Ako správne stolovať?
Správne vychovaný človek vie, ako sa pri stole správne správať. Deťom by tieto základy mali odovzdať rodičia. Je potrebné si však siahnuť do svedomia. Naozaj vieme, ako správne stolovať? Zvládame to len v domácom prostredí alebo by sme boli schopní správať sa podľa etikety aj na väčšej spoločenskej udalosti?
Je veľký omyl myslieť si, že ľudia jedia len preto, aby sa nasýtili. Ak by to tak skutočne bolo, ťažko by vznikol kuchynský stôl. Stôl sa stal miestom, kde ľudia nielen jedia, ale kde sa stretávajú po náročnom dni. Stôl vytvára aj rodinnú pohodu a pospolitosť.
Ako správne stolovať – treba začať už v detstve
Už v čase okolo jedného roka, kedy dieťa začína samostatne jesť, vytvárame základy správneho stolovania. Dieťa pozoruje, že si pred jedlom vždy umyjeme ruky, sadáme si k stolu čistí. Každý člen rodiny má svoje miesto, kde rád sedáva.
Niekedy vzniká nepísané pravidlo o tom, ako ktorý člen pomáha pri stolovaní. Deti obvykle dávajú taniere, či prestieranie a príbory. Rodina zasadá k stolu spoločne, taktiež začína jesť, až keď má posledný člen jedlo pred sebou.
Správne držanie príboru treba deti naučiť. Počas jedla nie je nutné úplne vynechať komunikáciu, ba naopak. Hovor iste patrí k stolu, niekedy je to totiž jediná chvíľa, kedy sa celá rodina zíde. Ale pozor! Nehovoríme s plnými ústami a neriešime rodinné problémy.
Ďalej by si dieťa malo z prvých rokov života odniesť to, že pri stole nekričíme, neodchádzame počas jedla a z pravidlá čakáme, kým ostatní dojedia. Chvíle pri stole by mala byť časom pokoja, kedy nielenže nasýtime telo, ale potešíme aj dušu tým, že sme so svojimi najbližšími.
A ide sa na večeru!
Dostali ste od priateľov pozvánku na večeru do luxusnej reštaurácie? A už teraz sa bojíte, aby nedošlo k nejakému spoločenskému trapasu? Stačí si zapamätať pár dôležitých rád.
Pri príchode k stolu si nesadáme skôr ako hostiteľ, alebo prítomné dámy. Ak je susedka pri stole dámou, samozrejme jej pomáhame so stoličkou.
Slávnostná večera začína prípitkom. Pohárik vždy berte za nôžku. K ťuknutie dochádza iba v prípade, že sa jedná o víno, či sekt. Ak pijete pivo alebo iný nápoj, pohár len pozdvihujú.
Po usadnutí si položíme do lona látkový obrúsok, papierový zostáva na stole.
Príbory počas stolovania
Teraz pred nami stojí úloha správne rozoznať pripravené príbory. Pamätajte si, že príbor, ktorý je najďalej od taniera, používate ako prvý. Ten, ktorý je naopak najbližšie k tanieru, použijeme ako posledný.
Nikdy neodkladajte príbor inam, než na tanier. Tým, akým spôsobom položíte vidličku s nožom, komunikujete s obsluhou. Ak chcete jedlo len na chvíľku prerušiť, položte príbor tak, aby sa nôž s vidličkou špičkami dotýkali. Ak ešte nemáte dosť a chceli by ste pridať, prekrížte nástroje uprostred taniera. V prípade, že ste už dojedli, odložte príbor na stranu, naprieč vpravo.
Zostal vám medzi zubami nejaký zvyšok? Presuňte sa i so špáradlom na toaletu, kde zubnú hygienu urobíte. Nie je vhodné pýšiť sa pred spoločnosťou zaseknutým kúskom mäsa.
Zásady správneho stolovania – Platím!
Po dobrom jedle, pití a skvelej zábave príde na rad platenie. Platenie je väčšinou pánska starosť. Vo väčšine reštaurácií je účet predkladaný v malých doskách, či škatuľkách. V niektorých podnikoch sa hosť môže rozhodnúť, či platiť v hotovosti alebo platobnou kartou.
Nemali by sme zabúdať na sprepitné. Väčšinou to býva drobný finančný obnos, ktorým vyjadrujeme svoju vďaku obsluhujúcemu čašníkovi. A koľko sa dáva? Takmer všade na svete rovnako ako u nás a to je 10% celkovej sumy.
Nájdu sa aj takí, čo zaokrúhľujú nahor o niekoľko stoviek, tisícok, ukazujú, že na to jednoducho majú. Potom sú tu tiež šetrílkovia, ktorí obsluhe nenechajú ani korunu navyše.
Stolujeme takmer každý deň a tak sa nám zdá tento rituál už natoľko prirodzený, že mu neprikladáme takú dôležitosť. A nie je to škoda? Veď ako v rodine, tak medzi priateľmi a kolegami môžeme počas spoločného jedla zažiť nielen kulinársky pôžitok, ale aj radosť a mnoho nezabudnuteľných zážitkov.