Návody

Ako vyčistiť sčernané striebro?

ako vyčistiť čierne striebroMáte v obľube strieborné šperky, ale občas sa vám stane, že váš prsteň, náušnice alebo náramok sčernie? Tomu sa bohužiaľ nedá zabrániť a vtedy nastáva čas striebro vyčistiť, aby získalo späť svoj lesk. Ak zvolíte správny spôsob čistenia, bude váš šperk dlho vyzerať ako nový. A ako teda vyčistiť sčernané striebro?

Prečo striebro černie?

Striebro, ktoré sa označuje značkou Ag, patrí medzi drahé kovy a je veľmi obľúbené na výrobu šperkov, ale aj iných dekoračných a úžitkových predmetov ako sú napríklad strieborné príbory, puzdrá na cigarety alebo vizitky.

Striebro je na čistom vzduchu stále, ale pri kontakte so sírovodíkom dochádza k jeho černaniu – na jeho povrchu sa začne tvoriť vrstva čierneho sulfidu strieborného.

A keďže sa sírovodík vo vzduchu v malom množstve bežne vyskytuje, strieborné šperky nám pri používaní časom sčernejú.

Ako čistiť striebro?
strieborný prsteň

Pretože sa sulfid strieborný nerozpúšťa vo vode, nemožno sčernané šperky len tak umyť, ale je potrebné použiť čistiaci roztok.

Keď vám váš strieborný šperk alebo iný predmet sčernie, máte niekoľko možností ako ho vyčistiť.

Čistenie striebra v zlatníctve

Najjednoduchšie je vziať vaše šperky a odniesť ich do zlatníctva, kde vám ich vyčistia. Znova sa budú dokonale lesknúť a môžete si byť istí, že boli šetrne vyčistené.

Čistiace prostriedky na striebro

Ak sa vám nechce nikam chodiť, môžete si pomôcť aj sami. V zlatníctve, klenotníctve alebo aj v drogérii zoženiete prípravky na čistenie striebra.

Môžete si kúpiť špeciálne roztoky, čistiace handričky alebo vatu na čistenie striebra. Tie potom použite podľa návodu.

Čistiace handričky a vaty sa najlepšie hodia na čistenie šperkov a predmetov s kameňmi, ktoré by sa mohli v roztoku alebo pri domácom čistení poškodiť alebo uvoľniť.

Soľ a alobal

Ak nemáte špeciálny čistiaci roztok, môžete si čistiaci kúpeľ vytvoriť sami. Budete potrebovať malú sklenenú alebo plastovú misku, alobal, vodu, kuchynskú soľ alebo kypriaci prášok či jedlú sódu.

ako dokonale vyčistiť striebroMisku vyložte alobalom a nalejte do nej horúcu vodu. V nej rozpustite soľ, sódu alebo kypriaci prášok.

Na pol litra vody použite asi 3 lyžičky soli, kypriaceho prášku alebo sódy.

Do vzniknutého roztoku vložte sčernané šperky, ktoré sú umyté teplou vodou a mydlom, a nechajte ich v kúpeli asi 30 minút.

Potom ich vyberte, opláchnite vodou, osušte a môžete ich zľahka vyleštiť vatovým tampónom.

Výhodou tohto čistenia je, že nepoškodíte striebro žiadnymi škrabancami, ako sa môže stať u nasledujúceho spôsobu, a roztok bude pôsobiť aj vo všetkých záhyboch šperku.

Zubná pasta na čistenie striebra

Mnoho ľudí používa na čistenie striebra aj zubnú pastu. Pomocou pasty, ktorá nesmie obsahovať mikrogranule, a zubnej kefky striebro vyčistite podobne ako keď si čistíte zuby.

Pasta funguje na striebro veľmi rýchlo, ale dochádza k jeho obrusovaniu a šperky strácajú svoju hodnotu. Preto nabudúce radšej zvoľte iný šetrnejší spôsob.

Roztok octu, citrónovej šťavy alebo Coca-Cola

Ďalšou možnosťou je použiť na čistenie roztok vody a octu. Na 1 liter vody stačí lyžica octu a potom len šperky na 15 minút ponorte do roztoku a nechajte ho pôsobiť. Potom striebro vyberte a umyte.

Rovnako tak možno namiesto octu použiť vytlačenú citrónovú šťavu. Striebro tiež vyčistíte, keď ho ponoríte do Coca-Coly.

Ako striebro uchovávať, aby nesčernalo?

Ak šperky nenosíte každý deň, kúpte si v zlatníctve ochranný sáčok proti korózii a skladujte šperky v ňom, budú tak v suchu a tme.

Ak chcete, aby sa šperky leskli čo najdlhšie, nenechávajte ich v plastových vreckách alebo dekoratívnych krabičkách, kde vám môžu časom tiež sčernieť.

Teraz už viete, ako si môžete striebro sami vyčistiť. Ak bude váš šperk alebo iný predmet silne znečistený, môže sa stať, že sa vám ho úplne vyčistiť nepodarí.

V tom prípade ho radšej odneste k profesionálom, kde sa oň iste dobre postarajú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button