Babské rady ako na prírodné domáce bielenie zubov
V dôsledku konzumácie niektorých potravín a tiež zlej ústnej hygiene majú mnohí z nás problém s tým, že im žltnú zuby. Kto nemá čistý a biely chrup, ten musí pri každom úsmeve zápasiť s hanblivosťou a obavou, či si tohto nedostatku nevšimne jeho okolie. Pritom stačí urobiť pár drobností a zuby môžu byť opäť bielo lesklé. Dôležitá je samozrejme aj prevencia. Babské rady ako na prírodné domáce bielenie zubov.
Obsah článku:
- Babské rady
- Čo je potrebné
- Ako dlho to potrvá
- Prevencia
Babské rady na prírodné domáce bielenie zubov:
Zelenina
Aj obyčajná zelenina môže pomôcť k tomu, že sa vaše zuby budú opäť lesknúť ako predtým. Je však potrebné zvoliť správnu zeleninu.
Odporúčame zvoliť takú, ktorá je pri zahryznutí chrumkavá a má drsnejšiu dužinu. Jej trením o zuby dochádza k prirodzenému čisteniu a zbrúseniu zubnej skloviny, ktorá si tak obnoví svoj pôvodný vzhľad.
Ideálnou voľbou je pravidelná konzumácia surovej zeleniny, napríklad mrkvy. Vhodný je tiež napríklad zeler.
Ovocie
Podobne ako zelenina dopomáha k bieleniu zubov aj konzumácia vybraných druhov ovocia. Tiež tu platí, že by ste si mali čas od času dať ovocie, ktoré má drsnejšie dužinu.
Vhodnou voľbou sú jablká, hrušky a ďalšie podobné plodiny.
Sóda
Zaručeným babským receptom na domáce bielenie zubov je jedlá sóda. Dá sa tiež nahradiť kypriacim práškom.
Metóda spočíva v tom, že prášok zmiešate so zubnou pastou a zuby touto zmesou jemnými krúživými pohybmi čistíte po dobu 2 – 3 minút. Túto metódu však nerobte príliš často, stačí zhruba raz za mesiac.
Sóda sa dá využiť tiež inak. Úspešným receptom na vybielenie zubov je jej zmiešanie s octom a soľou. Stačí zhruba pol lyžičky jedlej sódy, rovnaké množstvo octu a malá štipka soli.
Takto pripravenú zmes natrite na zuby a nechajte chvíľku pôsobiť. Potom si vypláchnite ústa čistou vodou.
Syry
Možno trochu prekvapivou babskou radou sú syry. Ich pravidelnou konzumáciou dochádza k postupnému bieleniu zubov vďaka tomu, že obsahujú kyselinu mliečnu.
Na zuby navyše účinkuje aj vápnik, ktorý zamedzuje žltnutiu, usadzovaniu nečistôt a tým pádom aj vzniku zubného kazu.
Kokosový olej
Ďalším tipom, ktorý poznajú naše skúsené babičky, je využitie kokosového oleja. Potom, čo si klasicky vyčistíte zuby pomocou kefky a zubnej pasty, nanesiete na ne kokosový olej.
Kefkou ho potom jemne rozneste po všetkých zuboch a ústa opäť vypláchnete.
Bylinky na bielenie zubov
Zaujímavým a účinným riešením sú bylinky. Niektoré druhy byliniek sú vhodné nielen na osvieženie dychu, ale obsahujú aj látky, ktoré napomáhajú zlepšovať odolnosť povrchu zubov.
Dobrým príkladom je napríklad mäta pieporná. Ak chcete mať krásne biele zuby a zároveň svieži dych, doprajte si občas mätu, ktorú budete jednoducho žuť.
Existujú aj iné metódy, ako odstrániť zápach z úst.
Čo je potrebné na prírodné domáce bielenie zubov?
- Zelenina a ovocie s tvrdšou dužinou
- Jedlá sóda alebo kypriaci prášok
- Bylinky
- Kokosový olej
- Syry
Ako dlho domáce bielenie zubov potrvá?
Bielenie zubov domácimi metódami samozrejme nie je tak rýchle ako v prípade, keď využijete chemické bielenie a moderné metódy. Je potrebné mať trochu trpezlivosti, účinky sa neprejavia zo dňa na deň, ale skôr v dlhodobejšom horizonte, v rozsahu týždňov. Prečítajte si aj článok ako si správne čistiť zuby.
Prevencia zubného povlaku
Aby ste sa mohli pýšiť zdravými a bielymi zubami, je dôležité dbať predovšetkým na prevenciu. Tá spočíva jednak v pravidelnom čistení zubov kvalitnou zubnou pastou, a to minimálne dvakrát denne, najlepšie však po každom väčšom jedle, tak aj v používaním zubných nití.
Dobrým preventívnym opatrením je tiež dostatočný prísun tekutín, aby sa v ústach tvorili sliny, ktoré pomáhajú na prirodzené čistenie chrupu. Vyhnite sa ale sladeným nápojom a pitiu kávy.
Žlté zuby majú veľmi často nielen milovníci kávy, ale aj fajčiari. Ak nechcete riešiť problém s bielením zubov, radšej prestaňte fajčiť.