Úvod / Ako liečiť / Ako liečiť závraty pomocou byliniek?

Ako liečiť závraty pomocou byliniek?

ako liečiť závraty pomocou byliniekZávraty sú stavy, kedy sa vám motá hlava, strácate pevnú pôdu pod nohami. Ich príčina môže tkvieť v zlej životospráve, rovnako tak sú ale veľakrát sprievodným javom vážnejšieho ochorenia. V prípade, že trpíte závratmi, pomôžu okrem liečiv aj bylinky, respektíve recepty z nich. Ako liečiť závraty pomocou byliniek?

V článku sa dozviete:

  • Čo je závrat
  • Príznaky závratov
  • Postup liečby závratov
  • Bylinky na závraty

Čo sú to závraty?


Závrat, niekedy označovaný ako vertigo, je stavom, pri ktorom dochádza k strate rovnováhy tela. Horšie koordinujete svoje pohyby. Telo sa navyše dostáva do pohybu, na ktorý nie je zvyknutý. Objavuje sa nielen pri chôdzi, ale niekedy aj pri obyčajnom pohybe hlavou.

Príznaky závratov

liečba závratov a bylinkyHlavným príznakom závratov je už spomínané motanie a zhoršená koordinácia tela. Ďalej ich často sprevádza tiež fyzická slabosť.

V horších situáciách môžete pri náhlom a prudkkom závrate omdlievať. Strata vedomia pritom naznačuje, že ide o vážne ochorenie, ktoré je potrebné konzultovať s lekármi.

K príznakom možno v neposlednom rade pridať ešte nevoľnosti a zvýšenú únavu. Vzhľadom na to, že závraty môže spôsobiť aj zlý tlak, sprevádza ho aj hukot v ušiach a bolesť hlavy. To všetko sa prejaví aj v oblasti psychiky, kedy sa dostavujú pocity úzkosti.

Postup liečby závratov

Pri opakovanom výskyte závratov je rozhodne potrebné zájsť k lekárovi. Môžu byť totiž sprievodným symptómom oveľa závažnejších ochorení – od krvácania do mozgu až po nádor na mozgu. Podľa zistení lekár zvolí vhodnú liečbu.

Ak ide o závraty, ktoré sú spôsobené tlakom, je nutné hlavne upraviť životosprávu a stravovanie a nasadiť lieky na zvýšenie/zníženie krvného tlaku.

Pri ťažkostiach so závratmi sa ďalej využíva vodoliečba, odporúčajú sa aj masáže a teplé zábaly. Tieto procedúry využite hlavne vo chvíľach, keď sú závraty spôsobené zablokovaním svalstva a krčnej chrbtice, čo sú ďalšie dôvody, prečo ochorenie vzniká.

Bylinky na závraty

Zázvorovník lekársky

Zázvor patrí k tradičným liečivým rastlinám, ktoré sa využívajú hlavne v ázijskej medicíne. Výťažky zo zázvorovníka lekárskeho majú upokojujúce účinky na ľudský organizmu, podporujú trávenie a pôsobia aj proti pocitom nechutenstva a zvracania.

Doma si zo zázvoru urobte čaj. Vezmite koreň rastliny, nastrúhajte ho a prelejte horúcou vodou. Potom nechajte zhruba 10 – 15 minút vylúhovať, sceďte a pite, kým je teplý.

Sladké drievko

sladké drievko na závratyNa závraty pomáha tiež extrakt zo sladkého drievka. Táto bylinka obsahuje látky, ktoré pomáhajú zvýšiť krvný tlak, prispievajú aj k zmierneniu žalúdočných ťažkostí.

Vezmite koreň sladkého drievka a rozdrvte ho v mištičke. Následne túto drť povarte do chvíle, až získa tmavú farbu. Extrakt potom konzumujte, a to asi 1 lyžičku trikrát denne.

Kotvičník pozemný


Čaj z kotvičníka pozemného má blahodarné účinky pri mnohých zdravotných problémoch a ochoreniach. Napríklad jeho látky pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu a tukov v krvi, zlepšujú krvný obeh, prípadne podporujú tvorbu žalúdočných štiav. Okrem toho pôsobí tiež na zrakové orgány, ktorých zlá funkcia môže byť jednou z príčin tvorby závratov.

Ako liečiť závraty pomocou byliniek?
5 (99.52%) 42 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako na omrzliny

Ako liečiť omrzliny?

Omrzliny nie sú len častým úrazom vo filmoch o horolezcoch alebo vo vojnových filmoch v období …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *