Nezaradené

Ako dodržiavať vianočné zvyky a obyčaje – časť 2.

ako dodržiavať zvyky a vianočné obyčajeVianočné tradície a obyčaje sa vo veľkej miere točia okolo predpovedí budúcnosti. A tej sa väčšinou dožadujú „vydajachtivé“ dievčatá. V tomto článku si prevažne pripomenieme také vianočné tradície a obyčaje, ktoré „vydajachtivým“ môžu pomôcť zistiť, z ktorej strany a či vôbec prídu na rad v budúcom roku. Alebo či sa vydajú hľadať svoje budúce šťastie mimo domova. Ako dodržiavať vianočné zvyky a obyčaje – časť 2.

Čo potrebujete ak chcete dodržiavať zvyky a vianočné obyčaje:

  • vianočky
  • lodička/papuča
  • pes
  • orechové škrupiny
  • cibuľa
  • med
  • jablká
  • orechy
  • perníky

Natieranie tváre medom

med na pleťUž takmer zabudnutý zvyk je slovanský, pri ktorom si na Štedrý deň natriete tváre medom, a tým si vopred zaistíte, že vás na budúci rok budú mať radi.

Jablká sú symbolom zdravia, sily a dlhovekosti, orechy múdrosti a perníky radosti a mladosti.

Nemali by sme teda na nich cez Vianoce zabúdať.

Deväť končekov vianočky

Pre „vydajachtivé“ dievčatá existuje zaručený spôsob, ako sa dostať pod čepiec: je veľmi jednoduchý – stačí sa zmocniť deviatich končekov od vianočiek a schovať si ich.

Tu je jediný problém: kde zohnať toľko vianočiek!?

Hádzanie papučou

Klasickou poverou je tiež hádzanie papučou. Slobodné a nezadané dievčatá, ženy sa postavia chrbtom k dverám, do pravej ruky vezmú papuča alebo inú vhodnú obuv a hodia ju za seba.

Napríklad ak bude lodička špičkou k dverám, bude nasledovať svadba a pravdepodobný odchod z domu. Špička lodičky otočená opačne znamená ešte najmenej rok zostať voľná.

Vyhnanie psa z domu

ako často venčiť psaNezadané dievča môže tiež skúsiť vyhnať psa z domu a pozerať sa, ktorým smerom pobeží. Tým istým smerom sa totiž nachádza jej budúci ženích!

Lúpanie jabĺk

jedenie jabĺk na štedrý večerAk dievča túži vedieť meno toho, kto je jej súdený, potrebuje k tomu jablko a nôž. Jablko musí olúpať tak, aby získala jednu dlhú špirálu.

Tou potom 3x zatočí nad hlavou a odhodí ju. Na zemi špirála vytvorí tvar, z ktorého je možné s trochou fantázie vyčítať písmeno, ktorým začína meno toho pravého.

Púšťanie škrupín po vode

orechové škrupiny a sviečkaExistuje viacero rozličných variantov púšťania škrupiniek po vode.

Najrozšírenejšie je púšťanie škrupiniek vo dvojici, kedy si chlapec a dievča rozpolia orech, dajú do škrupiny sviečku a pustia ich na vodu.

Keď sa škrupiny priblížia, láska vydrží. Keď odplávajú, rovnaký osud stretne aj lásku.

Nezametajte!

Na Štedrý deň nezametajte, nemeľte obilie, nevylievajte vodu na dvor, nevynášajte popol a neobchodujte, nekýchajte, nič si nepožičiavajte – to všetko môže privolať nešťastie.

Nohy stola na Štedrý deň zopnite reťazou, vydrží vám rodinná súdržnosť.

Dvanásť jadierok

A ešte jedno jabĺčkové kúzlo: dvanásť jadierok dáme do misky s vodou. Koľko ich vypláva na hladinu, toľko bude v budúcom roku suchých mesiacov.

To je dôležité zistenie predovšetkým pre záhradkárov a chalupárov. A tí zvlášť zvedaví môžu vyskúšať metódu nalúpaných cibuľových sukienok.

Z cibule nalúpeme 12 sukienok. Položíme ich do radu vedľa seba a do každej nasypeme trocha soli. Každá sukienka predstavuje jeden mesiac v roku.

Na ktorom sa soľ do rána rozpustí, v tom bude pršať, v ktorom len zvlhne, ten bude zrážkovo priemerný, v ktorom väčšina zostane, v tom možno bude sucho.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button