Deti

Ako zabaviť batoľa?

ako zabaviť batoľa na ihriskuNa hodinách odbíja jedenásta dopoludnia a vy ste ešte stále v nočnej košeli. V jednej ruke držíte svoje dieťa a v druhej kefku na zuby. Kedykoľvek svojho potomka chcete niečím zabaviť, neuplynie ani minúta a dieťatko sa dožaduje vašej pozornosti. Úloha matky je úžasná, ale niekedy dosť vyčerpávajúca. Aj napriek tomu, že svoje batoľa milujete, dala by ste všetko na svete za to, aby sa chvíľku hralo samo! Poradíme Vám ako zabaviť batoľa.

Batoľa – doprajte mu bezpečný priestor!

Batoľa je aktívny človiečik. V tomto období, ktoré trvá od prvého roka do troch rokov, sa rozvíja po všetkých stránkach. Tým, ako sa dieťa vyvíja, zvyšuje aj úroveň svojej hry a dokáže lepšie manipulovať s hračkami. Ale čo keď o žiadne hračky nejaví záujem?

Najskôr sa zamyslite nad tým, kde by sa dieťa podľa vás malo hrať. Cíti sa tam dobre? Nebojí sa? Aby sa dieťa dokázalo samo hrať, musí sa cítiť úplne bezpečne. Skúste ,, hrací kútik „presunúť tam, odkiaľ vás dieťa môže neustále sledovať.

Menej je viac

ako zabaviť dieťaAk je vaše dieťa večne obklopené hromadami hračiek, aj v tom môže byť pes zakopaný . Nezrelý detský mozog zrazu nevie, čo s tým.Toľko podnetov rozptyľuje a zhoršuje sústredenie.

Preto dieťaťu hračky radšej obmedzte a ponúkajte postupne.

Varenie je hra!

Skúsili ste už všetko a dieťa sa nie a nie pohnúť od vašej nohy? Dobre, asi to chce čas. Zabavte ho teda tým, že vám bude pomáhať. Snažte sa s ním urobiť všetko, čo potrebujete. Deti v tomto období rady opakujú a na domáce práce ešte nemajú alergiu, ako v dospievaní. Tak to využite.

Nech batoľa vám pomáha

Špongiou namočenou vo vode môže dieťa utierať stôl, prach. Spoločne môžete dať prádlo do práčky, vybrať ho a aj zavesiť.

Dieťa sa bude cítiť dôležité, až príde otecko z práce, môže sa pochváliť, že s mamičkou upratovalo. Aj u varenia možno nájsť činnosť bezpečnú pre dieťa. Ponúknite mu podobnú rajnicu, ako máte vy, varešku a ďalšie náčinie a uvidíte, aké bude spokojné.

Každé batoľa miluje objavovanie

Niekedy batoľaťu stačí ku šťastiu nechať ho v kuchyni sa porozhliadnuť. Objavuje, čo sa v ktorom šuplíku a skrinke ukrýva a je nadšené. Rozhodne tisíckrát viac, než vy, keď sa snažíte dať kuchyňu späť do pôvodného stavu. Nie je preto práve najvyšší čas drobčeka zapojiť a naučiť ho, že si má po sebe upratovať hračky?

Je toľko možností

Nemusíte kupovať dieťaťu hračky za tisíce, väčšinou poslúžia k dobrej veci aj tégliky od jogurtov, nátierok a vedierka od šalátov. Dieťa ich môže použiť nielen pri ,, varení „doma, ale napríklad aj na piesku.

Na ihrisku

Piesok deti milujú. Dokážu na ňom stráviť celé hodiny. Ak piesok doma nemáte, vyrazte na čisté a udržiavané ihrisko. To väčšinou ponúka aj nejakú hojdačku, preliezačku a šmýkačku.

Vaša ratolesť sa tu stretne s ďalšími deťmi a to je veľmi dôležité pre jeho rozvoj. Prečítajte si aj článok ako obliecť novorodenca.

Čo s novorodencom v daždi?

Ale čo keď je vonku daždivé počasie, alebo je vaše dieťa choré? Čím ho zabaviť?

batoľaUrobte mu domček zo škatule alebo pomocou deky. Dieťa sa môže schovať, urobiť si v domčeku postieľku, či kuchynku. Fantázii sa medze nekladú, však uvidíte, čo všetko dokáže dieťa vymyslieť. Domček sa razom zmení na psiu búdu a zrazu je tu ďalšia možná hra.

Malé deti tiež rady maľujú a kreslia, čím väčšia plocha, tým lepšie. Nech dáte dieťaťu do ruky pastelku, ceruzku, fixu alebo štetec, verte, že nešliapnete vedľa. Maľovanky vyberajte s veľkými obrázkami, ale aj tak je možné, že dieťa obrázok skrátka začmára.

Ak ste vyskúšali všetko a vaše drahé vám je stále v pätách, uvedomte si, že to nebude trvať večne a vy budete spomínať na toto krásne obdobie. Len máloktorý pubertiak sa drží maminej sukne. A tak svojmu dieťaťu čítajte rozprávky, hrajte sa s ním, užívajte každej chvíle.

Možno, že vás čoskoro prekvapí, bude si ticho hrať a vy budete mať pred poludním nielen vyčistené zuby, ale aj toľko času, že si vedľa neho sadnete a s láskou ho budete pozorovať.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button