Ako liečiť

15 tipov, ako odstrániť zápach z úst a čo zaručene pomôže?

ako odstraniť zápach z ústZápach z úst je nepríjemný najmä pre ľudí z vášho okolia. Môže byť pritom spôsobený mnohými faktormi. Každý z nás by mal dbať na hygienu tak, aby tomuto problému predišiel. Aj vo chvíli, keď si však poctivo a pravidelne čistíte zuby, zápach z úst napriek tomu môže byť cítiť. 15 tipov, ako odstrániť zápach z úst a čo pri ňom zaručene pomôže?

Keď pretrváva dlhšie, jedná sa o typ ochorenia, ktorý sa odborne nazýva halitóza. Ňou podľa dostupných údajov trpí až okolo štvrtiny dospelých ľudí. Častejšie sa objavuje u ľudí v pokročilejšom veku.

Príčiny zápachu z úst

Zápach úst je vyvolaný rôznymi faktormi. Klasicky sa jedná o zlú ústnu hygienu, kedy si nedostatočne čistíte zuby, nepoužívate zubnú niť. Zvyšky jedál, tvorba plaku a zubných kazov má potom za následok, že vám z úst vychádza nepríjemný zápach, ktorý môže obťažovať ľudí, ktorí sa nachádzajú vo vašej tesnej blízkosti.

Zápach z úst však môže byť vyvolaný aj rôznymi chorobami.

Ak máte problémy s tráviacim ústrojenstvom, trpíte ochorením pečene či obličiek, je zapáchajúci dych, ktorý vychádza z vašich úst, jedným zo sprievodných javov.

Spôsoby odstránenia zápachu z úst

1. Ústna hygiena

Pravidelne si čistite zuby. Používajte ideálne zubnú pastu, ktorá obsahuje výťažky z bylín. Tie vášmu dychu dodajú príjemnú sviežosť a stlmia onen nepríjemný zápach.

Okrem čistenia zubnou kefkou používajte tiež zubnú niť, vďaka ktorej sa lepšie zbavíte zvyškov jedla z medzizubných priestorov.

2. Čistenie jazyka

Baktérie, ktorých prítomnosť spôsobuje zápach z úst, sa nachádzajú v hojnom množstve tiež na jazyku. Okrem zubov je tak dobré si v rámci pravidelnej ústnej hygieny čistiť aj povrch jazyka.

ústna voda aloe vera3. Ústna voda proti zápachu z úst

Počas dňa si pravidelne vyplachujte ústa ústnou vodou. Vďaka nej bude váš dych bez zápachu.

Namiesto tradičných a dobre známych ústnych vod, typu Listerine, ktoré z dlhodobého hľadiska zubnú sklovinu veľmi ničia použite radšej prírodnú ústnu vodu z aloe vera, ktorá obsahuje aj propolis, tea tree oil a mnoho ďalších prospešných zložiek pre zuby.

4. Zvlhčujte si ústa

Nepríjemný zápach úst je často spôsobený tým, že v ústach nemáte dostatočnú vlhkosť, nedochádza k tvorbe slín.

Práve sliny pomáhajú ničiť a odplavovať baktérie, ktoré stoja za zápachom z úst. Postačí, keď si niekoľkokrát za deň vypláchnete ústa, a to pokojne aj čistou vodou.

zápach z úst a žuvačky5. Žuvanie žuvačky

Zápach z úst zakryje žuvačka. Používajte však žuvačky, ktoré neobsahujú cukor. Vďaka žuvačke dôjde k vyššej produkcii slín.

6. Dostatočný prísun vody

Zápachu z úst predídete tiež dostatočným prísunom vody. Vyvarujte sa naopak prílišnej konzumácii sladených nápojov.

7. Obmedzenie pitia kávy

Zápachom z úst veľmi často trpia milovníci kávových nápojov.

Ak medzi nich patríte aj vy, odporúčam po každej konzumácii kávy vyčistiť ústa čistou vodou.

