Ako si vybraťŠport

Ako vybrať kolieskové korčule?

kolieskové korčuleJazdenie na kolieskových korčuliach je u nás čím ďalej tým obľúbenejšie. Na cyklotrasách stretávate osamotených korčuliarov, ale aj celé rodiny na výlete. Možno už doma korčule máte a chystáte sa kúpiť nové alebo sa ešte len chystáte korčuľovanie vyskúšať a neviete aké korčule si zaobstarať. V tom prípade si prečítajte nasledujúce riadky, kde sa dozviete ako kolieskové korčule vybrať.

Prečo si kolieskové korčule kupujete?

Pred tým ako investujete peniaze do kolieskových korčúľ čiže in-line korčúľ, zamyslite sa prečo si korčule zaobstarávate a na čo ich chcete využiť.

Iný typ korčúľ budete kupovať, ak chcete jazdiť na rodinné výlety po chodníkoch pre korčuliarov alebo ak chcete sa učiť parádičky ako je slalom, jazda dozadu alebo napríklad jazdu v skate parku.

Typy korčúľ

Korčule sa rozdeľujú podľa toho, na aký štýl jazdy sú určené. Jednotlivé typy sa líšia veľkosťou koliesok, vzhľadom topánky, rámom a ďalšími parametrami.

Kolieskové korčule pre začiatočníkov

Po korčuliach pre začiatočníkov siahnite len ak naozaj začínate. Korčule sú vďaka malým kolieskam pomalé, topánka je pohodlná a vďaka nízkemu rámu sú korčule stabilnejšie.

Tieto korčule využijete aj na výlety na chodník, ale ak s vami pôjde niekto na fitness korčuliach, pravdepodobne mu nebudete stačiť.

Fitness korčule

Fitness korčulenajpoužívanejším typom korčúľ. Sú podobné korčuliam pre začiatočníkov, ale majú tuhšiu a športovejšiu topánku, a vďaka väčším kolieskam (väčšinou 80-90mm) sú rýchlejšie.

Tieto korčule sa hodia na kondičné alebo športové korčuľovanie aj na výlety s rodinou.

Detské kolieskové korčule

detske kolieskové korčuleDetská noha rýchlo rastie, preto majú tieto korčule možnosť zväčšiť veľkosť až o 3 čísla. Po stlačení poistky posuniete špičku topánky a tým ju zväčšíte.

Topánka musí byť niekde rozdelená, preto je menej pohodlná.

Kolieska sú menšie, takže sú detské kolieskové korčule pomalšie.

 

Nordic kolieskové korčule

Korčule prispôsobené do prírody sa označujú ako Nordic korčule. Majú veľké nafukovacie kolieska, vďaka ktorým môžete jazdiť aj na nespevnených cestách.

Na asfalte sú vďaka týmto kolieskam pomalšie a horšie ovládateľné.

Freeskate kolieskové korčule

Freeskate alebo aj freestyle alebo urban korčule sa dajú veľmi dobre ovládať, majú malé a tvrdšie kolieska a sú určené na jazdu po meste.

Umožňujú rýchlo zmeniť smer jazdy, vykonávať náklony a rýchle otočky, sú stavané na hrubšie zaobchádzanie. Majú pevnú topánku.

Agressive kolieskové korčule

Tieto korčule majú väčšinou malé kolieska, plastový rám a plastovú topánku.

Korčule sú veľmi pomalé, ale zároveň stabilné a odolné. Sú prispôsobené na agresívnu jazdu na rampe, na skoky a celkové drsné zaobchádzanie pri akrobatických prvkoch.

Na kondičné korčuľovanie sú použiteľné len obmedzene.

Pretekárske kolieskové korčule

Pretekárske korčule majú veľké kolieska s priemerom nad 100mm, dlhý rám a nízke topánky tesne nad členok. Ide o naozaj rýchle korčule, ktoré by si mali kupovať len veľmi skúsení jazdci.

Kolieska a ložiská

Kolieska a ložiská sú považované za spotrebný materiál, ktorý sa časom zničí. Pri nových korčuliach ich kvalitu veľmi neovplyvníte a výber budete riešiť až pri kúpe náhradných. Ale aj tak pre ne platia isté pravidlá.

Veľkosť koliesok
ako vybrať korčule

Malé kolieska (okolo 70-80mm) sú stabilnejšie a lepšie sa ovládajú, ale nehodia sa na nerovný terén, pretože horšie zvládajú nerovnosti povrchu a viac prenášajú vibrácie z povrchu, po ktorom idete. Jazda na korčuliach s menšími kolieskami je pomalšia.

Veľké kolieska (100-110mm) majú nižšiu stabilitu a ovládateľnosť, ale sú rýchlejšie a lepšie zvládajú nerovnosti terénu.

Či už máte kolieska malé alebo veľké, mali by sa v korčuli voľne točiť a nevydávať žiadne podozrivé zvuky.

Tvrdosť koliesok

Tu platí, čím tvrdšie koliesko, tým rýchlejšia jazda, ale kolieska sú citlivejšie na nerovnosti a viac prenášajú vibrácie. Tento parameter ale riešte až s nákupom nových koliesok.

Ložiská

Ložiská sa označujú písmenami ABEC 5,7,9. Čím vyššie číslo, tým presnejšie sú ložiská vyrobené, takže je ložisko kvalitnejšie a koliesko sa lepšie točí – lepšie ide.

Veľkosť korčule

Korčule si kúpte najmenej o pol čísla väčšie ako nosíte bežnú obuv, lepšie o číslo väčšie. Pri korčuľovaní vám noha trochu opuchne a korčuľa by vás mohla tlačiť.

Počítajte s tým, že každý výrobca má číslovanie trošičku iné.

Pohodlná topánka

Kvalitná a pohodlná topánka je základ. Keď vás budú korčule tlačiť, jazda vás nebude baviť a čoskoro skončíte. Keď korčule skúšate, topánky zapnite a zamerajte sa na oblasť priehlavku, palca a lýtka.

Podrážka topánky by sa nemala ohýbať okolo noža korčule do strán. Zamerajte sa aj na zapínanie korčule – zapínanie nových korčúľ časom povolí, tak by ste mali mať pri zapínaní možnosť ešte ďalej korčuľu utiahnuť.

Rám korčule

Pozrite sa, ako je nôž s kolieskami pripevnený k topánke. Môže byť pripevnený pomocou skrutiek, nitov alebo prilepený k topánke.

Radšej voľte prvé dve možnosti, korčule s lepeným rámom nebudú tak kvalitné.

Skúste s rámom korčule zahýbať do všetkých smerov a ak bude vydávať čudné zvuky a škrípať, radšej také korčule neberte.

Cena kolieskových korčulí

Ak vám technické veci veľa nehovoria, vyberte si typ korčúľ podľa toho ako ich chcete využiť a v rámci tohto typu korčúľ sa riaďte aspoň cenou. Platí, že čím drahšie korčule vyberiete, tým by mali byť kvalitnejšie.

Ak si idete kúpiť in-line korčule, nezabudnite aj na ďalšiu výbavu ako je prilba a chrániče zápästia a kolien. Pokiaľ s korčuľovaním ešte len začínate, nezabudnite si ich vždy vziať na seba.

Tak s chuťou na to a prajem vám jazdu bez pádov!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button