotnú prechádzku, na obed niečo maličkého zjesť, dať si „Harom deci“ vínka, popoludní ísť do kúpeľov a potom povečerať. Odpadnú starosti s nákupom raňajok.

Keby sa chcel niekto stravovať po svojom

V  Büku sú dva alebo tri supermarkety (napríklad Coop), kde je možné za bežné ceny čokoľvek nakúpiť. Cena jedál sa riadi sezónou. Kto sa (zbytočne) bojí maďarskej kuchyne, môže si dať Wiener Schnitzel alebo „smažák“ s tatarkou a hranolkami.

Čo s pitným režimom?

Čo sa pitia v Büku týka, turistu neznalého pomerov čaká niekoľko prekvapení. Tak predovšetkým sa v maďarských reštauráciách nefajčí.

Vďaka tomu sú aj „palus“ najnižšie cenové skupiny (ďalšie prekvapenie – stále tú označenie skupín platí) príjemné na posedenie. Pivo sa v tejto oblasti čapuje šopronské (Soproni). Dá sa síce piť, ale jedná sa o taký „univerzálny európsky“ ležiak, riedky a málo pitný.

maďarské víno v Bük – BükfürdőNalievané nealko je proti našim zvyklostiam veľmi lacné. Víno je úžasné. Jeho cena je mnohokrát porovnateľná s cenou piva. Maďari ho zvyčajne pijú z trojok „három deci“, alebo z pollitrov, riedené vodou.

Voda na riedenie je zdarma. V nižších cenách víno naberajú odmerkou a prelievajú do pohárov.

V oblasti okolo Büku sú výborné červené vína. Víno sa predáva všade. Nikde ale nie je vidieť opilca.

Keď vstúpite do Bük – Bükfürdő

K vstupu do kúpeľov je možné kúpiť si niekoľko typov vstupeniek. Na celý deň, na popoludnie, do kúpeľnej časti, do zábavnej časti – alebo rôzne kombinácie. V hlavnej kúpeľnej budove v priestore pred pokladňami je niekoľko rôznojazyčných ponukových cedúľ, na ktorých sú vedené prehľadné cenníky.

Vestibul je vybavený svetelnými tabuľami, na ktorých sa ponuky možností striedajú v rôznych jazykoch, vrátane slovenčiny.

Personál pri pokladniach ale dosť často vládne len maďarčinou, ako aj šatniarky. To ale nevadí, pretože pohyb v kúpeľoch je všade značený tak pochopiteľnými piktogramami, že sa v nich bude dobre orientovať aj úplne „hluchý a nemý“ človek.

Majú to vymyslené

Značenie piktogramami je bežné aj v obci Büku. Maďari zrejme veľmi dobre chápu, že sa ich reči nič nepodobá a že len vo veľmi málo slovách možno vytušiť napríklad latinský základ. Preto sú k turistom vľúdni a rozcestníky vybavujú obrázkami.

S bežnými obyvateľmi Büku je možné dohovoriť sa nemecky (Rakúsko „za humnami“), s mladším personálom penziónov a reštaurácií aj po anglicky.

Cyklisti sú vítaní

Mesto Bük leží v absolútnej rovine (aj keď za dobrej viditeľnosti lemujú obzor skalnaté štíty Álp). V Büku sa preto veľa jazdí na bicykli.

Chodníky sú vybavené cyklotrasami. Cyklisti sú vľúdni, a keď sa im nejaký chodec „motá“ po chodníku, len veselo zvonia alebo zavolajú. Nenadávajú ako na Slovensku. V Bük – Bükfürdő funguje aj požičovňa bicyklov pre rekreantov.

Tipy na kúpele kúpele Bük – Bükfürdő

  • Kto chce pokoj, jazdí do Bük – Bükfürdő v menej exponované mesiace. V niektorých penziónoch tiež bývajú nižšie mimosezónne ceny.
  • Pred návštevou je vhodné vyhľadať si oficiálne kúpeľné stránky (Bukfurdo + maďarská doména), kde sú uvedené všetky možnosti liečby, relaxácie a zábavy (vrátane zábavy pre deti).

Varovanie

Do hlavného termálneho bazéna sa nechodí s deťmi, a ani sa tam nijako „nevystrája“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button