Ako si vybrať

Ako vybrať plynový kotol?

plynový kotolNie je nad to, keď sa človek v zime vracia za tmy unavený a premrznutý z práce a doma ho čaká príjemne vyhriaty byt. Taký komfort môžeme vďaka plynovému kúreniu využívať pokojne celoročne. Stačí nastaviť teplotu a stlačiť gombík. Nie je to krása? Kvalitné kúrenie zaručuje aj dobre zvolený plynový kotol. Ako teda vybrať správny plynový kotol?

Pri výbere plynového kotlu sa spýtajte odborníka!

Na trhu je mnoho dobre fungujúcich plynových kotlov a laik môže mať problém vyznať sa, ktorý je ten najlepší. Existuje niekoľko rozdelení, ktoré vám pomôžu s výberom, ale najúčinnejší je zájsť priamo za odborníkom a nechať si poradiť.

Obzvlášť dôležitá je pre predajcu spätná väzba, a tak vám vďaka tomu, môžu niektorý typ odporučiť z hľadiska životnosti, materiálu a recenzií od používateľov.

Kondenzačné plynové kotly!
kondenzačný kotol

V súčasnej dobe sa kondenzačné plynové kotle považujú za najúspornejšie plynové zdroje vykurovania. A prečo to tak je?

U klasického plynového kotla sú spaliny odvádzané priamo do komína, obsahujú veľké množstvo pary a majú teplotu v rozmedzí 130 ° – 180 ° C. Kondenzačný kotol toto teplo využíva.

Spaliny prechádzajú výmenníkom, tu sa skondenzujú a potom slúžia pre predohrev vody vo vykurovacom systéme. Práve vďaka tejto schopnosti – využitia tepla zo spalín, je kondenzačný kotol úspornejší než klasický.

Kam sa odporúča kondenzačný kotol?

Aby dochádzalo ku kondenzácii, musia byť splnené určité podmienky. Ak ku kondenzácii nedochádza, o veľkej úspore energie nemožno hovoriť.

Tento druh kotla je vhodný pre vykurovacie sústavy pracujúce s nízkou teplotou vody. Kotol sa preto hodí do dobre izolovaných novostavieb najlepšie s podlahovým vykurovaním.

Cena kondenzačného kotla

ako vybrať plynový kotolKondenzačný kotol nie je práve lacnou záležitosťou, môže stáť aj dvakrát toľko ako ten obyčajný, ale kondenzačný sľubuje následnú návratnosť vložených prostriedkov.

Tú môžeme čakať najskôr po 4 -5 rokoch.

Klasický teplovodný kotol

Dnes sa odporúča do starších domov, kde by stavebné úpravy celého vykurovacieho zariadenia pre dobré fungovanie kondenzačných kotlov, boli veľmi náročné a nákladné.

Cena klasického plynového kotla je výrazne nižšia, než u kondenzačného, ​​ale spotreba energie je vyššia.

Stacionárne a závesné kotly

To, či si zaobstaráte stacionárny alebo závesný kotol, závisí od dostupného priestoru. Stacionárny sa hodí všade tam, kde máte samostatnú technickú miestnosť určenú na tento účel. Výhodou týchto kotlov je väčšia životnosť.

Závesné kotly sú obľúbenejšie v novostavbách, šetria miesto, majú menšiu spotrebu a často veľmi pekný design. Môžete ho umiestniť kdekoľvek, kde je možnosť pripojenia k odvodu spalín.

Cena kotlu je dôležitá, ale kvalita viac!

Výber plynového kotla nepodceňte a vyberajte podľa kvality, hospodárnosti prevádzky, berte do úvahy celkový systém vašej vykurovacej sústavy.

Ak je to čo i len trochu možné, nevoľte plynový kotol podľa ceny. Verte, že v prípade plynového kotla sa oplatí investovať!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button