Zdravie a krásaChudnutie

Ako zdravšie sladiť?

ako zdravšie sladiť V dnešnom článku sa budeme venovať téme – ako zdravšie sladiť. Sladké máme radi skoro všetci a aj ten, kto si práve nepotrpí na cukrovinky, ho potrebuje. Výživoví poradcovia odporúčajú denne zjesť maximálne 50 g pridaného cukru, pričom ani tak nezáleží na tom, aký cukor to je. Problém je v množstve. Hlavné zásady teda sú: čo najprirodzenejšie a s mierou.

Čomu sa radšej vyhnúť, ak chcete zdravšie sladiť

Odpoveďou je – rafinovanému repnému či trstinovému cukru, fruktóze, fruktózovo-glukózovému sirupu a umelým sladidlám. Rafinácia zbavuje cukor cenných látok a nielen, že potom prijímame len prázdne kalórie, ale robíme skvelý základ pre veľa zdravotných problémov.

Fruktóza čiže ovocný cukor sa ľahko premieňa na tuk a zaťažuje pečeň. Ovocie je však dôležitou súčasťou nášho jedálnička, preto ak príjem ovocia nebude príliš prevyšovať príjem zeleniny, bude všetko v poriadku.

Fruktózovo-glukózový sirup, ktorý je hlavnou ingredienciou napr. aj zdanlivo zdravých müsli tyčiniek, obsahuje veľa fruktózy. Populárny agávový sirup sa tiež z dôvodu vysokého množstva fruktózy neodporúča.

Čím je vhodné sladiť

zdravšie sladenieNajlepším riešením je uspokojovať chuť na sladké prirodzene sladkými potravinami ako ovocím, zeleninou, obilninami, orechmi, škoricou, celozrnnou ryžou či chlebom.

Kto je zvyknutý na klasickú chuť cukru, nebude mu to pravdepodobne stačiť, ale dobrá správa je, že chute sa menia. Chce to len vytrvať a cukor postupne znižovať.

Aké sú vhodné náhrady cukru, ak chcete zdravšie sladiť

Rozmixované sušené ovocie

Najvhodnejšie sú hrozienka, brusnice, hrušky či datle, ktoré na chvíľu namočíme do vody alebo zalejeme vriacou vodou, vodu podľa potreby necháme alebo zlejeme a rozmixujeme na kašu.

Pretože je táto kaša mokrejšia, je v receptoch na pečené múčniky uvedené, že je vhodné pridať viac múky.

Rozmixovaný prezretý banán

Banán báječne osladí a navyše nahradí vajce. Hodí sa napr. do muffinov či koktailov a je aj hlavnou ingredienciou pri príprave napríklad banánového chlebíčka, kde je síce cukor použitý, ale stačí ho omnoho menej.

Sirupy a slady

V predajniach zdravej výživy je možné kúpiť mnoho druhov sirupov a sladov – ryžový, jačmenný, pšeničný, kukuričný, javorový.

  • Slady, sú všeobecne zdravšie ako sirupy, pretože obsahujú menej jednoduchých cukrov a naopak viac živín, majú však nižšiu sladivosť, výraznú chuť a sú husté. Ak sa teda rozhodnete nahradiť cukor sladom, počítajte s jeho väčším množstvom: namiesto jedného hrnčeka cukru budete musieť použiť približne jeden a štvrť hrnčeka sladu. Slad sa hodí napr. do perníka.
  • Zo sirupov je vhodnou alternatívou sirup ryžový, ktorý má príjemnú chuť a konzistenciu redšieho medu. Jeden a pol hrnčeka sirupu nahradí jeden hrnček cukru v recepte.

Na použitie sladu alebo sirupu platí, že treba ubrať pol hrnčeka tekutiny z receptu, aby cesto nebolo príliš riedke, alebo ak v recepte tekutina nie je, je nutné pridať asi 5 lyžíc múky na jeden hrnček.

ako sladiť zdravoOvocné šťavy – múčniky možno zdravšie sladiť napr. jablčnou šťavou.

Tmavé trstinovej cukry – nie sú tak sypké ako svetlejšie cukry, zato obsahujú zvyškovú melasu bohatú na minerálne látky, napr. železo, horčík a vápnik.

Sušená trstinová šťava – je najvhodnejšou alternatívou z trstinových cukrov, pretože príliš nezvyšuje hladinu cukru v krvi a obsahuje veľké množstvo živín.

Med – je tradičné sladidlo, obsahujúce veľa prospešných látok, je však tiež kalorický, preto ho užívame s mierou a skôr ako liek.

Tip

Enzýmy obsiahnuté v obilných sirupoch môžu spôsobiť zrednutie cesta. Tomu sa dá predísť ich 2-minutovým prevarením a schladením.

O vhodnosti konkrétnych sladidiel práve pre Vás sa poraďte so svojím lekárom či výživovým poradcom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button