Prečo spíme?
Každý človek za celú dĺžku svojho života prespí mnoho rokov. Ak sa dožijete osemdesiatich rokov, potom v priemere ste spali asi +- 30 rokov. To nie je málo. Vedci sa ešte ani v dnešnej dobe jasne nezhodli na tom, prečo spíme? Je spánok naozaj dôležitý alebo to je iba mýtus, ktorý sa nám snažia vnútiť doktori a okolie ?
Prečo spíme, lebo spánok je veľmi dôležitý pre regeneráciu celého tela
Spánok je vysoko komplexná činnosť, pri ktorej sú niektoré časti nášho mozgu oveľa aktívnejšie ako pri bdelom stave.
V priebehu spánku dochádza k obnove celého tela, spracovaniu a ukladaniu nových informácií a riešenia všetkých možných zložitých problémov. Zároveň sa len v čase spánku aktivujú špecifické gény, ktoré majú nepredstaviteľne veľký vplyv na naše telo.
Čo spôsobuje nedostatok spánku?
- podráždenosť
- zhoršený úsudok
- zvýšenú tepovú frekvenciu
- zlú pamäť
- mikrospánok
- používanie stimulačných látok (alkohol, kofeín, drogy), ktoré vo výsledku zhoršujú spanie v čase, keď máte spať
- naberanie telesnej váhy, prevažne tuku
- zvýšenú citlivosť na stres
- zníženie imunity – problémy so srdcom, s inzulínom atď.
- v neposlednom rade zhoršuje nedostatok spánku duševné zdravie až o 50%, napríklad u schizofrénie, bipolárnej poruchy atď
Ak spávate dostatočne dlho a pravidelne tak sa dokážete viac sústrediť, ste pozornejší, lepšie sa rozhodujete, ste kreatívnejší, viac sociálne adaptabilný a v neposlednom rade ste zdravší.
Ako dlho treba spať?
Priemerná dĺžka spánku, ktorú ľudské telo potrebuje je 8 hodín spánku denne. Niekto potrebuje viac, niekto menej. Vždy je potreba počúvať svoje telo, ktoré najlepšie vie, ako dlho je potreba spať.
Dobrý spánok spoznáte podľa toho, že sa sami zobudíte a cítite sa príjemne oddýchnutí. Čokoľvek iné značí nekvalitný alebo krátky spánok.
Ako podporiť spánok?
Dve hodiny pred spánkom nič nejedzte. Pol hodiny pred spaním znížte intenzitu okolitého osvetlenia.
Spite vo vyvetranej, tmavej miestnosti, ktorá nesmie byť prekúrená, naopak by mala byť trošku chladnejšia ako ostatné miestnosti.
Na spánok pomáha mlieko, bylinné čaje, voľné dýchacie cesty, ticho.
Raz za čas si môžete pred spaním dať kvapku alkoholu, ale nesmie sa z toho stať zvyk. Alkohol vo všeobecnosti zhoršuje kvalitu spánku.
Mýty o spánku:
- Ak si myslíte, že mladí ľudia spia viac, pretože sú to lenivci, nie je to pravda. V období puberty telo potrebuje viac spánku. Nechajte teda pubertiakov spať ako dlho potrebujú.
- Starší ľudia nepotrebujú toľko spánku. To nie je pravda. Starí ľudia majú fragmentovaný spánok – to znamená, že niekoľkokrát spia krátko cez deň, takže v noci tak dlho spať nepotrebujú.