Úvod / Cestovanie / Ako ísť na študentský pobyt v zahraničí?

Ako ísť na študentský pobyt v zahraničí?

ako ísť na študentský pobyt do zahraničiaV dnešnej dobe na študentské pobyty Erasmus v zahraničí chodí čoraz viac študentov. Je to lákavá ponuka. Odísť na jeden alebo dva semestre do zahraničia (presnejšie na 3 – 12 mesiacov), spoznať krajinu, ktorej jazyk sa učíte, študovať v tomto jazyku, spoznať nových ľudí, cestovať a dostávať štipendium od univerzity. Väčšina týchto študentov si ale sťažuje na príliš veľkú administratívnu záťaž pri vybavovaní tohto pobytu. Čo teda všetko musíte splniť a urobiť, aby ste mohli na študentský pobyt v zahraničí – Erasmus ísť tiež?

Študovať vyššiu odbornú alebo vysokú školu

Študijné pobyty sú určené pre študentov vysokých škôl, ktorí sú zapísaní do bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského študijného programu, a pre študentov vyšších odborných škôl. Na vyššej odbornej škole a na bakalárskej úrovni vysokoškolského štúdia ak chcete isť na študentský pobyt je nutné byť aspoň druhom ročníku.

Študentský pobyt v zahraničí a výber krajiny


erasmus a študovanie po celom sveteNajskôr je dôležité zvážiť:

  • a) ktorý jazyk ovládate, alebo v ktorom sa chcete zlepšiť (Ako sa naučiť cudzí jazyk z pohodlia domova?)
  • b) v ktorej krajine chcete pol roka žiť
  • c) aké štipendiá sú poskytované pre ktorú krajinu a aká je cenová hladina v tejto krajine
  • d) ktorá univerzita v tejto krajine a či ponúka študijný program, ktorý študujete

Čo sa týka jazyka, nie je problém, ak jazyk neviete, v rámci tohto pobytu sa totiž môžete prihlásiť na jazykový kurz, ktorý prebieha intenzívne mesiac alebo dva pred začiatkom pobytu. Počas doby jazykového kurzu už máte právo na univerzitné štipendium. Štipendiá sa v rámci rôznych krajín Európy líšia.

Dôležité je si uvedomiť, že je potrebné najskôr hľadať, ktoré univerzity v danej krajine akreditovali váš študijný program a či majú partnerské zmluvy s vašou univerzitou.

Pred odchodom na študentský pobyt si treba zostaviť program štúdia


Zostavený študijný plán na univerzite v zahraničí musí študent predložiť na schválenie obom univerzitám. Po jeho schválení môže vzniknúť Študijná zmluva.

Podať žiadosť a vyplniť dokumenty

Hodnotí sa ale nielen vyplnenie prihlášky a Študijnej zmluvy (Learning Agreement) v termíne, ale aj správne a presné vyplnenie všetkých povinných údajov, doterajšie študijné výsledky študenta, jazykové znalosti a kvalita motivačného listu. Okrem Študijnej zmluvy sa ale vypĺňa ešte Finančná zmluva, ktorá zaväzuje študenta plniť svoje študijné povinnosti a univerzitu platiť štipendium.

Pred odchodom si zohnať ubytovanie

štúdovanie na vysokej škole v zahraničíPred odchodom do zahraničia je vhodné zohnať si ubytovanie. Na študentských internátoch je ubytovanie často tak drahé, že zaberie viac ako polovicu mesačného štipendia, preto množstvo študentov odporúča zohnať si privát ešte pred nástupom do školy. Cez internet ide dnes čokoľvek.

Študovanie v zahraničí

erasmus a štúdium v zahraničíPo príchode na zahraničnú univerzitu sa musí študent dostaviť na univerzitu a zapísať sa oficiálne k štúdiu. V Študijnej zmluve sa zaväzujete, že budete riadne študovať počas doby študijného pobytu Erasmus, a tak to musíte dodržať. Ak by ste nejaké študijné povinnosti nesplnili, vyplývali by z toho pre vás aj možné sankcie. Takou sankciou môže byť napríklad požiadavka navrátenia časti štipendia.

Po skončení pobytu treba predložiť doklady

Po návrate z tohto pobytu študent na svojej univerzite predkladá:

  • a) potvrdenie o dĺžke študijného pobytu
  • b) prehľad dosiahnutých výsledkov
  • c) záverečnú správu zo študijného pobytu

Výsledky štúdia v zahraničí sú potom uznané tuzemskou univerzitou.

Tipy


Hoci administratívna časť študentského pobytu Erasmus v zahraničí vyzerá na prvý pohľad desivo a pri zariaďovaní stojí veľa trpezlivosti a nervov, aj tak to mnohým študentom stojí za to. Štúdium prebieha často jednoduchšou formou, nie je tak náročné, a preto má Erasmus povesť skôr “opileckého” než študentského pobytu. Nie je to však pravidlom, záleží na konkrétnej univerzite, fakulte a profesoroch.

Pozrite si aj článok: Kam po maturite – 5 možností, čo robiť a Ako sa pripraviť na prijímacie skúšky na vysokú?

Ako ísť na študentský pobyt v zahraničí?
5 (99.46%) 37 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

dovolenka na horách

Ako si užiť Vianoce na horách?

Predstava o strávených Vianoc niekde inde, je určite romantická, ale rozhodnutie odísť cez tieto tradičné …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *