Práca a vzdelanieInternet

Ako napísať tlačovú správu?

ako napísať tlačovú správuTlačová správa je neoddeliteľnou súčasťou každej marketingovej stratégie. Prostredníctvom tlačovej správy môžeme medializovať zaujímavé udalosti v našej inštitúcii, podporiť dopyt po určitom produkte či posilniť našu značku na trhu. Pokiaľ má splniť svoj účel, je potrebné dodržať niekoľko základných pravidiel ako napísať tlačovú správu.

Tlačovou správou zaujmite novinárov

tlačové správyNa prvom mieste je stanovenie komunikačného cieľa tlačového oznámenia. Rade tlačových správ chýba nápad, zaujímavá informácia, autor používa príliš odborné pojmy, či naopak neoznámi nič podstatné.

Informujte o novinke, ktorá zaujme ako novinára, tak čitateľa. Nájdite si zaujímavé a nosné témy, ktoré vzbudia záujem.
Nesnažte sa skrze médiá pretlačiť reklamu.

Novinári dennodenne dostávajú desiatky aj stovky tlačových správ, a preto si počas svojej praxe vybudovali šiesty zmysel pre vylúčenie reklamy.

Napísanie tlačovej správy

Tvorba efektívnej tlačovej správy nie je jednoduchá. Ak nemáte dostatok skúseností, využite radšej služieb PR agentúry či štúdia, ktoré sa tvorbou a distribúciou tlačových správ zaoberajú.

Kvalitný a kreatívny text vyjde na 80 až 300 eur, cena distribúcie sa odvíja od požiadaviek klienta. Určite to nie sú vyhodené peniaze. Agentúra vytvorí efektívny text a využíva vlastných kontaktov v médiách.

PR službyAk si však napriek tomu tlačovú správu chcete zostaviť sami, začnite zaujímavým titulkom. Skúste v ňom charakterizovať obsah celej správy.

V ďalšej časti textu odpovedzte na základné otázky kto, čo, kedy a kde. Neskôr svoj text rozšírte o ako a prečo.

Neváhajte uviesť citáciu spriaznenej osoby – napr. riaditeľa spoločnosti alebo odkázať na ďalšie relevantné zdroje.

Správny rozsah tlačovej správy

reklamačná zmlúvaText nesmie byť dlhý, spravidla pol strany textu. Do popredia umiestnite najdôležitejšie, do pozadia menej dôležité informácie – backround. Môžu to byť napríklad údaje o vašej spoločnosti.

Nezabudnite uviesť kontaktné informácie na osobu, ktorá má právomoc za vašu spoločnosť komunikovať s médiami a ktorá by mohla zodpovedať doplňujúce otázky novinárov.

Zvyčajne uvádzame meno, funkciu, služobný telefón a adresu elektronickej pošty. Niekedy aj vhodný čas, kedy môžu novinári zavolať.

Do prílohy e-mailu nezabudnite spolu s tlačovou správou vložiť prípadné fotografie, ktoré môže médiá použiť.

Zrozumiteľný text

Zrozumiteľný a jasný text je jedným z predpokladov, ako dosiahnuť svoj cieľ. Prípadné termíny z vášho odboru sa nebojte vysvetliť. Zlá interpretácia môže nakoniec pôsobiť negatívne alebo vyvolávať posmech u vašej konkurencie a čitateľov.

Uvádzajte pravdivé, overiteľné, neskreslené, aktuálne a zaujímavé informácie. Počítajte s tým, že novinár z celej tlačovej správy môže vyňať iba jej časť. Jeho úlohou nie je pretlačiť oznámenie do novín. Novinár musí byť nestranný, získané informácie objektivizovať a vhodne spracovať.

Distribúcia tlačové správy

Vytvorte si zoznam spolupracujúcich novinárov a udržujte s nimi dlhodobé vzťahy. Oslovujte novinárov, ktorí sa problematikou vášho oboru v médiách aktívne venujú.

Novinári majú v redakciách svoj rezort – zatiaľ čo jeden spracováva informácie zo zdravotníctva, druhý sa venuje kultúrnemu dianiu v regióne. Nespoliehajte sa na to, že si novinári vnútri jednej redakcie vašu tlačovú správu prepošlú.

Ako si vybudovať medialist?

Najjednoduchšou cestou je usporiadanie nejakej akcie. Médiám by ste rozoslali tlačovú správu, na akciu dorazia tí novinári, ktorí sa problematikou zaoberajú.

Vymeňte si kontakty a dohodnite sa na spolupráci. Nesnažte sa podplácať, môže to významne poškodiť váš biznis, novinára považujte za partnera.

Kedy tlačovú správu rozosielať?

Pracovný čas novinárov je zvyčajne od deviatej hodiny rannej do 16. hodiny. Preto posielajte svoje oznámenie pred deviatou hodinou, aby novinár mohol včas reagovať a na redakčnej porade oznámiť svoj zámer venovať sa vašej téme.

Medzi ďalšie využívané distribučné kanály patrí Slovenská tlačová kancelária. Jedná sa o verejnoprávnu inštitúciu, ktorej poslaním je poskytovať všestranné informácie, každú minútu sleduje najdôležitejšie udalosti na domácom poli i v zahraničí. Jej služby využívajú stovky tlačených, elektronických či audiovizuálnych médií.

Medzi príjemcami sú aj firmy či štátna správa. Jednorazová distribúcia vyjde na zhruba 100 eur.

Ďalšie zaujímavé nápady z oblasti práce nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button