Zdravie a krásaAko liečiť

Ako užívať Vitex jahňací?

plody Vitex jahňacíVitex jahňací (latinsky Vitex agnus-castus), nazývaný mníšske korenie, je bylinka vhodná hlavne pre ženy. Pomáha na množstvo neduhov. Tie sa tiahnu od bolestivej menštruácie až po problémy s akné. Dávkovanie je veľmi jednoduché, ale v niektorých prípadoch je potrebná opatrnosť. Mníšske korenie je 5-6 metrov vysoký ker, ktorý je pôvodom z teplých oblastí Stredomoria a Ázie. Na liečivé účely sa zbierajú drobné plody, ktoré dozrievajú na jeseň a následne sa sušia. Svoj ľudový názov dostal podľa osobitnej piepornej chuti. Vitex je cenený najviac pre obsah aktívnych látok, ktoré pripomínajú ženské hormóny. Ďalej v plode vitexu nájdeme liečivé silice a flavonoidy.

Čo potrebujeme:

  • Vitex jahňací

Liečivé účinky Vitexu jahňacieho

kvety vitex jahňací

Už v stredoveku bol odvar z vitexu využívaný na potlačenie sexuálnych pudov, pri spomenutých ťažkostiach pri menštruáci, a tiež ako podporný prostriedok pri tvorbe materského mlieka.

Dnes je nálev z vitexu odporúčaný ženám trpiacim predmenštruačným syndrómom, problémami s menopauzou, a tiež tým, ktoré sa pokúšajú otehotnieť.

Vitex podporuje ovuláciu, a tiež priaznivo pôsobí proti hubám a baktériám a pri nachladnutí.

Dávkovanie Vitexu jahňacieho

vitex jahňacíPlody Vitexu jahňacieho môžete v lekárni alebo v špecializovaných obchodíkoch dostať vo forme tinktúry. Pre domáce použitie sa však lepšie hodí nálev.

Vitex sa nesmie variť, preto 1 čajovú lyžičku vitexu prelejeme v hrnčeku vriacou vodou, priklopíme pokrievkou a necháme 10-20 minút vylúhovať. Nálev pijeme ešte teplý 3 x denne. Možno užívať dlhodobo.

Vitex jahňací   sa všeobecne dobre znáša. Výnimočne sa môže objaviť sucho v ústach, nevoľnosť alebo žihľavka. V takom prípade sa o ďalšom používaní poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Varovanie

Užívanie Vitexu jahňacieho v čase tehotenstva a dojčenia je sporné. Staršie spisy odporúčali nálev z vitexu ako prevenciu skorého potratu a krvácania z maternice.

Dnes však skôr prevláda názor, že môže urýchliť príchod pravidelného mesačného krvácania, a to ako v čase tehotenstva, tak aj pri dojčení. Používanie vitexu v týchto obdobiach sa preto skôr neodporúča.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button