Úvod / Financie / Ako predať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie?

Ako predať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie?

ako predať nehnuteľnosť bez realitkyPredávate byt, dom alebo napríklad chatu a nechcete využiť služby realitnej kancelárie ako plateného sprostredkovateľa? Síce vás čaká viac vybavovania a starostí, ale v závere ušetríte približne 2 – 4% z predajnej ceny, čo býva provízia pre realitnú kanceláriu. Vyjadrené matematicky, ak bude predajná cena vašej nehnuteľnosti 111 000 € a realitná kancelária si bude nárokovať 3%, potom jej zaplatíte províziu vo výške 3 330 €. Prečítajte si článok ako predať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie?

Čo robiť ak chceme predať nehnuteľnosť

Vypratanie nehnuteľnosti

ako predať nehnuteľnosťNehnuteľnosť by ste mali na začiatok vypratať a nechať vymaľovať (napríklad na bielo). Neuškodí odstrániť tie “chyby”, ktoré najviac bijú do očí (stlačené vstupné dvere, zaprášené okná, cez ktoré nejde vidieť do ulice atď.). Ak je váš (napríklad) byt vo výbornom stave alebo v ňom budete bývať až do doby, kým ho niekto kúpi (prípadne ho predávate aj s nábytkom), potom vypratanie či vymaľovanie samozrejme odpadá.

Fotografie/video

fotoaparátPrečo nehnuteľnosť vypratať hneď zo začiatku? Pretože je potrebné zaobstarať čo najviac fotografií (na popularite pridáva aj video) a tie vyzerajú najlepšie, keď je nehnuteľnosť prázdna. Pretože takáto nehnuteľnosť totiž hneď pôsobí priestrannejšie a slnečnejšie. Foťte na digitálny fotoaparát a fotiek spravte čo najviac.

Dajte si na nich záležať, pretože práve fotky sú tým, na čo sa kupujúci sústredia.

Inzerát na danú nehnuteľnosť

ako určiť cenu nehnuteľnostiNa počítači potom vyberte tie najvydarenejšie fotky a pripravte si údaje, ktoré budú tvoriť text inzerátu. Uveďte mesto (prípadne aj ulicu), poschodie, rozmery bytu a počet izieb, či má byt balkón, pivnicu, výťah, parkovisko … Proste všetko, čo by zaujímalo vás na mieste kupujúceho. Stanovte aj cenu nehnuteľnosti (napríklad s tým, že pri rýchlom jednaní ponúkate zľavu). Cena totiž býva pre kupujúceho rozhodujúca!

Inzerát je vhodné umiestniť na internet (môžete využiť aj tlačené noviny alebo nástenky na to určené v supermarketoch). Inzerátov si podajte radšej viac. Na internete voľte také stránky, kde môžete umiestniť fotografie (prípadne aj video). Niektoré inzeráty sú zadarmo, iné sú platené (ale nebývajú nijako nákladné). Možná je aj kombinácia. Inzerát uverejníte na internet zadarmo, keď ho chcete zvýrazniť alebo pridať fotky, zaplatíte pár eur.

Kontakt na vás

Do inzerátu uvádzajte taký kontakt, na ktorom ste skutočne zastihnuteľní. Ak ste uviedli telefón, potom prijímajte cudzie hovory. Ak ste uviedli e-mailovú adresu, každý deň kontrolujte poštu.

Zmluva o budúcej zmluve

dedičská zmlúva a testament a posledná volaKeď ste našli vhodného kupujúceho, ktorý sa zaujíma o vašu nehnuteľnosť spíšte s ním zmluvu o budúcej zmluve. To je zmluva, ktorá predchádza samotnej kúpnej zmluve. Táto zmluva nie je povinná, ale slúži ako poistka, že vy (ako budúci predávajúci) byt skutočne predáte a že budúci kupujúci nehnuteľnosť skutočne kúpi, a to do určitej doby za stanovenú cenu.

V zmluve vždy špecifikujte zmluvné strany (tj. vás a kupujúceho), nehnuteľnosť (a že sa jedná o jej budúci predaj), jej cenu a dobu, do ktorej má byť uzavretá samotná kúpna zmluva. Stanovte zmluvnú pokutu, ktorú vám onen kupujúci musí uhradiť, ak by si snáď kúpu rozmyslel. Stručne povedané, zmluva o budúcej zmluve má vyplniť vákuum, ktoré vznikne medzi ústnou dohodou o predaji a podpisom kúpnej zmluvy (v medziobdobí môže uplynúť aj niekoľko týždňov či mesiacov).

Odhadca nehnuteľností

ako predať nehnuteľnosť bez realitkyAko predávajúci budete musieť v budúcnosti zaplatiť daň z prevodu nehnuteľnosti. Finančný úrad bude (okrem iného) žiadať znalecký posudok, takže kontaktuje odhadcu nehnuteľností a dohodnite si s ním schôdzku, kým ešte máte kľúče od predávaného bytu. Kontakt nájdete napríklad na internete. Ak si bude kupujúci brať na byt úver či pôžičku, banka (stavebná sporiteľňa …) bude po kupujúcom žiadať znalecký posudok, od ktorého sa okrem iného bude odvíjať výška úveru. V tom prípade požiadajte kupujúceho o jedno vyhotovenie a nemusíte sami zháňať a platiť odhadcu.

Kúpna zmluva

predmanželská zmlúva o majetkuV kúpnej zmluve si okrem iného dohodnite, ako a dokedy vám bude za nehnuteľnosť zaplatené. Peniaze si nechajte poslať na účet (nechcite peniaze napríklad v obálke!), inak by ste sa mohli dopustiť tzv. prania špinavých peňazí. Keď máte kúpnu zmluvu vyhotovenú a podpísanú, podpisy nechajte overiť u notára.

Zmluva je prílohou pre návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

Daň z prevodu nehnuteľnosti

Zo zákona ju musíte zaplatiť vy ako predávajúci, a to najneskôr do konca tretieho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bol zapísaný vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

Tipy

Priamo do inzerátu môžete napísať, nech vás nekontaktuje nikto z realitnej kancelárie. V opačnom prípade bude totiž realitný maklér tým prvým, kto vám bude volať, že má záujem o vašu nehnuteľnosť.

Upozornenie

Článok slúži len na informatívne účely.

Ako predať nehnuteľnosť bez realitnej kancelárie?
5 (99.33%) 30 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

pravne konanie

Ako vybrať právnika na rozvod?

V prípade rozvodu budete vo väčšine prípadov potrebovať služby právnika. Sú ľudia, ktorí sa pred …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *