Ako užívať Vitex jahňací?

plody Vitex jahňacíVitex jahňací (latinsky Vitex agnus-castus), nazývaný mníšske korenie, je bylinka vhodná hlavne pre ženy. Pomáha na množstvo neduhov. Tie sa tiahnu od bolestivej menštruácie až po problémy s akné. Dávkovanie je veľmi jednoduché, ale v niektorých prípadoch je potrebná opatrnosť. Mníšske korenie je 5-6 metrov vysoký ker, ktorý je pôvodom z teplých oblastí Stredomoria a Ázie. Na liečivé účely sa zbierajú drobné plody, ktoré dozrievajú na jeseň a následne sa sušia. Svoj ľudový názov dostal podľa osobitnej piepornej chuti. Vitex je cenený najviac pre obsah aktívnych látok, ktoré pripomínajú ženské hormóny. Ďalej v plode vitexu nájdeme liečivé silice a flavonoidy.

Čo potrebujeme:

  • Vitex jahňací

Liečivé účinky Vitexu jahňacieho

kvety vitex jahňací

Už v stredoveku bol odvar z vitexu využívaný na potlačenie sexuálnych pudov, pri spomenutých ťažkostiach pri menštruáci, a tiež ako podporný prostriedok pri tvorbe materského mlieka. Dnes je nálev z vitexu odporúčaný ženám trpiacim predmenštruačným syndrómom, problémami s menopauzou, a tiež tým, ktoré sa pokúšajú otehotnieť.

Vitex podporuje ovuláciu, a tiež priaznivo pôsobí proti hubám a baktériám a pri nachladnutí.


Dávkovanie Vitexu jahňacieho

vitex jahňacíPlody Vitexu jahňacieho môžete v lekárni alebo v špecializovaných obchodíkoch dostať vo forme tinktúry. Pre domáce použitie sa však lepšie hodí nálev. Vitex sa nesmie variť, preto 1 čajovú lyžičku vitexu prelejeme v hrnčeku vriacou vodou, priklopíme pokrievkou a necháme 10-20 minút vylúhovať. Nálev pijeme ešte teplý 3 x denne. Možno užívať dlhodobo.

Vitex jahňací   sa všeobecne dobre znáša. Výnimočne sa môže objaviť sucho v ústach, nevoľnosť alebo žihľavka. V takom prípade sa o ďalšom používaní poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Varovanie


Užívanie Vitexu jahňacieho v čase tehotenstva a dojčenia je sporné. Staršie spisy odporúčali nálev z vitexu ako prevenciu skorého potratu a krvácania z maternice. Dnes však skôr prevláda názor, že môže urýchliť príchod pravidelného mesačného krvácania, a to ako v čase tehotenstva, tak aj pri dojčení. Používanie vitexu v týchto obdobiach sa preto skôr neodporúča.


Mohlo by vás zaujímať

Triky ako si zlepšiť vzhľad

Aké triky vám pomôžu zlepšiť váš vzhľad?

Aj keď krása nie je všetko, mnohé ženy na nej veľmi lipnú. Estetické zákroky sú …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.