Auto-moto

Ako na zamrznuté sklo na aute?

zamrznuté sklo na auteV zimných mesiacoch, kedy idú v nočných hodinách teploty hlboko pod bod mrazu, vodiči často riešia problém s tým, že sa im na sklách auta vytvorí námraza. Tú je potrebné pred jazdou odstrániť. Ak by ste vyrazili na cestu s namrznutými sklom, na ktorom by navyše ležala vrstva snehu, mali by ste veľmi zlý rozhľad. Ako na zamrznuté sklo na aute?

V článku sa dozviete:

  • Postupy ako na zamrznuté sklo na aute
  • Ako námraze skla predísť
  • Čomu sa vyhnúť
  • Čo je potrebné
  • Ako dlho to potrvá
  • Aké budú náklady

To by logicky zvyšovalo riziko spôsobenia dopravnej nehody. Ako na zamrznuteé sklo na aute? Existuje niekoľko fígľov, pomocou ktorých sa námrazy rýchlo zbavíte. Rovnako tak sa dá vzniku námrazy do istej miery aj úplne zabrániť.

Postupy odstránenia námrazy

Použitie škrabky

škrabka na skloKlasickým spôsobom, ktorý stále využíva väčšina vodičov, je odstránenie námrazy zo skla auta pomocou škrabky.

Tento postup je však pomerne náročný a zdĺhavý, môže vám ráno zabrať aj niekoľko desiatok minút. A to určite nie je príjemné, ak vonku mrzne.

Alternatívou ku klasickej ručnej škrabke je moderná vyhrievaná škrabka na sklo. Tú jednoducho zapojíte do zapaľovača automobilu.

Škrabka sa následne ohreje a odstránenie námrazy tak bude ďaleko rýchlejšie a pohodlnejšie. Škrabku možno navyše použiť aj v prípade, že vám na aute zamrzol tiež zámok.

Prípadne máte možnosť použiť aj škrabku na ľad v kombinácií s textilnou rukavicou.

Rozmrazovač

rozmrazovačS obyčajnou škrabkou trvá odstránenie námrazy skutočne dlho. Urýchliť to možno tým, že si zaobstaráte rozmrazovač.

Ten možno zakúpiť v spreji. Potom jednoducho na zamrznuté sklo auta nastriekate sprej a necháte ho chvíľku pôsobiť. Námraza sa uvoľní, vznikne z nej skôr akási kaša. Tú potom veľmi ľahko pomocou škrabky zotrite.

Pri tomto postupe sa vyvarujte okamžitého použitia ostrekovačov skla. Tie sú totiž stále zmrznuté a voda z ostrekovačov by tak na ňom mohla okamžite znovu zamrznúť.

Najlepší postup je taký, že vo chvíli, keď po použití rozmrazovača a škrabky odstránite pôvodnú námrazu, opäť na sklo nastriekate trochu rozmrazovača zo spreja.

Ako námraze na skle auta predísť?

Aby ste nemuseli každé ráno riešiť problém s námrazou skla, je vhodné ho na každú noc zakryť. Použiť sa na to dá obyčajný kus kartónu, ktorý na sklo položíte z vonkajšej strany.

Okrem kartónu na tento účel veľmi dobre poslúžia aj rôzne ochranné fólie, alobaly či látky. Dôležité je, aby bola zakrytá celá plocha skla. V prípade, že fúka vietor, nezabudnite ochrannú pomôcku zaťažiť nejakým predmetom.

Čomu sa pri odstraňovaní námrazy vyhnúť?

Veľkú chybu mnohí majitelia motorových vozidiel robia v tom, že na zamrznuté sklo použijú horúcu vodu. Tu na neho vylejú v domnení, že horúca voda námrazu odstráni a je po probléme.

Neuvedomujú si však, že v chladnom mrazivom počasí voda rýchlo ochladne a behom niekoľkých chvíľ dôjde k opätovnému vytvoreniu námrazy. Je to nevhodné aj z toho dôvodu, že vám môže sklo dokonca aj popraskať. Vzniknú tu totiž náhle teplotné rozdiely. Horúcu vodu na zamrznuté sklo teda rozhodne nemožno odporučiť.

Čo je potrebné na odmrazenie skla na aute?

Ako dlho to potrvá?

Odstránenie námrazy zo skla automobilu je otázkou až niekoľkých desiatok minút vo chvíli, keď použijete obyčajnú mechanickú škrabku bez akejkoľvek ďalšie pomôcky.

V prípade, že si pomôžete pomocou rozmrazovača v spreji, zaberie vám táto ranná rutina počas zimných mesiacov podstatne kratšiu dobu, sklá budú bez námrazy už po cca 5 minútach.

Aké budú náklady?

Mechanické škrabky na sklo môžete kúpiť už od 0,5 € v najlacnejších plastových verziách. Pre väčšie pohodlie pri práci odporúčame kúpiť škrabku s rukavicou, tá vás vyjde na zhruba 2 €.

Ak si chcete prácu uľahčiť, kúpte si elektrickú škrabku na ľad. Jednoducho vymeníte kotúč a môžete ju používať aj v lete ako leštičku na kapotu.

Ďalším riešením je rozmrazovač skiel v spreji. Ceny rozmrazovačov začínajú niekde okolo 3-4 €. Drobná investícia, ktorá sa vám ako vodičom rozhodne vyplatí.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button