Práca a vzdelanie

Ako študovať cudzí jazyk z pohodlia domova?

ako študovať cudzí jazykVäčšina z nás už dávno pochopila, že bez znalosti aspoň jedného cudzieho jazyka sa v 21. storočí rozhodne nezaobídeme. Nie všetci záujemcovia však majú možnosť navštevovať pravidelne popoludňajší či večerný kurz cudzieho jazyka vedený lektorom. Avšak ani pre nich nie je nič stratené! Môžete študovať pokojne z domova. Ako študovať cudzí jazyk z pohodlia domova?

Na čo myslieť pred výberom kurzu cudzieho jazyka?

Ak zadáte do vyhľadávača „štúdium jazykov online“ vybehne Vám celý rad rozlične kvalitných a spracovaných ponúk. Nezostáva, než si vybrať. Než sa však kamkoľvek prihlásite, je potrebné premyslieť niekoľko aspektov:

Aká je moja úroveň jazyka – postačí kurz zameraný na osvojenie gramatiky a základnej slovnej zásoby?

Mám nejaké špecifické potreby, či už je to príprava na maturitnú skúšku, či rozširovanie špecifickej slovnej zásoby, napr. ekonomický, lekársky jazyk?

Sú súčasťou kurzu posluchové cvičenia, či možnosť dialógu s lektorom?

Mám možnosť si nadobudnuté vedomosti vyskúšať, alebo je súčasťou kurzu iba výklad bez spätnej väzby?

Aká je cena poskytovaných služieb?

Moja jazyková úroveň v cudzom jazkyu

Potreby každého z nás sú samozrejme trošku iné. Napriek tomu je potrebné si svoj vytúžený jazykový postup premyslieť ešte pred tým, než sa prihlásite.

Začiatočníci

cudzie jazykyAk ste začiatočník, podľa európskeho referenčného rámca označovaný ako A1, A2, potom Vás bude zaujímať skôr precvičovanie slovnej zásoby a gramatiky.

Domnievať sa, že už raz nadobudnutú skúsenosť netreba preverovať a opakovať aj v neskorších lekciách, je číre bláznovstvo, preto si myslím, že kurz vybavený cvičením o 10 príkladoch, ktorý Vám ani spätne neobjasní, prečo Vami zvolená možnosť je zlá, a ktorý neobsahuje sumarizujúce či udržiavacie časti po dosiahnutí určitých vedomostí, nie je úplne to pravé orechové.

Na tejto úrovni je kurzov, blogov či odkazov najviac a je potrebné sa tomuto problému dostatočne venovať, aby ste po absolvovaní kurzu nemuseli túto úroveň absolvovať u niekoho iného znova.

Pokročilí

študovanie cudzích jazykovAk plánujete venovať sa jazyku niekoľko rokov a získať znalosti na úrovni B1, B2, čiže zodpovedajúce súčasnej maturitnej skúške z cudzieho jazyka, potom sa bez konverzačných a posluchových cvičení nezaobídete.

Najvhodnejšie sú posluchové cvičenia doplnené transkribovaným textom a testíkom na porozumenie počutého.

Ak chcete byť naozaj top a dosiahnuť úroveň C1, C2, potom tomu musíte venovať veľa voľného času a usilovnosti, pretože táto úroveň sa len ťažko sprostredkováva v kurzoch.

Nie je to len o kurze

Napriek tomu sa dajú nájsť webové stránky, ktoré skôr rozvíjajú vaše jazykové kompetencie, než že by vás priamo vzdelávali. Úroveň C1, C2 je skôr založená na vašom záujme a času, ktorý investujete do svojho rozvoja čítaním, vyhľadávaním informácií, či sledovaním filmov a dokumentov v cudzom jazyku.

Väčšinu gramatiky už poznáte, z tohto pohľadu už takmer nie je čomu novému sa učiť, slovnú zásobu máte natoľko širokú, že ste schopní hovoriť o akýchkoľvek témach, či bez problémov čítať aj zložité texty či literárne diela.

Najlepšou príležitosťou, ako dosiahnuť tejto úrovne, je študovať či pracovať v zahraničí ale to už predsa len presahuje kapitolu jazykových kurzov.

Online kurz cudzieho jazyka – výhoda alebo nevýhoda?

Online kurzy môžete absolvovať kedykoľvek. Nikto vás nenúti k pravidelnému štúdiu či príprave, nič vám neponúkne možnosť opustiť štyri steny domova. Možno to brať ako výhodu, ale aj nevýhodu.

Je len na vás a vašej sebadisciplíne, či sa budete pripravovať a vzdelávať pravidelne, čo je najlepšie, alebo zvládnete počas jedného popoludnia tri lekcie a ďalší mesiac sa na to ani nepozriete. S najväčšou pravdepodobnosťou ale zabudnete podstatnú časť osvojeného učiva.

Ak vám pripadá, že cesta online jazykových kurzov je pre vás momentálne najlepšou ponukou, choďte do toho a vydržte! Trebárs budete za nejaký čas hovoriť, ako keby ste sa cudzí jazyk učili už roky!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button