Práca a vzdelanie

Ako sa naučiť cudzí jazyk?

ako sa naučiť cudzí jazykJe to už niekoľko rokov, čo ste si nakúpili hromadu slovníkov a učebníc cudzieho jazyka s túžbou vzdelať sa a naučiť sa iné reči? Prestali ste chodiť na hodiny angličtiny už po dvoch lekciách z dôvodu lenivosti? A zatiaľ čo na stôl s knihami padá ďalšia vrstva prachu, vaša túžba a odhodlanie je na bode mrazu. Máte ale tak trochu zlé svedomie. Zase ste to nedotiahli do konca. Tak to nevzdávajte! Na budúcej dovolenke už môžete hovoriť plynule rodným jazykom vybranej krajiny! Ako ale na to? Ako sa naučiť cudzí jazyk?

Dobrý dôvod pre učenie cudzieho jazyka sa nájde vždy!

Najprv je potrebné odpovedať si na otázku: ,, Prečo? „Nútia vás k štúdiu v zamestnaní? Chcete ísť pracovne do zahraničia alebo sa túžite dohovoriť na dovolenke? A prečo vaša snaha zakaždým stroskotá? Kde robíte chybu? Ak vám nie je jedno, že strácate motiváciu k štúdiu jazyka, ešte nie je všetko stratené!

K štúdiu je potrebná veľká dávka odhodlania a trpezlivosti. Ak máte záujem o jazyk len z donútenia, potom vaša snaha naozaj nemusí byť trvalá. Pravdaže, keď smerujete k štúdiu kvôli vlastnému sebavzdelávaniu a robí vám to potešenie, ste na najlepšej ceste. Musíte znovu získať motiváciu, ktorá je v tomto smere hnacím pohonom.

Ale ako sa cudzí jazyk naučiť?

Ak zvažujete návrat k štúdiu jazyka alebo ste už pevne odhodlaní, nezabúdajte, že sa jedná o dlhodobú a usilovnú prácu.

cudzí jazykStanovte si určitý rozvrh, ktorého sa budete držať. Pevne zakotvený čas využite naozaj ku štúdiu, čoskoro si na túto dobu zvyknete a nebude vám robiť problém. Spočiatku to môže byť 15 – 20 min večer pred spaním, časom môžete dobu predĺžiť, podľa toho, ako vám to bude vyhovovať. Počas určenej doby si vytýčte cieľ, čo chcete stihnúť a držte sa ho.

Jednotlivé slová a obľúbené frázy sú základom každého jazyka a tak sa ich snažte, čo najlepšie zapamätať. Nezabúdajte na gramatiku, bez nej nepostavíte zmysluplnú vetu.

Cudzí jazyk – samoštúdium alebo lektor?

Len málokto zvládne naučiť sa cudzí jazyk doma, bez pomoci učiteľa. Lektor dokáže kedykoľvek čokoľvek vysvetliť, pokiaľ ide o rodeného hovorcu, môžeme odpočúvať aj prízvuk a výslovnosť.

Štúdium s lektorom v učebni sa stále považuje za najúčinnejšie. Nie je pravdou, že ak chodíte na hodiny, doma sa tomu už nemusíte venovať. Opak je pravdou! Mali by ste zakaždým zopakovať prebranú látku.

Počúvajte, komunikujte

Nenechajte sa zviazať len učebnicami! Sledujte zahraničné filmy v origináli alebo s titulkami, počúvajte hudbu v jazyku, ktorému sa učíte. Ak vám nie je niečo jasné, nie je nič jednoduchšie, než sa na ďalšej hodine opýtať vyučujúceho. Komunikujte s ním, nehanbite sa, ak niečomu nerozumiete, je tam pre vás!

Máte možnosť vyjsť na víkend za hranice? Zbaľte kufre a nasávajte atmosféru krajiny. Ak s vami ide človek, ktorý danému jazyku rozumie viac ako vy, neschovávajte sa za neho. Skúste sa dohovoriť a spoliehajte na to, čo ste sa už naučili! Prečítajte si aj článok aké poznáme slovné druhy.

Mám krízu, končím!

Po čase aktívneho štúdia môže prísť kríza. Vynecháte hodinu s lektorom, alebo prerušíte na niekoľko dní samoštúdium a nešťastie je na svete. Už to vyzerá, že opäť odložíte knihy na hromadu a zase sa z nich stanú lapače prachu. A nie je to škoda?

Zabojujte a vráťte sa späť do zabehnutých koľají, pretože, keď sa vás zase nejaký cudzinec spýta na cestu, nebudete len zmätene loviť základné slovíčka, ale s istotou a plynule ho navediete na miesto. Určite na seba budete pyšní, že ste to nakoniec predsa len nevzdali!

Podobné články

1 komentár

  1. Keď musí byť niečo usilovné a náročné a tvrdé….tak to nikam nevedie pre 95% ľudí. Treba si nájsť spôsob akým to človeka bude baviť. Keď človeka niečo brutálne baví a je do toho zažratý, tak nevníma, že pociťuje námahu aj keď niekto ďalší by to tak mohol vnímať z inej perspektívy. Ako keď človek robí niečo fascinujúce ale už sa mu drieme ale chce to dokončiť pre tú zábavu 🙂 Tak by sa učili jazyky jedna radosť. Dobre treba hľadať veci na nete čo Vás zaujímajú v cudzom jazyku. Ja takto pozerám kratučké videá a pri tom som si objednal aj kurz, ktorý je tiež dosť dobrý. Nevnímam to ako niečo násilné, iba ako pomôcku.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button