Domácnosť

Ako prestavať kotol na tuhé palivá?

ako prestavať kotol na tuhe paliváUnavuje vás neustále prikladanie paliva do kotla každé tri hodiny? Nechajte si svoj starší kotol zautomatizovať. Ušetríte mnoho času a navyše docielite aj úsporného vykurovania. Ďalším dôvodom na prestavbu je, že váš kotol už zastaraný a potrebovali by ste ho zrenovovať. Ponúka sa jednoduché, ekologicky šetrné a rýchle riešenie, prestavať kotol na tuhé palivá. Ako prestavať kotol na tuhé palivá?

Postup ako prestavať kotol na tuhé palivá

Predovšetkým budete potrebovať špeciálne zariadenia a tým je univerzálny horák. Inštalácia nie je vôbec zložitá, zvládnete ju v pohode sami.

Existujúci kotol iba nadvihnete o cca 40 centimetrov. Usadíte ho na podstavec, na ktorý umiestnite univerzálny horák. Do spaľovacej komory horáku namontujete slimákový podávač a do neho inštalujete zásobník. Potom stačí pripojiť potrebnú elektroniku.

Je nutné previesť i drobnú úpravu odvodu do komína. Stačí premiestniť odpor a kotol už sa len namontuje na existujúci systém.

kotol riadiaca jednotkaNa kotol potom umiestnime riadiacu jednotku, ktorá zaručuje efektívne spaľovanie materiálu.

V takto upravenom kotle môžete spaľovať prakticky akékoľvek tuhé palivá, najlepšie s granuláciou do 3 cm. Vykurovanie po tejto úprave je navyše ekologické, emisie sú skutočne nízke. Zvýši sa i účinnosť kotla.

Ďalšou výhodou je aj minimalizácia prikladania paliva do kotla. Po takejto úprave postačí prikladať a odstraňovať zhorené palivo cca raz za 3-4 dny.

Čo je treba na prestavbu kotla?

  • existujúci kotol
  • univerzálny horák
  • riadiaca jednotka

Ako dlho prestavba trvá?

Inštalácia univerzálneho horáku trvá len niekoľko minút, rovnako tak inštalácia riadiacej jednotky.

O niečo viac času vám zaberie prípadná úprava odvodu do komína. Ale aj takáto úprava nie je príliš časovo náročná.

Náklady na prestavbu kotla

Cena sa odvíja od hodnoty kW daného prístroja, teda univerzálneho horáku. Začiatočné náklady sú vyššie, zhruba od 600 €, ale návratnosť je skutočne vysokáCena riadiacej jednotky sa pohybuje od cca 28 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button