Domácnosť

Ako pripraviť strechu domu pred zimou?

strecha domuStrecha domu najviac trpí v zime, kedy musí znášať tiaž napadaného snehu a veľké množstvo dažďových prehánok. Preto je nesmierne dôležité strechu domu pred zimným obdobím dôkladne skontrolovať, zistiť prípadné nedostatky a odstrániť ich. Na čo sa zamerať predovšetkým? Ako pripraviť strechu domu pred zimou? To vám prezradíme v tomto článku.

Postup prípravy strechy pred zimou

Kontrola konštrukcie

Kvalitu strechy a jej odolnosť voči klimatickým javom ovplyvňuje najmä stav jej konštrukcie. Ak máte novú strechu, je nepravdepodobné, že by krovy a laty strechy boli poškodené.

Napriek tomu sa však môže stať, že do strechy prenikla vlhkosť, ktorá narušila pevnosť dreva.

Pri starších strechách sa problém s hnilobou a popraskaním dreva vyskytuje oveľa častejšie, prehliadka konštrukcie by tak mala byť ďaleko precíznejšia.

Preskúmanie stavu strešnej krytiny

Ďalším predpokladom na to, aby strecha bez problémov prekonala zimné obdobie a ochránila tak interiér vášho domu, je dobrý stav strešnej krytiny.

Či už na streche máte klasické škridle alebo iný, modernejší materiál, je potrebné zistiť, či je pevne spojený a nie sú tu žiadne prielomy, skrz ktoré by zatekala voda, alebo by dokonca mohlo dôjsť ku zrúteniu strechy. Krytinu, ktorá je viditeľne poškodená, vymeňte.

V prípade, že je poškodenie väčšie, je na mieste zvážiť, či sa neoplatí vymeniť rovno celú krytinu, prípadne vykonať kompletnú rekonštrukciu strechy. Ak áno, potom je treba rýchlo konať. Za pár týždňov sa stihne stavba strechy na kľúč.

Rekonštrukcia svojpomocne vám zaberie oveľa viac času a zďaleka nie je isté, že to do príchodu prvých snehových prehánok a silnejších dažďov stihnete.

Kontrola odkvapového systému

Pri kontrole strechy pred zimou nezabudnite ani na odkvapové rúry a zvody. Tie nesmú byť zanesené od nečistôt.

Vyčistite ich od machu a ďalších usadenín tak, aby mohli dobre zachytávať a odvádzať vodu z topiaceho sa snehu.

V opačnom prípade sa sneh a tiež ľad budú hromadiť, dôjde k prílišnému zaťaženiu strechy, čo ohrozí jej konštrukciu a bude hroziť riziko jej poškodenia.

Kontrolu neradno podceniť

Prípravu strechy pred príchodom zimného obdobia rozhodne nepodceňte, a to najmä ak bývate v lokalitách, kde možno predpokladať značné prívaly snehu. Je lepšie vykonať opravu hneď, ako potom vykonávať nákladnú kompletnú výstavbu novej strechy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button