Deti

7 rád, ako sa na materskej nezblázniť

matka a dieťaNiekedy mám pocit, že už chýba len krôčik a zo mňa sa stane troska neprítomne hľadiaca z okna. Materskú/rodičovskú dovolenku si užívam šiestym rokom a ešte mám dva roky pred sebou. Dva dlhé roky, kedy ma čaká prebaľovanie, kŕmenie, už niekoľkokrát zažité obdobie vzdoru, na ktoré sa teda obzvlášť „teším“ a otázky typu: „Koľko máte zubov?“ zo srdca neznášam.

Raz sa ma u lekára jedna milá mamička opýtala:,, Koľko vážite? „Dosť sa ma to dotklo, pretože nemám postavu modelky a navyše kto ma práva sa mi starať do toho koľko kíl mám momentálne na sebe ?! 7 rád, ako sa na materskej nezblázniť.

Avšak v zápätí som pochopila, že sa pýta na váhu môjho syna. V tú chvíľu som neveriacky krútila hlavou nad tým, čo z nás materská urobí. Vari už neexistuje žiadne,, JA „?

Čakanie na narodenie dieťaťa prežíva každá matka inak, možno má trochu strach a obavy, ale predovšetkým sa na príchod nového člena rodiny tešia. A potom príde na svet ten malinký uzlíček a všetky predstavy sa razom zrútia.

Očakávame, že novorodenec bude spať takmer celý deň a noc, ale naše dieťa je samozrejme iné a tak prekričí v priemere tri – štyri hodiny denne, zle pije materské mlieko, nepriberá.

Tak už to skrátka býva, s dieťaťom prichádza veľa nových úžasných vecí, ale aj nedostatok spánku, neustále prebaľovanie a kŕmenie, občas prebdená noc a trebárs aj absolútna strata voľného času. Koníčky, kamarátky alebo návštevu kaderníčky odsúvame na neurčito a potom zisťujeme, že predsa nie sme tak úplne šťastné.

Ako byť spokojnou a dobrou matkou?

Ako z toho von? Ako byť spokojnú a dobrou matkou a nepohybovať sa na hranici svojich fyzických a predovšetkým psychických síl? Ako sa nezblázniť?

Rada č. 1

Povolajte manžela, matku, kamarátku, a keď bude najhoršie, napríklad aj svokru, s ktorou nie ste práve najlepšie kamarátky! Aj jedna hodinka, kedy nebudete mať na starosť dieťa, vám vleje energiu do žíl!

Rada č. 2

Nesnažte sa o to byť dokonalá! Nemusíte mať neustále upratané, navarené a o všetko postarané.

Rada č. 3

Starajte sa o seba! Každá z nás túži po tom byť krásna a na to by sme nemali zabúdať ani počas materskej! Namaľujte sa, učešte! Byť doma, predsa neznamená prestať sa o seba starať!

Rada č. 4

manžel a dieťaChodila ste pred materstvom na zumbu, jogu, alebo napríklad na tenis a angličtinu? Čo najskôr to pôjde, vráťte sa k svojim záľubám. Jeden dva večery manžel určite zvládne dieťa nakŕmiť z fľaše a uspať.

Rada č. 5

Ak máte chuť sa stretávať s inými matkami a deťmi, je to v poriadku a určite zájdite do nejakého materského centra.

Pokiaľ ale máte pocit, že debaty s ďalšími matkami skrátka nezvládate a na reči o plienkach a zapareninách ste silne alergická, nenúťte sa do toho! A zájdite si radšej porozprávať do bývalej práce.

Rada č. 6

Nezabúdajte na svojho muža, aj pre neho je príchod dieťaťa veľká zmena. Nájdite si čas pre seba a živte váš partnerský vzťah.

Rada č. 7

Buďte vďačná a šťastná, že máte dieťa, ale nemajte výčitky, keď niečo nezvládnete tak, ako sa od vás očakáva, pretože spokojné dieťa potrebuje predovšetkým spokojnú MATKU

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button