Zdravie a krása

Ako cvičiť pamäť?

ako cvičiť pamäť

Pamäť je zložitý proces funkcie mozgu. Vplyvom tejto mozgovej schopnosti môžu byť naše postrehy, zážitky, poznatky aj vedomosti spoľahlivo uchovávané bez toho, aby sme si uvedomovali, o aký zložitý proces ide. Pamäť používame absolútne mimovoľne a je na každom z nás, ako sa o ňu budeme starať, aby nám dobre slúžila aj vo vyššom veku. Kvalita pamäti nie je vekovo obmedzená. Prečítajte si článok a návody ako cvičiť pamäť.

Metódy ako cvičiť pamäť

Odbúrajte pasivitu a nedostatok podnetov

Starnutím sa môže pamäť meniť, ale rozhodne nemusí slabnúť. Ten, kto mozgové bunky stále používa, podporuje ich aktivitu a skvalitňuje súhru buniek.

Intenzívna a pravidelná aktivita mozgových závitov povzbudzuje tvorbu a spevňovanie nových prepojení, čím prospieva k udržaniu aktivity pamäte do vysokého veku. Priznajme si, že fyzickej kondícii sa venujeme viac, než aby sme venovali pozornosť cvičeniu pamäti.

Spôsob cvičenia pamäti si zvoľte sami

Akým spôsobom chceme mozog aktivovať, záleží na každom z nás. Niekto lúšti krížovku, alebo sudoku, iní sa venujú nejakej literárnej činnosti, alebo píšu básne.

Je to úplne jedno, všetky tieto činnosti nás nútia k premýšľaniu, cvičeniu pamäti a koncentrácií.

Komunikujte s ľuďmi

komunikácia zlepšuje pamäť

Vo výhode je ten, kto pracuje s ľuďmi. Vzájomná a permanentná komunikácia medzi ľuďmi je najprirodzenejším prvkom na precvičovanie pamäti.

Povolanie novinárov, politikov, sociálnych pracovníkov, predavačov a podobných prispieva k mentálnemu ozdraveniu.

Zhoršením pamäti trpia po sedemdesiatke tri štvrtiny ľudí. S vekom sa zhoršuje schopnosť pamätať si čísla, je narušená schopnosť sústredenia, alebo sa spomaľuje myslenie.

Lúštite krížovky, sudoku a osemsmerovky

krížovka a cvičenie pamäte

Už od veku 30 rokov vedome trénujte pamäť. Nie je to časovo až tak náročné. Stačí desať až pätnásť minút denne. V súčasnej dobe je aktuálny mozgový jogging.

Jedná sa o model mentálneho tréningu, ktorý zvyšuje kapacitu pamäte a rozvíja poznávacie schopnosti. Podstatou je zážitková forma, ktoré na základe prežitku umožní pamätať si lepšie a viac.

Udržujte mozog v dobrej kondícii

Tu je myslené cvičenie fyzické. Aby bolo cvičenie pamäte efektívne, malo by byť realizované niekoľkokrát za týždeň. Nemusíte byť v telocvični alebo v posilňovni, stačí napríklad rýchla chôdza, ktorá skvele funguje. Pri cielenom pohybe, chôdzi je podmienené hlbšie dýchanie a zároveň okysličovanie mozgu.

Na dobrú pamäť pôsobí aj zdravý životný štýl, dostatok spánku, pravidelný pohyb a zdravá stredomorská kuchyňa vrátane červeného vína. Tak si ho v rozumnom množstve doprajte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button