Ako sa obliecť vegánsky? Áno, aj oblečenie môže byť vegánske
Vegánstvo nie je len módnym trendom. Stal sa životným štýlom mnohých Slovákov. Vegánstvo však nie je len o strave. Vyjadruje postoj človek k životu a k našej planéte. Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla, že rady vegánov posilním aj ja. Vďaka zmene životného štýlu a úprave stravy som sa zbavila mnohých žalúdočných problémov, bolesti hlavy a niekoľkých kíl navyše. Zmeny prišli postupne. Na čistenie domácnosti používam produkty, ktoré nezaťažujú prostredie. Taktiež využívam tuhé šampóny a mydlá, ktoré nie sú zabalené v zbytočných plastových nádobách a navyše nie sú testované na zvieratách.
Oblečenie taktiež preferujem vegánske. Čo je to vlastne vegánske oblečenie? Množstvo módnych kúskov obsahuje materiály ako vlnu, kožu, či perie. Všetky tieto materiály majú však živočíšny pôvod. Oblečte sa štýlovo a moderne aj bez toho, aby ste mali na sebe kúsky pochádzajúce zo živočíšnej výroby.
Ktorým materiálom sa vyhýbam?
Pri nákupe oblečenia si pozorne čítam etikety a štítky. Zásadne sa vyhýbam produktom z kože, kožušiny a vlny. Prečo? To si postupne vysvetlíme:
Kožušiny
Líšky a norkovia žijú v klietkových chovoch alebo špecializovaných kožušinových farmách, kde sú zvieratá chované len pre ich kožušinu. Proti obliekaniu kožuchov dnes bojujú mnohé celebrity a známe osobnosti.
Koža
Nekupujem ani výrobky z kože, ako sú topánky, kabelky, peňaženky. Koža je dnes súčasťou mnohým produktov, preto si pozorne čítajte zloženie.
Koža využitá na spracovanie pochádza z hovädzieho dobytku alebo z exotických zvierat ako hady a krokodíly. V skutočnosti sa koža znehodnocuje toxickými látkami, ktoré pomáhajú k dlhej životnosti produktov. Pri výrobe sa taktiež znečisťuje veľké množstvo vody.
Zaujímavou alternatívou je napríklad vegánska koža.
Vlna
Oblečenia z vlny nosia mnohí vegáni z dôvodu jej mäkkosti a pohodlnosti. Prečo nie je vhodné nosiť vlnu? Ovce, ktoré dnes spoznáme sú vyšľachtené človekom. Dĺžka vlny, ktorú a sebe nosia a ktorú je nutné strihať je teda neprirodzeným efektom.
Pri samotnom stíhaní tiež dochádza k odrezaniu kusov kože zvieraťa. Veľké množstvá vlny, ktoré ovce nosia sú pre ne záťažou. Ak sa zabudne na pravidelné strihanie, ovce môžu uprieť z dôvodu vlastného zaparenia sa.
Perie
Tento materiál je súčasťou mnohých zimných či prechodných búnd ale aj vankúšov či paplónov. Taktiež sa nachádza v športovom oblečení, pretože má dobre tepelno – izolačné charakteristiky.
Perie je násilím oddeľované od zvierat, ktoré sú chované za účelom spracovania mäsa. Tento spôsob zaobchádzania so zvieratami sa mi nepáči, a preto som sa rozhodla nepodporovať tento priemysel.
Aké materiály nosím?
Existuje množstvo materiálov, ktoré sú vegánske a nemajú fatálny dopad na životné prostredie. Hovorím najmä o bavlne, ktorá sa príjemne nosí a výrobky z nej môžem nosiť aj niekoľko rokov.
Bavlna
Bavlna pochádza z kvetov bavlníka a pomerne rýchlo sa rozkladá v prírode. Častokrát je však znehodnotená toxickými farbami. Z toho dôvodu preferujem oblečenie v bio kvalite. V slovenských obchodoch a na e-shopoch ponúkajú množstvo pánskeho i dámskeho oblečenia z bavlny, poprípade aj s prímesou syntetických materiálov.
Pinates
Tak toto je fakt niečo. Pinatex je totiž vyrobený z listov ananásu. Vyrábajú sa z neho tričká, košele, kabelky, peňaženky či dokonca topánky. Tento materiál naozaj milujem.
Ľan
V lete sa snažím vyberať oblečenie z ľanu. Je prievzdušné, ľahké ako pierko a veľmi príjemné na kožu. Bohužiaľ, nevie udržovať teplo, a preto je pre zimné použitie nevhodný.
Polyester
Tento materiál je veľmi lacný, jeho výroba je vegánska no na druhej strane nie je vôbec ekologická. Problémom je, že tento materiál nie je rozložiteľné v prírode, no na druhej strane je možné ho recyklovať.
Môj tip: prírodné farbivo
Vedeli ste, že oblečenie si môžete zafarbiť aj prírodnými farbami? Ak si kúpite jednoduché biele tričko z bavlny alebo ľanu, skúste si ho zafarbiť doma. Do veľkého hrnca pridajte šupky z avokáda a nechajte ich zovrieť. Do vody následne pridajte tričko a čakajte, kým absorbuje prírodné farbivá. Tričko tak získa krásne zelené odtiene. Ďalším skvelým farbivom je vývar z ibišteka. Moje biele šaty tak zafarbili krásnou staroružovou farbou.