Deti

Ako naučiť dieťa na nočník?

dieťa na nočníku,, Nechápem, ako môže nosiť ešte plienky, ty si bola bez plienok už od jedného roku! „Počujete to od svojej matky zakaždým, keď sa márne snažíte dobehnúť svoje batoľa a umiestniť ho na nočník? Neustále vás s tým deptá a máte pocit, že ste zlá matka, keď má vaše dieťa v roku a pol stále plienku? Rozhodne nie je dobré začiatok nácviku uponáhľať, jedine tým skomplikujete situáciu! Ako teda dieťa naučiť na nočník?

Kedy je dieťa pripravené na nočník?

Dieťa neponáhľajte, ak ho začnete vysádzať na nočník príliš skoro, môžete tým docieliť to, že nabudúce už ho na nočník nedostanete.

Môžete ale vypozorovať niekoľko náznakov, ktoré značí to, že dieťa je už na nočník pripravené

O aké signály ide?

  • ako naučiť dieťa na nočníkDieťaťu sa nepáči v mokrej plienke, ošieva sa, plače, je veľmi nespokojné
  • Vydrží už aspoň tri hodiny suché vďaka zvýšenej kapacite močového mechúra. Zvierače začínajú plniť svoju funkciu, udrží moč aj stolicu.
  • Chce sedieť na nočníku či toalete
  • Potrebu môže ukazovať aj tým, že sa začne vyzliekať, ťahať za plienku.
  • Dieťa môže počas potreby stíchnuť, prerušiť hru, alebo odísť stranou a trebárs sa aj schovať pod stôl.

Správne načasovanie na nočník!

Na učenie vyberte vhodnú dobu, najvhodnejšie sú letné mesiace, kedy môžete dieťa nechať behať nahé, alebo len v nohavičkách. Ak sa rozhodnete, že naučíte dieťa chodiť na nočník, začiatok nácviku naplánujte na dni, kedy budete mať na dieťa čas a nebudete sa nikam ponáhľať.

Je tiež vhodné, aby dieťa zrovna neprechádzalo nejakým ťažkým obdobím, alebo ho nejaké stresové situácie v blízkej dobe nečakali.

Odnaučujete dieťa od cumlíka a práve sa mu narodil mladší súrodenec? Nechajte odnaučovanie na dobu, kedy dieťa bude v pohode a pokoji.

Čím začať pri učení dieťaťa chodiť na nočník?

Najprv dieťa zoznámte s nočníkom, vysvetlite mu, na čo nočník slúži, ako sa na neho sadá. Väčšina detí bude chcieť nočník dôkladne preskúmať a je dobré ho nechať.

Keď si nebude chcieť zatiaľ sadnúť, určite mu to ukáže nejaký obľúbený plyšák, či bábika. Nájdite pre nočník miesto, ktoré bude vyhovovať vám aj dieťaťu. Postavte ho na viditeľné miesto.

Začínajte s učením vždy po ráne. Dieťa vysaďte na nočník, snažte sa ho zabaviť a motivovať. Nechajte niekoľko minút, maximálne ale 5. Snažte sa dieťa posadiť na nočník vždy, keď vidíte, že sa mu chce, ak to nespoznáte, posaďte ho každé dve hodiny. Úspech sa väčšinou dostaví a ak nie, určite to vyjde nabudúce.

Vhodné oblečenie na nočník

deti a nočníkNezabúdajte oblečenie dieťaťa prispôsobiť častému vyzliekaniu. Nohavice s trakmi sú veľmi nevhodné, ak sa totiž dieťaťu chce cikať, väčšinou sa mu chce hneď a vy tak máte niekoľko sekúnd na to, potomka vyzliecť.

Ani bodýčko a dlhšie tričká dieťaťu neobliekajte, ľahko sa totiž stane, že si konce namočí do nočníka a vy potom budete musieť dieťa znova prezliekať. Prečítajte si aj článok ako obliecť novorodenca.

Záleží len na vás, či pri tréningu necháte dieťaťu jednorazovú plienku, alebo využijete plienky látkové. Tie majú tú výhodu, že ak sa dieťa pomočí, ľahšie cíti mokro a uvedomí si, že sa vyprázdnilo. Na trhu sú aj tzv. tréningové čiže odvykacie plienkové nohavičky, ktoré neprepustia moč a stolicu, ale dieťa cíti mokro.

Ak je však dieťa naozaj dostatočne pripravené, nácvik mu môže trvať len pár dní a tak mu kľudne dajte len látkové nohavičky.

Na čo si dávať pozor keď chcete naučiť dieťa na nočník

Dieťa predovšetkým chváľte a nenúťte! Nechce na nočníku sedieť, kričí, hnevá sa alebo vám z nočníka stále uteká? Netrápte ho a odložte odnaučovanie od plienok o niekoľko týždňov.

Ak sa stane dieťaťu nehoda, nekomentujte situáciu, iba dieťa prezlečte a ďalej o tom nehovorte. Nehnevajte sa na za to na neho, nezosmiešňujte ho a nikdy netrestajte. Buďte trpezliví!

A keď sa podarí, primerane dieťa pochváľte, môžete mu zatlieskať. Snažte sa batoľa naučiť, že vyprázdňovanie je prirodzené a spája sa s ďalšími hygienickými návykmi ako je utretie zadočku či intímnych miest a tiež dôkladné umytie rúk.

Nestresujte zbytočne seba ani dieťa!

Chodenie na nočník alebo záchod sa naučí skôr či neskôr každé zdravé dieťa. A že susedky dcérka už je v roku a pol bez plienok? Každé dieťa je skrátka iné, ale vy ste tu pre to svoje a tak mu doprajte pokojné ,, odplienkovanie „!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button