8. Obmedzenie fajčenia

ako skončiť s fajčenímAko je známe, zápachu z úst rozhodne nepomáha fajčenie. Cigaretový dych je najmä pre nefajčiarske okolie veľmi nepríjemnou záležitosťou.

Pokiaľ je to možné, vyvarujte sa fajčeniu. Ak sa svojho zlozvyku nie ste schopní odnaučiť, potom aspoň dbajte na častejšiu ústnu hygienu, používajte žuvačky a ústnu vodu.

9. Obmedzenie konzumácie alkoholu

Podobne ako v prípade fajčenia je zápach z úst typický tiež pri konzumácii alkoholu. Aj tu platí, že by ste si mali po pití alkoholu čistiť zuby. Ideálne však je, ak sa jeho konzumácii úplne vyhnete.

10. Jedzte jogurty

aký jogurt si vybraťKonzumácia jogurtov prispieva k obnove „správnych“ baktérií v črevách.

To súvisí aj s dychom, aj v ústach je totiž výskyt baktérií, ktoré spôsobujú zápach. ,,Ako si vybrať kvalitný jogurt?‘‘

11. Konzumujte jedlá s vitamínom C

Potraviny, ktoré obsahujú vitamín C, sú vhodné z toho dôvodu, že tento vitamín dokáže účinne ničiť baktérie v ústach.

Ak budete konzumovať ovocie, bude váš dych oveľa príjemnejší.

12. Kloktanie peroxidom

Jedným z účinných spôsobov je kloktanie úst peroxidom. Dokáže ničiť baktérie, prípadne aspoň znižovať ich množstvo.

13. Obmedzte ostré a aromatické jedlá

Zápach, ktorý vychádza z vašich úst, je dosť často spôsobený aj konzumáciou najrôznejších pokrmov, v ktorých sú zahrnuté aromatické potraviny.

Typicky sa jedná napríklad o cesnak, rôzne druhy syrov apod. Ak pôjdete do spoločnosti, alebo očakávate príjemný večer s partnerom, vyvarujte sa tých potravín, ktoré okamžite po zjedení premenia váš dych v neúnosne zapáchajúci odér.

mäta a zápach z úst14. Konzumácia mäty

Aby váš dych neodradil, vyskúšajte si občas konzumovať mätu buď vo forme cukríkov alebo mätového čaju či iné podobné bylinky a potraviny, ktoré vašim ústam dodajú potrebnú sviežosť.

15. Prípravky zápachu z úst

Na odstránenie zápachu z úst možno využiť aj špeciálne prípravky na báze ústnych vôd.

Vhodným produktom je ústna voda z Aloe Vera, ktorá vďaka svojmu zloženiu dokonale osvieži váš dych.

Čo je potrebné ak sa chcete zbaviť zápachu z úst?

  • Pravidelná ústna hygiena – zubná pasta, zubná niť
  • Konzumácia zdravých jedál
  • Pravidelný pitný režim
  • Potraviny s vitamínom C
  • Ústna voda
  • Žuvačky
  • Prípravky proti zápachu z úst

Ako dlho potrvá zbavenie sa zápachu z úst?

Zápach v ústach môže byť prakticky celoživotným problémom. Ak však vsadíte na dobrú prevenciu, nemusí vás tento problém príliš obťažovať.

Každému z vás sa samozrejme stane, že zje nejaké jedlo, po ktorom mu bude z úst vychádzať zápach. To sa však dá riešiť rýchlo pomocou ústnej vody, žuvačky alebo vyčistením chrupu.

Aké budú náklady pri odstraňovaní zápachu z úst?

Ak zvolíte prípravky proti zápachu z úst, ich cena sa bude pohybovať v širokom pásme – od 3€ až pokojne k 18€ a vyššie. Prípravok Aloe Vera ústna voda proti zápachu z úst stojí 8€ 500 ml balení. To vám vydrží  niekoľko týždňov.

Podobné články

1 komentár

  1. listerine je ten najvacsi shit, robi sa z neho len zubny kamen, lebo ma v sebe vela kyselin co drastaju zubnu sklovinu, ustne vody su super ale treba nieco prirodne

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button