Zdravie a krása

Ako sedieť rovno pri počítači?

ako správne sedieť za stolom pri počítačiBoľavý chrbát, napnuté šľachy, opuchnuté oči a mnoho ďalších zdravotných problémov môže spôsobiť zlé sedenie pri počítači. Aká je správna ergonometria a ako sa môžeme vyhnúť týmto problémom? Ako sedieť rovno vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Základy ako sedieť rovno pri počítači

Ako sedieť rovno pri počítačiVychádzam z toho, že väčšina z nás sedáva pri počítači. Potom by ste mali dodržiavať pravidlo „pravých uhlov“.

To znamená, že by sme mali mať pravý uhol medzi chodidlom a holennou kosťou, medzi holennou kosťou a stehnom, stehnom a chrbticou a v neposlednom rade aj medzi predlaktím a pažou.

To môže byť dosť náročné, ale správne držanie môže uľahčiť celá rada „vychytávok“, ako je stolička s operadlom.

Myš a klávesnica

Myš aj klávesnica by mali byť v rovnakej výške. Nie je nič horšie pre telo, ako jedna ruka vyššia a druhá nižšia. Mali by byť tiež umiestnené na dostatočne veľkej ploche, aby sme mohli položiť ruky na stôl pri písaní, nie na okraji stola.

Ergonomické klávesnice sú veľmi dobré, čo umožňuje lepšie rozloženie prstov. Pri nákupe skúste niekoľko myší a vyberte si tú, ktorá vám vyhovuje najlepšie.

Monitor pri práci s počítačom

ako sedieť rovno

Monitor by mal byť umiestnený tak, aby horná hrana monitora bola na úrovni očí.

Takto sa vyvarujete bolesti krčnej chrbtice.

Vzdialenosť by mala byť medzi 50-70 cm, približne na dĺžku ramena.

Veľký dôraz treba klásť na správne nastavenie jasu a kontrastu monitora tak, aby nás zbytočne neboleli oči.

Celkové usporiadanie pracoviska

Pracovisko by malo byť usporiadané tak, aby nám umožňovalo správne ergonomické sedenie. Ideálne sú priamo počítačové stolíky, ktoré umožňujú sedieť rovno, správne umiestnenie monitora a klávesnice.

Nie je nič horšie ako mať klávesnicu, ktorá je takmer kolmá na monitor, pretože v opačnom prípade nemôžete mať pohodlie za stolom.

Varovanie

Ak chcete sedieť rovno, správna ergonometria je veľmi dôležitá a jej zanedbávanie môže spôsobiť množstvo problémov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button